Nezvyčajný rodinný dom s lezeckou stenou a skrytou kúpeľňou

28.10.2019  |     

Pre japonskú architektúru je charakteristická jednoduchosť, ktorá nabáda k meditácii. Čisté geometrické tvary a veľa dreva nechýbajú ani v novom útulnom domčeku v japonskom meste Tsukawaki.

Foto Yunagi Miki 

Japonci nepotrebujú žiadnu vyšperkovanosť a gýče, práve naopak. Avšak všetko v dome musí byť absolútne funkčné. Ešte aj schody, v ktorých je ukrytý priestor na odkladanie topánok.

Rodina, ktorá rada trávi voľný čas cestovaním do hôr a horolezectvom mala na svoj domov špeciálne nároky. Nešlo však o luxus, ako by sme mohli očakávať. Domáci je inštruktorom boulderingu, lezenia na nízkych skalách alebo na nízkej lezeckej stene bez použitia lana. 

Foto Yohei Sasakura

Jeho túžbou bolo mať doma „bouldrovku“, teda lezeckú stenu siahajúcu niekoľko metrov nad základňu, pokrytú špeciálnymi matracmi. V prenesenom význame slovo boulder znamená lezeckú prekážku, ktorú chce lezec zdolať. 

Foto Yohei Sasakura

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Lezecká stena s odmenou

Architekti z ateliéru Horibe Associates umiestnili lezeckú stenu hneď vedľa dreveného točitého schodiska. Ak sa vám podarí vyliezť hore, čaká vás príjemný výhľad na okolie. „Boulderingovú miestnosť“ otvorenú cez obe podlažia nepoužívajú len domáci, ale aj klienti domáceho. Na prízemí susedí s obývacou izbou, ale vidno odtiaľ aj do kuchyne. 

Foto Yohei Sasakura

Kuchyňa na japonský štýl

Ak v dome očakávate takú kuchyňu, aká je známa z našich bytov či domov, nenájdete ju. Je ukrytá vo vstavanom nábytku, dokonca ani ostrovček s pracovným priestorom nepôsobí ako kuchynský. Všetko je uhladené, ukryté, decentné. Jednoducho, typický japonský interiér, ktorý nechce rušiť myseľ, rozhovory a činy domácich. V kuchyni architekti použili dub z národného parku Daisetsuzanu v Hokkaide.

Foto Yohei Sasakura

Prečo ukryli kúpeľňu?

Kým u nás sú často moderné kúpeľne súčasťou spální alebo skryté len sa presklenými stenami, Japonci si svoju intimitu vážia. Do kúpeľne sa dostanete jednými z dverí vstavaného nábytku v kuchynskej časti. Prečo takéto riešenie? Aby nebol každodenný život veľmi „na očiach“

Uprostred horného podlažia sa nachádza široká chodba, ktorá sa dá použiť ako druhá obývačka (prípadne školiaca miestnosť), navyše ponúka krásny výhľad. Pod strechou sú tiež tri absolútne minimalistické spálne.

Foto Yohei Sasakura

Dom v Tsukawaki v skratke

architektonický ateliér: Horibe Associates

architekt: Naoko Horibe

lokalita: Tsukawaki, Japonsko

celková zastavaná plocha: 112,63 m2

realizácia: 2019

Sabína Zavarská
Foto: Yohei Sasakura, Yunagi Miki 

Tagy:
rodinné domy lezecká stena

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky