Krtkodom z Úporu: Keď je najlepšou voľbou dom krytý zeminou

14.11.2019  |     

Majiteľ tohto domu mal od začiatku vo veciach jasno – buď postaví „poriadny dom“, alebo nebude stavať vôbec. Ako človek so skúsenosťami z rôznych stavieb dobre poznal tradičné aj moderné stavebné materiály a technológie, a tak je každý detail v jeho dome podložený logickými a praktickými dôvodmi tak, aby bol v súlade s prírodou, rodinným životom aj rodinným rozpočtom.

Nad hlavou zem

Keď sa Marek rozhodol postaviť dom, nebol v oblasti stavebníctva nijaký zelenáč – mal skúsenosti z novostavieb aj z rekonštrukcií tradičných i novších domov. Mal teda možnosť porovnať rozličné stavebné systémy a poznal vlastnosti rôznych stavebných materiálov. Keď všetko dobre zvážil, a zobral do úvahy aj reálne možnosti na realizáciu, vyšiel mu ako najlepšia voľba dom krytý zeminou, familiárne nazývaný aj „krtkodom“.

„Podzemné časti stavieb majú totiž celkom iné vlastnosti než tie nadzemné. Dá sa v nich dosiahnuť stabilná klíma, vďaka čomu možno výrazne znížiť spotrebu energie na kúrenie,“ vysvetľuje. Stavba „bez strechy“ znamenala aj ušetrené peniaze pri realizácii, s ďalšími úsporami počítal majiteľ pri prevádzke.

Prečítajte si tiež:

V Rohožníku stojí obývaný „krtkodom“. Ako funguje dom izolovaný zeminou?

„Nejde pritom len o náklady na vykurovanie,“ hovorí. „Takýto dom si bude vyžadovať len minimálnu údržbu – to, čo je v zemi, to znamená tri steny a strecha, je vlastne bezúdržbové. Navyše je takáto stavba bezpečná, pretože zemina perfektne chráni pred poveternostnými vplyvmi, a to nielen pred chladom a horúčavou, ale je odolná aj pri búrke či silnom vetre, dokáže tiež absorbovať dažďovú vodu,“ vymenúva Marek ďalšie dôvody svojho rozhodnutia.

Pre vysokú životnosť a odolnosť zvolil stavbu z betónu a pálenej tehly. „Spoľahol som sa na kvalitné materiály a rokmi overené postupy. Dnes chce každý bývať do pol roka, ale to sa podľa mňa musí podpísať na kvalite,“ dodáva.

„Výber materiálov a spôsob výstavby majú vplyv na vnútorné prostredie v dome aj veľa ďalších vecí. Napríklad, podzemné stavby majú celkom iné vlastnosti než nadzemné. Jednak je tu stabilnejšia vnútorná klíma, z ktorej vyplývajú nízke náklady na prevádzku, jednak stavebné konštrukcie pod zemou nie sú ovplyvnené zmenami teplôt, takže nie sú natoľko namáhané. Spolu s použitím poctivých materiálov je to vlastne bezúdržbový dom – jedna investícia a hotovo.“

Marek, majiteľ 

SRDCOM DOMU a centrom rodinného života je veľkorysý denný priestor – obývačka spojená s kuchyňou a jedálňou. Hoci ide o dom krytý zeminou, vďaka veľkým oknám sú všetky izby zaliate svetlom.

Ušetrené na stavbe aj na prevádzke

Marek teda nakreslil návrh dispozície a pustil sa do hľadania projektanta svojho vysnívaného domu. Nakoniec sa dohodol s Martinom Pribilom, ktorý už mal s výstavbou tzv. krtkodomov skúsenosti. Keď bol hotový projekt a vybavené potrebné papierovačky, začali so stavbou. Trvala 14 mesiacov. A koľko stála? „Využitím vlastnej práce sme znížili celkové náklady na dom približne na polovicu, teda na 90 000 €,“ prezrádza majiteľ.

Cena takéhoto domu je ale v zásade porovnateľná s klasickým murovaným domom. Od základov po strop je hrubá stavba v podstate rovnaká. Niečo stálo viac, niekde sme zas ušetrili – napríklad na zateplení, keďže tri steny sú zasypané zemou. Hlavný rozdiel je v streche, ktorá stála oproti klasickej asi o 15 000 € menej. No určite najviac sme ušetrili svojpomocnou výstavbou,“ dodáva domáci pán.

Náklady na stavbu však podľa neho nie sú jedinou dôležitou položkou. „Najmä keď splácate úver, podstatné sú aj náklady na prevádzku – na energie a údržbu. Do tohto domu netreba investovať opakovane – určite nebudeme musieť natierať fasádu či meniť krytinu,“ usmeje sa. „A vďaka vlastnostiam krtkodomu máme aj nízke náklady na energie.“

Na vykurovanie a ohrev vody si domáci zvolili kombináciu solárnych kolektorov a kotla na pelety, ktorý bez problémov zvláda aj mrazy na severe Slovenska. A očakávania úspornej prevádzky sa za takmer tri roky, ktoré tu bývajú, potvrdili – elektrina, kúrenie a ohrev vody stoja štvorčlennú domácnosť približne 45 € mesačne.

„Takýto dom má viac výhod než nevýhod. Už tu bývame takmer tri roky a úspora energie aj stabilné klimatické vlastnosti sa nám potvrdili – teplota v dome kolíše počas roka v rozmedzí len asi 3 až 4 °C.“ 
Marek, majiteľ

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Zdravá klíma

Ochranná vrstva zeminy zabezpečuje v dome počas celého roka stabilnú vnútornú klímu. „V lete, keď bolo vonku 35 °C, mali sme vnútri príjemných 24 °C, v zime klesla teplota v dome asi na 21 °C,“ potvrdzuje domáci pán. „A to ešte nie je stavba vo svojom definitívnom režime. Kým sa dom úplne stabilizuje, trvá to obvykle asi štyri roky,“ upozorňuje skúsený stavbár. No v tomto dome je stabilná nielen teplota.

„Aj vlhkosť kolíše len minimálne. To zabezpečujú hlinené omietky, ktoré máme na všetkých stenách v interiéri a ktoré dokážu regulovať vlhkosť vzduchu – absorbujú ju a uvoľňujú podľa situácie.“ O čerstvý vzduch sa zas stará pasívne vetranie, ktoré funguje bez akejkoľvek technickej podpory, len na základe fyzikálnych zákonov.

Prečítajte si tiež:

Rok od dokončenia Krtkodomu v Rohožníku. Aké výhody obyvateľom prináša?

„V spodnej časti sa do interiéru nasáva zvonka čerstvý vzduch, teplejší vydýchaný vzduch má zas prirodzenú tendenciu odchádzať von otvorom pod stropom,“ vysvetľuje majiteľ. Keďže v rozvodoch skrytých v zemine za domom nadobudne privádzaný vzduch stabilnú teplotu, tento systém mikrovetrania bez prievanu môžu bez problémov využívať po celý rok.

Myšlienka domu krytého zeminou nadchla aj Marekovu manželku Luciu, ktorá dnes oceňuje najmä zdravšiu vnútornú klímu. „Odkedy tu bývame, deti nebývajú choré. Aj cez chrípkové prázdniny museli chúdence chodiť do školy,“ smejú sa majitelia.

KTO TU BÝVA

Otec rodiny Marek, jeho manželka Lucia a ich dve deti Ema (14) a Ondrej (12). Marek je farmár a popritom pracuje ako živnostník v stavebníctve, Lucia je učiteľka jazykov.

Autor projektu

Ing. Martin Pribila, zakladateľ konceptu krtkodomov

krtkodom.sk

dom krytý zeminou 

počet podlaží 1 

zastavaná plocha 190 m2

úžitková plocha 160 m2

lokalita Úpor, Zemplínska Nová Ves

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: DOMINIK DUBEC
ZDROJ: časopis Môj dom

Tagy:
rodinné domy krtkodomy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky