Atypický dom v Snine: Z každej strany iná strecha

11.09.2019  |     

Tvar a formu atypického domu v Snine najvýraznejšie ovplyvnil pozdĺžny pozemok a okolitá príroda. K tomu sa pridali požiadavky domácich a miestne podmienky. Vznikla stavba, ktorá upúta už na prvý pohľad hrou so šikmými strechami rôznych výšok a sklonov.

Z každej strany iný dom

Vďaka nevšednému riešeniu strechy, dom z každej strany vyzerá ináč, ale nikdy nie masívne či zaťažujúco – práve naopak, rôzne výšky a sklony striech stavbu odľahčujú, opticky rozdrobujú. Špeciálny efekt vytvárajú strechy v interiéri, najvýraznejší v hlavnej dennej miestnosti na prízemí.

Geometrická hra tvarov, rovných a šikmých línií zdôrazňuje funkcie jednotlivých častí dennej zóny (kuchyňa, jedáleň, obývacia miestnosť), znásobuje estetickú hodnotu interiéru, ale zároveň efektne pracuje aj so svetlom z vonku. 

Tajomstvo svetlíka

Do hlavnej obytnej zóny domu sa svetlo dostáva tiež cez horizontálny svetlík umiestnený v najvyššej časti. Tento svetlík skrýva jeden veľmi dôležitý konštrukčný detail: jeho kostru tvorí oceľová priehradová konštrukcia, ktorá nesie strechu nad hlavným prevýšeným obytným priestorom, ale aj strešnú konštrukciu samotného podkrovia.

Tip: Všetko do kuchyne na jednom mieste

Ako presvetliť interiér

Po celej dĺžke hlavného obytného priestoru architekt umiestnil veľké presklené portálové otvory s prístupom na východnú, južnú a západnú terasu. Vďaka tomuto riešeniu sa do interiéru dostáva prakticky nonstop počas dňa prirodzené svetlo. Na juhozápade je terasa prekrytá previsom hlavnej pultovej strechy, ktorá v letných mesiacoch zabezpečuje potrebné tienenie spoločenskej časti domu a v zimných zasa dovoľuje preslnenie interiéru.

Na prízemí sa tiež nachádza hlavná spálňa domácich a hosťovská izba. Na hlavnú spálňu nadväzuje veľkorysá kúpeľňa, cez ktorú môžu domáci vyjsť do priamo do záhrady. 

Schodisko ukryté za krbom

Jedinečným spôsobom je riešené aj skryté schodisko. V priestore medzi obývacou časťou a kuchyňou, je väčšia voľná plocha a krb. Keď sa pred neho postavíte, schody vôbec nie je vidieť. Po stranách okolo krbu k ním však ľahko prejdete. 

Prečítajte si tiež:

Sen o presvetlenom dome s jednoduchými líniami si mladý pár zrealizoval pri Prešove

Nad krbom je galéria, odkiaľ vedú dvere do detských izieb, kúpeľne a skladu. Použitie skla, ako zábradlia celý interiér prevzdušňuje a rozjasňuje. Z galérie môžu domáci priamo sledovať dianie pri stole či v obývacej časti. 

Farby a materiály

Prísne geometrické línie v interiéri opticky zmäkčujú biele priesvitné záclony. Základnú farebnú kombináciu bielo-béžovo-sivú spestrujú na niektorých detailoch použité farby. Napríklad, dve žlté stoličky pri jedálenskom stole, machovo-zelený gauč.

Spálňa rodičov je riešená veľmi triezvo a minimalisticky. Z materiálov tu nájdete drevenú dubovú dyhu, sklo, oceľ, hladkú omietku v kombinácii s betónovou stierkou, okná sú drevo-hliníkové. 

Minimálna spotreba energie

Ešte dôležitejšie je, že príjemný rodinný dom má vzhľadom na svoju veľkosť minimálnu spotrebu energií.  Prispieva k tomu riešenie vykurovania, tepelné čerpadlo, inteligentná elektroinštalácia, racionálne riešenie vnútornej dispozície a spomínané rozmiestnenie portálových presklených plôch.​

Rodinný dom Snina v skratke

architektonický ateliér: www.rkralovic.com 

architekt: Richard Kráľovič

lokalita: Snina

celková plocha pozemku: 10 330 m2

úžitková plocha spolu (1NP a Podkrovie): 388,3 m2

realizácia: 2013 až 2018

Sabína Zavarská
Foto: Matúš Rendek, matrendek.com/koken/ 

Vizualizácie: Roman Dibarbora

Tagy:
architektúra rodinné domy moderné domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky