Za 75 000 € si na úzkom pozemku postavili praktický rodinný dom (VIDEO)

10.09.2019  |     

Na konci starej záhrady vyrástol nedávno nový dom. Vlastne polovičný dom. Alebo skôr celý dom s polovičnými nákladmi oproti obvyklým. Jeho majitelia šetrili len tam, kde to bolo rozumné, a rozhodne nešetrili na dobrých nápadoch.

Už pri projekte domu architekti v tzv. genereli naznačili, ako sa môže ďalej rozvíjať jeho okolie. Mysleli aj na to, ako sa bude dať dostať na pozemok s mechanizmami, keď budú v záhrade potrebné väčšie úpravy. 

Na južnej fasáde vytvára viacero rôzne veľkých okien nepravidelný vzor. Neboli totiž plánované z hľadiska pravidelného priečelia, ale na ideálne splnenie potrieb interiéru. Architekti mysleli dokonca aj na satelitnú anténu – aby nehyzdila dom, no mala signál, vymysleli pre ňu zvláštne okno – otvor v hornej časti domu, do ktorého ju možno skryť.

Začiatok je rozhodujúci

„Dohodli sme sa, že najskôr vyriešime iba dispozíciu, no urobil som rovno 3D model celého domu. Jediná reakcia klientov bola, že si návrh preštudujú a o dva týždne sa ozvú. Netušil som, ako to dopadne. Presne si pamätám, čo Andrej po dvoch týždňoch povedal: ‚Celé sme si to prešli a, bohužiaľ...‘ (vtedy mi začali v hlave víriť pochybnosti) ‚... bohužiaľ, nenašli sme žiadnu chybu‘,“ spomína architekt Dušan Chupáč.

„Nemali sme na návrhu čo meniť, bolo to perfektné,“ smeje sa Andrej. „Už na začiatku nás oboch myšlienka ‚polovičného domu‘ oslovila, no radšej sme si chceli všetko ešte v pokoji premyslieť,“ prezrádza. 

Andrejovi a Erike sa v tom čase podarilo kúpiť vysnívaný pozemok – na príležitosť získať koniec dlhej záhrady za starým domom čakali takmer dva roky. Chceli tu postaviť dom, ktorý bude presne taký, aký potrebujú. Oslovili teda viacero architektov, ktorých práca sa im páčila, medzi nimi aj Arkon ateliér.

Prečítajte si tiež:

Keď si architekt navrhne dom pre svoju rodinu na pozemku, ktorý nikto nechcel

„Projekt na mieru bol pre nás dôležitý. Síce bol drahší než katalógový, no práve vďaka nemu sme postavili dom, v ktorom sa nám skvelo býva, za veľmi rozumnú cenu,“ hovoria manželia. „Je prirodzené, že človek nechce stavať zbytočne draho, no je nezmysel šetriť hneď na začiatku, na projekte. V cene projektu sme totiž dostali to najdôležitejšie, nielen dom, ktorý sa zmestil do nášho rozpočtu. Architekt premyslel, aký priestor budeme mať k dispozícii, s akým svetlom, na čo sa budeme dívať z okna, kde budeme sedávať na terase... Na tom sa naozaj nevyplatí šetriť.“ 

Medzera okolo pece zlepšuje prúdenie vzduchu okolo sálavého telesa. „Škára“ medzi obývačkou a pracovňou sa využíva na uloženie dreva, ktoré tvorí optickú bariéru a zároveň sa tu presuší, takže lepšie horí.

Dôležité limity: pozemok a pec

Stará záhrada mala pre mladú dvojicu veľké výhody – už len ovocné stromy, ktoré v nej rástli, sú podľa Andreja hotovým pokladom. Záhradu plánuje časom zveľadiť a užívať si, takže z nej chcel zastavať čo najmenej. Z úzkej a dlhej parcely však plynuli aj obmedzenia. Má šírku len 13 m, pričom z jednej strany limitoval možnosti výstavby susedný dom (na výnimku im povolili stavať vo vzdialenosti len 4 m od neho), z druhej ochranné pásmo cintorína a požiadavka na prejazd na pozemok. Z toho vyplynula maximálna šírka domu necelých 7 m.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

 

„Každé okno tu má zmysel z hľadiska interiéru – dôležitá bola jeho funkcia, nie ‚uprataná‘ fasáda.“ 

Dušan Chupáč, architekt 

Dôležitým limitom bola aj požiadavka manželov na kúrenie fínskou pecou. Podmienkou bolo jej centrálne umiestnenie a priestor otvorený nielen na spodnom podlaží, ale aj smerom na poschodie. Aj preto sú tu spálne prístupné z galérie. Ťažká dvojplášťová akumulačná pec, z ktorej sa teplo šíri najmä sálaním, dnes vykuruje celý dom.

„Prikladám raz za deň, keď je slabá zima, stačí raz za dva dni. Celý dom sa vykúri pekne rovnomerne, všade je 23 – 24 °C, aj v spálňach na poschodí,“ prezrádza Andrej. „Spotreba dreva je asi 5 m3 na rok, čo v prepočte vychádza asi 18 € mesačne. Časť vyprodukovaného tepla sa pritom podieľa aj na ohreve vody, keďže tá sa pripravuje pomocou tepelného čerpadla, ktoré odoberá teplo z interiérového vzduchu. V lete sa tak pri ohrievaní vody zároveň interiér príjemne ochladzuje,“ delí sa o skúsenosti domáci pán, ktorý túto šikovnú kombináciu navrhol.

Dom za polovicu

Manželia mali vopred premyslené, čo v dome potrebujú – stačila im napríklad jedna detská izba a chceli pracovňu, do ktorej by sa vošiel rozkladací gauč. Nemali však celkovú víziu. V tomto smere si dali poradiť. Podstatné tiež bolo skresať náklady na stavbu asi na polovicu toho, čo je bežné.

„Povedal som si, že keď urobíme iba polovicu domu, aj s nákladmi by sme sa mali dostať na polovicu,“ hovorí položartom architekt a celkom vážne dodáva, „tento dom má necelých 100 m2 a celkové náklady naň boli 75 000 €. Bežne navrhujeme domy s plochou 150 m2 a investičnými nákladmi okolo 150 000 €. Takže pri ploche väčšej o tretinu býva cena vyššia o polovicu.“

Menšia podlahová plocha totiž nebola jediná vec, vďaka ktorej ušetrili. „Keby sme nehľadeli na financie, bolo by napríklad v obývačke jedno vysoké okno do záhrady. Keď sme zasklenú plochu rozdelili na dve štandardné okná nad sebou, získali sme rovnaký kontakt so záhradou a aj vysoký denný priestor je pekne presvetlený, no za celkom inú sumu,“ vysvetľuje Dušan Chupáč. 

Vykurovanie fínskou pecou ovplyvnilo aj priestor domu, ktorý musel byť nielen kvalitne zateplený, ale aj otvorený, aby sa v ňom teplo optimálne šírilo. Pec postavil ozajstný majster s veľkým M. „Bol maximálne precízny a odviedol perfektnú robotu,“ uznáva Andrej.

Erika a Andrej boli otvorení novým myšlienkam aj v otázkach realizácie. Premýšľali aj nad slameným domom, no keď zvážili všetky praktické stránky, rozhodli sa pre tradičnú tehlovú stavbu. „Stavebná firma nám postavila hrubú stavbu vrátane strechy, zvyšok sme realizovali sami – časť dodávateľsky, časť svojpomocne. Celá stavba trvala niečo vyše roka. Dali sme to. A sme spokojní. Jediné, čo by som možno zmenil, je jedna zásuvka,“ usmeje sa Andrej.

Erikin pohľad

Tento dom ma očaril svojou prostou praktickosťou – každá vec tu má opodstatnenie. Od otvoreného priestoru cez formu zábradlia na schodisku až po rozmiestnenie okien na fasáde. Z tejto funkčnosti pramení aj jeho príjemná upokojujúca estetika, ktorá v človeku navodzuje pocit harmónie a pohody. Ďalšia vec, ktorá ma potešila, je fungovanie domu s jeho okolím – či už ide o výhľady z okien, ktoré architekt starostlivo premyslel, alebo o šikovnú nadväznosť terás na obytné priestory.

Záhrada je podľa mňa najväčšou devízou bývania v rodinnom dome, no nie každý si tento fakt pri stavbe domu uvedomuje. Tu si záhradu vážia – dom postavili tak, aby z nej nezastavali zbytočne veľkú časť, a plánujú ju premyslene zveľaďovať, aby sa stala cenným vonkajším obytným priestorom. Už teraz je to veľmi príjemné bývanie a zdá sa, že smeruje k obzvlášť harmonickému cieľu.

KTO TU BÝVA

Erika, momentálne mama na plný úväzok, Andrej, technik výrobných procesov, a ich dve detičky: jedenapolročná Agátka a päťročný Riško.

Architekti

Ladislav Balušík, Dušan Chupáč, Ivana Lašan – Arkon ateliér

www.arkonatelier.sk 

rodinný dom 

pozemok 913 m2

zastavaná plocha 72 m2

úžitková plocha 99 m2

lokalita Lednické Rovne – Horenická Hôrka

Tento dom sme objavili na Modrej streche. 

Viac nápadov od majiteľky domu Eriky nájdete na www.modrastrecha.sk.

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: MIRO POCHYBA
ZDROJ: časopis Môj dom 8/2019

Tagy:
rodinné domy úzky pozemok

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky