Nádherné bývanie v nízkoenergetickej drevostavbe v Zálesí pri Malom Dunaji

16.09.2019  |     

Mnohým moderným stavbám čitatelia vyčítajú chlad a neosobný vzhľad. Jednoduchá nízkoenergetická stavba v Zálesí je presným opakom.

Jednopodlažný dom spolupracuje s okolím a jeho interiér vďaka použitým materiálom pôsobí prívetivo a harmonicky.

Zelená strecha a zimná záhrada

V Zálesí, len tridsať metrov od brehu Malého Dunaja, vznikol nový domov pre štvorčlennú rodinu. Prirodzene zapadá do prostredia a poskytuje až 240 metrov štvorcových obytného priestoru. Interiér nie je jediné obytné miesto, dopĺňa ho krytá západná terasa a zimná záhrada. Nad spálňou je zelená strecha, ktorá sa stará o príjemnú klímu. 

Neštandardné riešenia v interiéri

Nezvyčajným, ale veľmi obohacujúcim štýlovým prvkom je tehlová vstavba vložená do centra interiéru. Vytvára efekt „domu v dome“. Tehlový akumulačný prvok vytvára príjemnú atmosféru a harmonizuje s použitým surovým drevom. Na jednej časti nájdete tehly s cennými pečaťami. Nie je to však jediné nezvyčajné riešenie. V interiéri dostalo priestor aj trojmetrové morské akvárium a rodinná galéria modelov historických lodí. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Čo je to slow dizajn?

Zariadenie domu je riešené v štýle slow dizajnu. Je to vlastne súbor viacerých súčasných dizajnových trendov, ktorý kladie dôraz najmä na používanie lokálnych materiálov, technológií a skúseností. Nepracuje len s estetikou, ale aj s emóciami, tradíciami, rituálmi, časom, skúsenosťou. Snaží sa pozastaviť nad hodnotami, spomaliť plynutie času a dnešné všadeprítomné pachtenie sa za ziskom. 

Dispozícia a cenné dizajnové prvky

Dispozícia je riešená jednoducho a logicky – smerom k terase sú orientované spoločné priestory obývacej izby, jedálne a tehlami odčlenenej kuchyne. V opačnej časti domu sú dve izby, pracovňa, spálňa, šatník, kúpeľne a technické miestnosti. Veľmi cenným kúskom nábytku je kredenc po starej mame majiteľky domu, ktorá ho sama zreparovala. 

Vedľa neho skvele vyznieva dánska dizajnová kuchyňa z močiarneho duba. Staré tehly vedú príjemný dialóg s modernou štruktúrovanou drevenou podlahou a veľkými presklenými oknami s výhľadom na lužnú lúku. 

Odhalená konštrukcia strechy 

Základom domu je rámová konštrukcia. V hlavnej dennej miestnosti si môžete všimnúť sedlovú konštrukciu strechy, ktorá je tvarovaná tak, aby v interiéri zabezpečila čo najviac svetla, najmä východného slnka. Domu pristanú lúčne kvety, bylinky a množstvo zelene, ktoré rastie aj na konštrukcii podopierajúcej šikmú strechu terasy. Rastliny dotvárajú celkovú charizmu príjemného rodinného domu.

Dom pri Malom Dunaji v skratke:

architektonický ateliér: VAN JARINA

autori: Ing. arch. Ivan Jarina, Ing. arch. Martin Kubovský, Ing. arch. Igor Šarocký

lokalita: Zálesie

realizácia: 2013

úžitková plocha: 311 m2

zastavaná plocha: 371 m2

Sabína Zavarská
Foto: Mgr. art. Soňa Sadloňová

Tagy:
zimná záhrada nízkoenergetické domy rodinné domy zelené strechy jednopodlažné domy slow dizajn

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 2/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky