Atypický drevodom na strmom svahu v bukovom lese nad Mariankou

19.09.2019  |     

Kto by nechcel mať dom uprostred, alebo aspoň na okraji lesa? Dom v Marianke od ateliéru Van Jarina je špeciálny tým, že má veľkú úžitkovú plochu, a napriek tomu harmonizuje s okolitou prírodou.

Dynamiku z neho cítiť už na pohľad. Geometrické tvary zapasované do seba rôznymi spôsobmi pripomínajú hru s legom alebo drevenými stavebnicami. 

Na strmom svahu a v netradičnej výške

Atypický drevodom sa nachádza na okraji dediny v bukovom lese. Kvôli severnej orientácii sa architekt rozhodol osadiť stavbu netradične vysoko – na prírodnej čistinke s terasou okolo starého gaštana. Je založená v strmom svahu na pilótach z pohľadového betónu a oceli. Na nich stojí samotná vzdušná drevostavba s masívnou skeletovou konštrukciou z červeného smreka. 

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste

Terasa ako vyhliadka

Hravé „rozbitie“ veľkého objemu domu na viaceré časti zvýrazňujú rôzne rozmery a drevené obloženie fasády z červeného smreku. Fasády jednotlivých blokov sa odlišujú farebným rozohraním, hrúbkou a orientáciou obkladov. Terasa nad svahom so stromom uprostred pôsobí ako vyhliadka či sklápací most. Jej predĺžený tvar a výška vytvára pre domácich efekt, ako by pili kávu priamo v korunách stromov.  

Kameň vo vnútri i vonku

Exteriérové schody zdobí kameň, podobne ako aj steny krytého parkovania, ktoré vzniklo pod konzolovito riešeným prízemím domu. Dopĺňa ich kovové zábradlie. Kameň dominuje tiež v hlavnej dennej miestnosti – je doň zaobalený krb a zvonku časť domu, ktorá je najbližšie ku svahu. 

Rôzne sklony a presahy striech

Nezvyčajne sú riešené aj strechy jednotlivých celkov – prostredná má opačný sklon ako krajné. Tým pádom architekt dosiahol optimálny prestup prirodzeného svetla do interiéru, podľa funkcie a potrieb jednotlivých miestností. Presahy striech na viacerých miestach chránia interiér a balkóny pred priamym slnkom, ale dovoľujú prirodzenému svetlu vstúpiť dnu.

Do detailu vypracovaná konštrukcia

Vďaka hre s blokmi tvoriacimi dom vznikol malý, ale o to intímnejší priestor aj medzi ramenami domu a svahom. Všimnite si tú vypracovanú konštrukciu. Krása a vôňa dreva z tohto domu len tak nevymizne.

Dom v lese v skratke:

architektonický ateliér: VAN JARINA 

autori: Ing. arch. Ivan Jarina

spolupráca: Ing. arch. Martin Kubovský, Ing. arch. Štefan Šuster

lokalita: Marianka

realizácia: 2017

úžitková plocha: 310 m2

zastavaná plocha: 275 m2

Sabína Zavarská
Foto: Mgr. art. Soňa Sadloňová

Tagy:
rodinné domy chaty drevostavby

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky