Malý dom so štyrmi podlažiami má na streche vonkajšiu kuchyňu

20.10.2019  |     

Svieži malý dom so svetlomodrou fasádou a čistým štýlovým interiérom zapôsobí medzi ostatnými domami v ulici na prvý pohľad.

Je výsledkom rekonštrukcie historickej stavby, realizovanej portugalskými architektmi z ateliéru ESQUISSOS. 

Projekt charakterizuje prepracovaný architektonický jazyk, ktorý kombinuje súčasné trendy s tradičnými materiálmi. Zvonku púta svetlomodrou fasádou s bielymi prvkami s jemným nádychom do sivej. Na fasáde vynikajú drevené vstupné dvere i rámy okien. 

V interiéri dominujú svetlé farby: biele steny, stropy a väčšina nábytku priestor zväčšujú a presvetľujú. Nechávajú vyznieť krásu použitého dreva – drevené schody, stôl, časti vstavaného nábytku, ale aj odhaleného pôvodného muriva.   

Tip: Všetko do kuchyne na jednom mieste

Terasa s vonkajšou kuchyňou na streche

Najväčšiu výzvu pre architektov pri rekonštrukcii historického domu v portugalskom mestečku predstavovala malá plocha pozemku a tesná blízkosť okolitých domov. I keď je dom relatívne malý, po premene pôsobí vzdušne a príjemne. 

Okrem interiérových priestorov ponúka otvorenú terasu na streche, kam architekti umiestnili aj vonkajšiu kuchynskú linku s drezom. Z tohto miesta je krásny výhľad na okolité historické budovy.

Tri podlažia spája pôsobivé schodisko

Stavba má až štyri podlažia. Tri z nich sú prepojené dreveným schodiskom, ktoré je vlastne sochárskym dielom. Na prízemí tvorí prakticky súčasť nábytku – nachádza sa v ňom skrýša na bicykel. Na prvom medziposchodí schodiska je vstavaná knižnica, na druhom sú vstavené police s dekoráciami. 

Drevené schodisko pôsobí, akoby sa smerom od prízemia vyššie postupne dematerializovalo. Vďaka tomuto efektu medzi podlažiami prechádza svetlo. Na najvyššie podlažie, teda na strešnú terasu, sa dostanete kamennými schodmi z balkóna jednej zo spální. 

Dole obývačka s kuchyňou, hore spálne

Na prízemí sa nachádza obývačka s kuchyňou a jedálenským stolom. Zaujímavo je vyriešený priestor pre klavír – za ním je odhalené kamenné murivo. Na prvom a druhom poschodí sú spálne s kúpeľňami. Zo spálne na treťom poschodí vyjdete na balkón, z ktorého je prístup na strešnú terasu.

GD House v skratke

architektonický ateliér: ESQUISSOS – Arquitectura e Consultoria, www.facebook.com/esquissos, www.instagram.com/esquissos_arquitectos
  
architekt: Marco Ligeiro

projektový tím: André Caetano, Gabriela Garcia, Luís Pereira

lokalita: Cascais, Portugalsko

celková zastavaná plocha: 131 m2

rok ukončenia: 2019

Sabína Zavarská
Foto: Ivo Tavares Studio

Tagy:
rodinné domy rekonštrukcia domu

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky