Nezvyčajné riešenie rodinného domu: Terasa, ktorá sa hýbe podľa slnka! (VIDEO)

02.09.2019  |     

Na projektoch poľského architekta Roberta Konieczneho je vždy čo obdivovať. Prekvapujú jednoduchou, precíznou hrou tvarov a materiálov, ale vždy majú navyše ešte niečo špeciálne. Jedinečnosťou domu s názvom Quadrant House je pohyblivá terasa.

Foto dron Jarek Syrek

Majitelia pozemku mali predstavu o jednoduchom slnečnom dome určenom na relax. Želali si, aby ich dom reagoval na pohyb slnka. Keďže ateliér KWK Promes má skúsenosti s návrhom a realizáciou pohyblivých budov, výberom architekta trafili do čierneho. Východiskovým bodom projektu bol pozemok pravidelného tvaru, ktorý sa nachádza medzi bežnou rodinnou zástavbou.

Foto Juliusz Sokołowski

Súkromie vo vlastnej záhrade

Na pozemok najskôr položili obdĺžnik tvoriaci prízemie domu tak, aby oddelili záhradu od cesty a získali čo najviac súkromia. Do tejto časti umiestnili dennú zónu: obývaciu izbu s jedálňou a kuchyňou. Druhý užší blok je kolmo na obývačku. V ňom si našla priestor relaxačná SPA zóna. Obe ramená domu uzatvárajú súkromnú časť záhrady.

Rozdiel medzi interiérom a exteriérom stierajú bezrámové systémy posuvných okien, použité na celé steny. Na poschodí sa nad dennou zónou nachádzajú spálne a hygienické zázemie. 

Foto Juliusz Sokołowski

Plochá alebo sedlová strecha?

Investor si prial dom s plochou strechou, ale miestne regulatívy prikazovali šikmé strechy. Výsledná strecha je kompromisom: z ulice vidíte sedlovú strechu, smerom od záhrady plochú. Toto nezvyčajné riešenie dalo nakoniec celému domu charakteristickú podobu. 

Foto Juliusz Sokołowski

Terasa v tieni

„Majitelia domu chceli, aby dom reagoval na slnečné lúče. Preto sme použili motív kvadrantu – starého prístroja na určovanie polohy hviezd. Navrhli sme terasu, ktorá reaguje na slnko a sleduje ho tak, že domáci na terase sedia vždy v tieni,“ opisuje fascinujúce riešenie architekt. Takto je možné v závislosti od ročného obdobia regulovať aj množstvo slnečného svetla v priľahlých priestoroch. Terasa je zároveň predĺžením obývačky alebo relaxačnej zóny – pohybuje sa medzi nimi, od jednej časti k druhej.

Foto Juliusz Sokołowski

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Ako sa ovláda?

Pohyb terasy je plne automatizovaný, ale v prípade potreby sa dá ovládať aj manuálne. Je naprogramovaná tak, aby sa počas dňa menila jej poloha. Vďaka tomu pod ňou rastie prirodzený trávnik. Mechanizmy, vďaka ktorým sa terasa domu pohybuje, navrhla a vyrobila spoločnosť Comstal, s ktorou má už ateliér bohaté skúsenosti.

Foto OLO Studio

QUADRANT HOUSE v skratke

architektonický ateliér: KWK Promes arch. Robert Konieczny

autori: Robert Konieczny, Grzegorz Ostrowski

spolupráca: Mariusz Pawlus, Marcin Harnasz, Marcin Króliczek, Justyna Górnica

konštrukcia: Kornel Szyndler PROECO

sanita a elektrina: Electris / Green Technologic Kazimierz Dorna

projekt interiéru: Adam Pulwicki PULVA 

zastavaná plocha: 419,5 m2

celková plocha: 711,5 m2

projekt a realizácia: 2013 až 2018

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: KWK Promes arch. Robert Konieczny

Tagy:
rodinné domy terasy novostavby

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 2/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky