Veľký skleník pre pestovanie kaktusov ako strecha rodinného domu

19.11.2019  |     

Tento zaujímavý projekt mal niekoľko dôležitých fáz. Najskôr začínal len na tretine pozemku. Počas navrhovania sa podarilo investorom kúpiť ďalšiu časť pozemku – susediaci sad. Tak sa celková plocha stavebného pozemku zväčšila trojnásobne.

Pre uloženie domu to znamenalo veľkú výhodu, pretože nemusel stáť na okraji, ale uprostred sadu. Vďaka tomu je z každej miestnosti výhľad priamo na sad. To však stále nie je na projekte novostavby v českom Chlume u Hoříc to najzaujímavejšie.

Skleník na dome 

Investori, ktorí majú veľkú obľubu v pestovaní kaktusov, si želali skleník, ktorý by bol veľký ako plocha pôdorysu domu. Finálne riešenie skleníka je unikátne a dalo charakter celému domu.

Keďže si nechceli kaziť výhľad z domu a potrebovali sa do skleníka dostať suchou nohou, architekti navrhli prekvapivé riešenie: postaviť skleník na strechu samotného domu. Vďaka tomuto riešeniu, nakoniec získali aj ďalšie východy: ušetrili na základoch pre skleník, ktorý zároveň využíva zvyškové teplo z domu. 

Obytné miestnosti sú na prízemí

Hlavný obytný priestor zahŕňa obývačku, kuchynský ostrov, ale aj halu, ktorú možno oddeliť ťažkým závesom. Priestor tak pôsobí útulnejšie. Na prízemí v južnej časti domu sa nachádza pracovňa a technické zázemie. V severnej časti spálňa, šatňa a hlavná kúpeľňa. Na východnej a západnej strane sú veľké presklenia, ktoré vťahujú príjemnú atmosféru okolitého sadu priamo do interiéru. 

Tip: Všetky dekorácie a bytové doplnky na jednom mieste

Krytá terasa nahrádza predsieň

V dome chýba predsieň, ale v prípade tohto domu nie je potrebná. Nahrádza ju krytá terasa s posuvnými dvermi, na ktorú sa dá vyjsť z každej miestnosti domu – aj z kúpeľne. Zahŕňa aj oceľové schodisko, ktoré vedie do skleníka na streche. Terasu zvrchu prekrýva presahujúca strecha skleníka. 

Prečítajte si tiež:

Ako si postaviť skleník alebo fóliovník s lacným vykurovaním

Murovaný dom s prevetrávanou fasádou

„Dom je navrhnutý ako murovaný s prevetrávanou fasádou. Vnútorná pohľadová nosná akumulačná stena je obložená pieskovcom. Fasáda je prevetraná, zo smrekovcových latiek. Smrekovec je vo svojej prírodnej podobe. Hliníkové okná majú izolačné trojsklo. Konštrukcia skleníku je pozink natretý bielou farbou. Ako krytinu sme použili dutinkový 4-komorový transparentný polykarbonát. Podlaha v spodnej časti je epoxidová stierka. V skleníku je iba epoxidový náter,“ vymenúvajú architekti použité materiály. 

Dom so skleníkom v skratke

architektonický ateliér: Richard David Architekti, www.richardavid.cz

architekti: Richard Heger a David Kazický

interiér: Jana Medková, Hana Medková

lokalita: Chlum u Hořic, Podkrkonoší, ČR

dodávateľ: AVASTA s.r.o. 

realizácia: 2014 až 2018

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Jiří Hroník

Tagy:
rodinné domy novostavby skleníky pestovanie kaktusov

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 2/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky