Romantický vidiecky dom ako karikatúra stodoly

17.01.2020  |     

Vidieckym domom veľmi svedčia svetlé farby, najmä biela, ktorá ich mení na takmer rozprávkové chalupy. Ak sa k tomu pridá ešte prírodný kameň a sklo, môže vzniknúť príjemný domov pre rodinu.

Tento dom je inšpirovaný tradičnými formami a pozostáva z troch hlavných celkov. Samotní autori o ňom hovoria ako o karikatúre statku s úmyselným umiestnením, prehnaným zmyslom pre mierku a novou mladistvou estetikou. 

Príjemná stavba so sedlovými strechami leží medzi odrastenými dubmi pri prírodnej lúke. Dvojposchodový obytný priestor má 250 metrov štvorcových. S dvojgarážou je spojený uzatvorenou a presklenou nižšou časťou. Tento vzdušný slnečný priestor zároveň funguje ako vstup i jedáleň. Smerom do dvora pokračuje ma menšiu terasu prekrytú strechou.

Neprehliadnite:

Rekonštrukcia rodinného domu v Štiavnických vrchoch

Kameň v úlohe kotvy

Celý objekt na pozemku opticky kotví výrazný komín obložený prírodným kameňom. Z kameňa je aj časť múru medzi garážou a domom. Umiestnenie izieb a sklených plôch vnáša do interiéru dostatok prirodzeného svetla. Špecialitou v tomto smere je presklenie časti múru, ktorý lemuje schodisko. Vďaka nemu sa dostáva prirodzené svetlo hlbšie do interiéru. Zo strany obývačky lemuje osemtabuľové okno biela knižnica. Z každej miestnosti je výhľad na lúku. 

Tip: Všetok záhradný nábytok na jednom mieste

Číra, biela a pastelové farby

Schodisko umiestnené uprostred dispozície spája herňu na druhom poschodí s kuchyňou a obývačkou nižšie. V súkromnej časti prízemia sa nachádza rodičovská spálňa. Interiéry miestností sú hravé, príjemné, farebnosťou i dizajnom podčiarkujú tvorivosť a slobodu mladej rodiny. 

Biely interiér dopĺňa kontrastná čierna, sivá, horčicová, machová zelená, staroružová. Popri kuchyni architekti vytvorili malý, ale vďaka oknu veľmi príjemný pracovný kút. Vedľa neho je umiestnená veľká magnetická tabuľa pre deti.

Originálna hra s líniami

Všimnite si hru s líniami, ktorú vytvorili autori nielen na fasádach, ale aj v interiéri: výrazné predelenie okien, polica umiestnená v časti, kde sú štyri okná vedľa seba, lavica s vertikálnym vzorom, zábradlie schodiska, stropy. Priestoru dali zaujímavú textúru, ktorá zútulňuje a spríjemňuje dom – zvonku i zvnútra. 

Dom Bunny Run

Architektonický ateliér: Tim Cuppett Architects 
Autori: Tim Cuppett, David Kilpatrick, Adriana Chetty
Lokalita: Austin, Texas
Plocha: 280 m2

Sabína Zavarská
Foto: Whit Preston (exteriéry), Ryan Ford (interiéry)

Tagy:
rodinné domy stodoly sedlová strecha vidiecke domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Unikátna chata na prenájom

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky