Ako zjednotiť interiér rodinného domu (VIDEO)

14.10.2019  |     

Hoci divoká farba fasády mladú dvojicu najskôr odrádzala, nakoniec sa Ivka a Dávid predsa len išli na dom pozrieť. A urobili dobre. Lokalita bola skvelá a dispozícia im vyhovovala, takže nehnuteľnosť kúpili.

Aby si tu vytvorili skutočný domov, pustili sa rovno do zmien v interiéri. No čoskoro sa dostali k hraniciam svojej predstavivosti. Vtedy oslovili architektov. Až s ich pomocou vznikol obytný priestor, s ktorým je dnes už štvorčlenná rodinka spokojná.

Laický začiatok, profi pokračovanie

Dispozičné riešenie domu mladej rodine perfektne vyhovovalo: Na prízemí priestranná otvorená denná zóna a jedna samostatná izba, ktorú dnes využívajú ako detskú herňu, na poschodí nočná zóna s tromi veľkými spálňami. No s interiérom to také ideálne nebolo a tak sa čerství majitelia pustili do zmien.

„Postupovali sme podľa toho, čo sa nám páčilo. Kombinovali sme inšpirácie zo sociálnych sietí a internetových stránok a zariaďovali sme dom podľa vlastného vkusu a našich vtedajších predstáv,“ popisuje Dávid. Ale s výsledkom úplne spokojní neboli. „Všetky izby boli v podstate dobré, no každá mala svoj vlastný štýl. Uvedomili sme si, že celému domu chýba jednotná línia. To bol moment, keď sme sa rozhodli prizvať do procesu architektonické štúdio,“ vysvetľuje.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Chceli pritom dosiahnuť jednotný dizajn celého interiéru použitím dreva, prírodných materiálov a čistých línií a tiež výberom jednej dominantnej farby, ktorá sa bude niesť celým domom. Zo všetkých ponúk dvojicu najviac zaujal návrh štúdia Plus 2 architekti.

„Náš cieľ bol jasný: S čo najmenšími stavebnými zásahmi vyčarovať útulný domov pre mladú rodinu. Keďže dispozícia majiteľom vyhovovala a rodina bola už v dome zabývaná, pre nás to znamenalo prispôsobiť sa a interiér vhodne doplniť nábytkom na mieru a doladiť,“ hovorí architekt Ján Kamenský, ktorý posunul zariaďovanie domu do druhej etapy.

„Držali sme sa návrhu od architektonického štúdia takmer na 100 % a výsledok nás veľmi príjemne prekvapil,“ uzatvárajú spokojní majitelia.

 

„Pre architekta je navrhovanie interiéru pri rekonštrukcii v porovnaní s novostavbou väčšia výzva. Tu sme sa museli prispôsobiť už zabývanému domu a vhodne ho doplniť vstavaným nábytkom.“

Ján Kamenský, architekt

Katarínin pohľad

Život je často o kompromisoch. Príkladom je aj kúpa tohto domu, ktorý na prvý pohľad mladej rodine nie celkom učaroval, ale lokalita aj dispozícia ich napokon presvedčili, aby si tu skúsili vytvoriť domov. Nakoniec sa im to podarilo, i keď si na pomoc museli prizvať odborníkov. Ako spomína v texte architekt, ktorý mal zmenu pod palcom, navrhovanie interiéru pri rekonštrukcii je oproti novostavbe náročnejšie. A hoci bol na začiatku tohto príbehu kompromis, výsledkom je dnes maximálna spokojnosť mladej rodiny. Tá sa môže tešiť z interiéru presne spĺňajúceho ich predstavy o útulnom a komfortnom bývaní. 

Kto tu býva

Dávid – vnímavý, pracovitý, ambiciózny. Je vášnivý hudobník a podniká v oblasti marketingu v Českej republike. Ivka – tvorivá, starostlivá, dôsledná mamina. Momentálne je na materskej dovolenke s dcérkami Sofiou (4 mesiace) a Viktorkou (3 roky).

AUTOR

Ing. arch. Ján Kamenský, www.plus2.sk

rodinný dom 

počet podlaží: 2 

pozemok: 251 m2

zastavaná plocha: 143 m2

úžitková plocha: 117 m2

lokalita: Trnava

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: MIRO POCHYBA
ZDROJ: časopis Môj dom

Tagy:
rodinné domy zariaďovanie interiéru dvojpodlažné domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Unikátna chata na prenájom

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 3/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky