Ako by mal vyzerať moderný vidiecky dom? Odpoveď prináša táto stavba

18.11.2019  |     

Aký by mal byť moderný vidiecky dom? Ako naložiť s archetypom dedinskej chalupy? Odpoveď na tieto otázky hľadali architekti zo znojemského ateliéru ORA pri navrhovaní domu, ktorý stojí na kraji juhomoravskej dediny. Nakoniec vznikla formálne jednoduchá stavba, kde nie je nič navyše, no ktorá zodpovedá súčasnému životnému štýlu.

Staré obyčaje, dnešná podoba 

Zadanie investorov znelo jasne: Navrhnite nám súčasný dedinský dom. Architekti preto začali formulovaním konceptu. Najskôr sa museli vydať spoznávať súčasnú moravskú dedinu a definovať si, čo vlastne dnes pojem dedinský dom znamená.

 A dospeli k smutnému záveru: „V súčasnosti sa na dedine stavia často bez kontextu, v rozpore so stáročným územným rozvojom a bezohľadne k okoliu. Domnievame sa, že česká a moravská dedina zažíva jednu zo svojich historicky najväčších urbanistických kríz,“ hovoria. 

Konštrukcia domu

Architekti pôvodne zvažovali murivo z tzv. ubíjanice (resp. „svinských tehál“ z nepálenej hliny), pretože stavebník je poľnohospodár a mal by dostatok slamy i kravského hnoja. Nakoniec však zvíťazila konštrukcia z konvenčných plynosilikátových tvárnic. (Murivo je z tvárnic YTONG Theta, tradičná pálená krytina bobrovka je od formy Tondach.)

Východiskom ich projektu sa stal úsudok, že dedinský dom by sa nemal „správať“ ako mestská vila: „Treba sa vrátiť k ulici a otvoriť sa jej. Neuzatvárať domácnosť za nepriepustnú bariéru a nastaviť ulici tvár – okno – namiesto „zadku“ reprezentovaného v súčasnosti garážou. Na druhej strane je pre vyváženie situácie nutné poskytnúť aj dostatok súkromia vo dvore,“ vysvetľujú autori. 

Na úzky pozemok na okraji obce navrhli architekti dlhý objekt (podľa požiadaviek investorov jednopodlažný), ktorý sa mierkou a pomerom dĺžky k šírke približuje pôvodným vidieckym domom. Stavebnú čiaru vrátili k ulici a stavbu situovali čo najviac k hranici so susedným pozemkom, ako to len normy a vzájomné vzťahy umožnili.

Ako bývalo na dedine odjakživa dobrým zvykom, dom sa k ulici stavia štítom, v ktorom je však v tomto prípade osadené jediné rozmerné okno lemované ozdobnou šambránou. Princípy teda ostali tradičné, typicky vidiecke, no jednoduchá forma a moderná dispozícia zároveň nezaprú svoj pôvod v súčasnosti.

Tip: Všetok nábytok do pracovne na jednom mieste

AUTORI

MgA. Barbora Hora, Ing. arch. Jan Hora, Ing. arch. Jan Veisser, 
architektonický ateliér ORA

rodinný dom

počet podlaží: 1

zastavaná plocha: 191 m²

úžitková plocha. 169 m²

lokalita: Božice, južná Morava

PRIPRAVILA: ERIKA KUHNOVÁ 
FOTO: JAKUB SKOKAN, MARTIN TŮMA / BOYSPLAYNICE  
ZDROJ: časopis Môj dom

Tagy:
rodinné domy chaty chalupy vidiecky štýl

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 1/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky