Malý dom s veľkým funkčným priestorom: Zastrešená veranda ako investícia do budúcnosti

03.01.2020  |     

V nórskych horách nedávno vyrástol dom, ktorý architekti nazvali tretinovým domom. Je to preto, že samotná obývateľná časť domu tvorí v skutočnosti len tretinu stavby. Takéto riešenie vzniklo z viacerých praktických dôvodov. Čo mladému páru, ktorý v ňom žije, prináša?

Mladý pár chcel mať vlastný malý dom, ktorý by si mohol dovoliť i napriek obmedzeným finančným prostriedkom. Muž uprednostňoval romantickú útulnú stavbu, žena, ktorá sa aktívne zaoberá lovom, potrebovala aj priestor na skladovanie zbraní a poľovníckej výbavy. Zároveň si obaja uvedomovali, že vekom sa ich rodinka rozrastie – chceli, aby ich nový dom mal možnosť jednoduchého rozšírenia vnútorných priestorov.

Samotný dom tvorí len tretinu stavby

Na základe týchto požiadaviek architekti vytvorili dom s jednoduchou koncepciou. Zateplená obytná časť stavby má dve podlažia, každé s rozlohou 50 metrov štvorcových. Zvyšný priestor, ktorý je dvakrát taký veľký ako obytná časť, je neizolovaný úžitkový priestor – vonkajší priestor pod strechou.

Táto veľká veranda dnes funguje ako parkovacie státie, sklad, dielňa, Ak bude potrebné rozšíriť obytný priestor, bude to podstatne jednoduchšie, pretože strecha a základná konštrukcia už je postavená.

Obytný priestor je útulný, veranda industriálna

Krytý vonkajší priestor má industriálny charakter, osviežený veľkými trojuholníkovými výrezmi. Zateplená obytná časť stavby má tradičným spôsobom usporiadané okná a pôsobí príjemne, prirodzene. Na oboch podlažiach je obytný priestor usporiadaný okolo teplého jadra.

Na prízemí sa okolo práčovne nachádzajú samotný vchod, kuchyňa a obývačka, na prvom poschodí je centrom kúpeľňa a okolo nej sú rozmiestnené úložné priestory, spálňa, druhá obývačka a televízna miestnosť. Z jednej z posledných dvoch menovaných izieb sa po príchode potomstva stane detská izba. Prípadne môžu tiež slúžiť ako hosťovská miestnosť.

Harmónia a vyváženosť vo viacerých podobách

Zaujímavé je, ako sa táto stavba javí z príjazdovej cesty. Pôsobí trochu abstraktne: vidno najmä obytnú časť stavby, teda samotný dom, úžitková časť s krytým priestranstvom zaniká. Ak sa však pozrieme z akejkoľvek strany, pôsobí vyvážene – obytná časť je malá a ťažká, funkčná časť väčšia a ľahká.

Prečítajte si tiež:

Chatu ukryli do kapucne, aby ju ochránili pred zlým počasím

Ešte zaujímavejšie je, že postupne sa táto stavba môže premeniť na tradičný miestny statok – stodolu, aké sú v tejto oblasti známe.

Tretinový dom

Architektonické štúdio: Rever & Drage Architects

Dizajnový tím: Tom Auger, Martin Beverfjord, Eirik Lilledrange

Lokalita: Øksendal, Nórsko

Realizácia: 2019

Plocha: 100 m2

Sabína Zavarská

Foto: Tom Auger

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky