Jednoduchý dom s drevenou fasádou, ktorý sa dokonale hodí do tatranskej dedinky

06.02.2020  |     

Hoci má tento dom na prvý pohľad „celkom normálnu veľkosť“, krásne sa doň pomestila skutočne veľká rodina – s piatimi deťmi, dvomi psami a jednou mačkou. A slovo krásne tu platí naozaj doslovne. Každý pohľad v dome aj v záhrade dokáže totiž potešiť oko aj dušu.

Vysnívaný dom

Anka a Juraj sa profesionálne venujú záhradám a interiérom – ona ich navrhuje, on s partiou realizuje. Okrem práce však spojili aj svoje životy a deti (spolu ich majú päť), a tak sa rozhodli postaviť pre svoju veľkú rodinu dom. Boli im sympatické drevostavby s difúzne otvoreným systémom a po krátkom prieskume na internete si vybrali firmu Atrium.

„Bolo to skôr impulzívne rozhodnutie,“ priznáva Juraj. „Keď sme videli fotky jednoduchého domu s dreveným obkladom a čiernou strechou, hneď sme si povedali, že ho chceme. Bol totiž presne taký, aký sme si vysnívali – bol decentný a mal ducha.“ A keďže firma zareagovala rýchlo, bolo rozhodnuté. „Ani sme si nedali robiť cenové kalkulácie od iných dodávateľov. Tento dom bol jednoducho ten pravý a hotovo,“ hovoria partneri, ktorí netaja spokojnosť so svojou voľbou. Podľa ich slov totiž celá spolupráca pekne „odsýpala“ od kalkulácií až po realizáciu.

Neprehliadnite:

Za 4 roky si svojpomocne postavili kvalitný dom pod Tatrami (VIDEO)

V typovom projekte však urobili výrazné zmeny a spolu s projektantmi z Atria vyladili novú dispozíciu. Pôvodne bola totiž výška stropu na prízemí všade rovnaká, štandardná, a nad ním bolo pomerne zle využiteľné podkrovie. Anka navrhla otvoriť obývačku až do krovu, čím získal denný priestor vzdušnosť, vo zvyšku podkrovia potom vzniklo rodičovské zázemie – spálňa s pracovňou a so šatníkom. „Je nás veľa a potrebovali sme do domu pridať nejaké miestnosti,“ usmeje sa Anka.

Tip: Všetky podlahy nájdete na jednom mieste

Veľká rodina musí mať pravidlá

Pri početnej domácnosti je dôležitý systém a pravidlá – v tejto učia deti nezhromažďovať zbytočnosti a udržiavať poriadok.

„Človeku vraj na bežný život stačí 22 vecí,“ hovorí Anka. „Na Slovensku je však trend dať do detskej izby veľkú vstavanú skriňu. My už dlho nemáme v chlapčenských izbách veľké skrine, pretože čím viac priestoru je k dispozícii, tým viac zbytočností sa odkladá. A chlapci toho v skutočnosti veľa nepotrebujú. Páči sa im, že žijú s minimom vecí – majú vďaka tomu jednoduchší život a sú spokojnejší,“ prezrádza Anka, ktorá sa sama neobklopuje množstvom predmetov.

„Deti rešpektujú, že u nás je to takto, a učia sa tak fungovať. Majú jednoduché pravidlá – raz začas si vytriedia veci, ktoré sú pre ne dôležité. Na svoje zbierky majú vyčlenený priestor a musia si rozmyslieť, čo si odložia. Učím ich, že dôležité sú zážitky a spomienky, nie predmety,“ delí sa o skúsenosti.

„V chlapčenských izbách nemáme veľké skrine, pretože čím viac priestoru je k dispozícii, tým viac zbytočností sa odkladá. A chlapci toho veľa nepotrebujú. Páči sa im, že žijú s minimom vecí – majú vďaka tomu jednoduchší život a sú spokojnejší.“

Anka, majiteľka a autorka interiéru v jednej osobe

Kto tu býva

Anka a Juraj, ktorí sa venujú návrhom a realizácii interiérov a záhrad, ich päť detí: Noemi (14), Michal (13), Damian (12), Jakub (11) a Matúš (9), sučky Líza a Zuzka aj mačka Kiwwi. lainterier.com

Rodinný dom v Batizovciach

realizátor – ATRIUM SK

počet podlaží 1 + podkrovie

zastavaná plocha 140 m²

úžitková plocha 175 m² + 45 m²​ terasa

lokalita Batizovce

Text: Erika Kuhnová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Môj dom

Tagy:
rodinný dom drevená fasáda typový dom sedlová strecha

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Unikátna chata na prenájom

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 3/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky