Absolútne súkromie? Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

17.09.2019  |     

Zaujal nás osamelý dom v blízkosti jazera, ktorý je dokonalo začlenený do terénu. Za svetla uvidíte len kopec, v tme trojuholník svetla so zatrávnenou strechou. Je riešený tak, aby odolal aj silným vetrom, ktoré tu sú obvyklé.

Historický región v severnej časti Poľska známy ako Varmsko-mazurské vojvodstvo je jedno zo 16 poľských vojvodstiev. Napriek bohatej histórii i v týchto oblastiach vznikajú nové domy.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste

Bývanie bez susedov a rušivého prostredia

Investori stavby si priali pohodlné bývanie na odľahlom mieste, v tichu a v blízkosti prírody. Green Line House, ako projekt v angličtine nazývajú jeho tvorcovia, čerpá z tradície regionálnej architektúry, ale zároveň ju kombinuje s moderným, a najmä diskrétnym splynutím s prostredím. 

Nenájdete tu žiadnych susedov, žiadne okolité budovy. Samozrejme, ani dostupnosť k stavbe nebola jednoduchá. Je až neuveriteľné, akú veľkú úžitkovú plochu sa podarilo architektovi takto dokonale zamaskovať. Verili by ste, že dom má 500 metrov štvorcových?

Poloha a tvar domu vyplynul z jedinečnosti pozemku

Všetky spomenuté faktory primäli autora projektu architekta Przemeka Olczyka, aby použil  transparentnú a čitateľnú tektoniku. Vďaka nej budovu ideálne zapasoval do tvaru pozemku. Pozemok má prirodzený záhyb, práve ten bol východiskovým bodom pre návrh tela stavby. 

Vystužená betónová doska hrubá 90 cm dáva stavbe charakter, a tiež určuje zónovanie domu. Z jednej strany vidíte len čiastočne zatrávnenú sedlovú strechu, z opačnej efektne využitý znižujúci sa terén. Dom sa otvára smerom k jazeru.

Schody ako na verejných priestranstvách

Exteriérové betónové schody s atmosférickým osvetlením vás privedú na nižšie položenú terasu s posedením a do prízemnej časti domu. Sú výrazné a masívne – pripomínajú skôr schody určené na verejné priestranstvá ako k rodinným domom. 

Na prízemí je umiestnená obývačka s kuchyňou a jedálňou, na poschodí sú spálne. Denná zóna je uložená pod masívnou betónovou doskou a architekt ju výrazne presklil. Z obývačky, kuchyne i wellness priestorov môžete vyjsť na terasu. 

Moderné riešenia i odkazy na minulosť

Strecha prízemnej časti domu je tiež zelená a vytvára lúku dostupnú z vyššieho podlažia. Fasády architekt riešil väčšinou ako sklené, doplnené hliníkovými doskami a keramikou. Drevené lamelové detaily odkazujú na štíty miestnych chát. Zjednodušená podoba strechy so sklonom 45 stupňov je zase odvolávkou na tradičné vidiecke budovy.

Green Line House v skratke

architektonické štúdio: Mobius Architekci, https://mobius.pl/ 

architekt: Przemek Olczyk 

lokalita: Warmia, Poľsko

projekt: 2017

realizácia: 2019

úžitková plocha: 500 m2

Sabína Zavarská
Foto: Paweł Ulatowski

Tagy:
rodinné domy zelené strechy moderná architektúra sedlové strechy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 2/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky