Ako vyriešiť nedostatok denného svetla v bungalove

15.07.2011  |     

V okolí miest, ale aj na vidieku, pribúdajú okrem obvyklých poschodových stavieb aj bungalovy so svojimi výhodami i nevýhodami. Jednou z nevýhod bungalovu je, že svetlo preniká do interiéru len cez okná na fasáde, a tak miestnosti hlbšie v dispozícii domu ostávajú v prítmí, pričom sa zvyšujú nároky na umelé osvetlenie. Aj na tento problém však existuje riešenie – strešné okná vnesú dostatok svetla priamo do srdca domu.

Vážená redakcia, obraciame sa na Vás s prosbou o pomoc. Podarilo sa nám splniť si svoj sen o bývaní vo vlastnom dome. Pre obmedzené financie bol pre nás dobrým kompromisom prízemný bungalov. S bývaním sme spokojní, ale v obytnej časti by sme privítali viac denného svetla. Vedeli by ste nám poradiť, ako tento problém vyriešiť?
                                                             S vďakou Vaši verní čitatelia  manželia Hroncovci

 

Keď sa hovorí o bungalove, myslí sa tým jednopodlažná obytná stavba s pravidelným, obvykle pomerne veľkým pôdorysom, ktorej najviac svedčí pozemok na rovine. Bungalovy držiace sa skromne pri zemi dôsledne delia svoju vnútornú dispozíciu na jedáleň, kuchyňu, spálne a kúpeľne. Ak však pôdorys domu zaberá priveľkú časť pozemku, môže byť prepojenie s okolitým prostredím len v rámci jedného podlažia a susedstvo ďalších bungalovov nevýhodou. Takéto usporiadanie totiž zvyčajne obmedzí kvalitu presvetlenia vnútorných priestorov.

Tri strešné okná

Presvetlenie bungalovu denným svetlom by malo byť dostatočné a komplexné. Ideálne je navrhnúť ho tak už vo fáze projektu – dodatočné riešenie je, samozrejme, omnoho drahšie. V hlavnom obytnom priestore, ktorým je zvyčajne obývačka alebo obytná hala spojená s kuchyňou, možno pritom zaujímavo a efektívne využiť horné osvetlenie. Technicky je možné strešné okná tiež domontovať, aj keď je bungalov už postavený – v tejto časti však nesmie byť strop, ale priestor otvorený až po rovinu strechy ako v prípade riešeného objektu. V našom návrhu sa cez tri strešné okná vlieva denné svetlo priamo do otvorenej spoločenskej časti domu, pričom šikminy strechy v podhľade spolu s radom strešných okien zároveň jej interiér zatraktívňujú a oživujú. Veľká podlahová plocha vnútorných priestorov získa otvorením a presvetlením cez strechu primeranú proporciu smerom do výšky a interiér prekvapí svojím objemom v porovnaní s tým, čo očakáva okoloidúci pri pohľade na dom zvonka. Denné svetlo prestupujúce cez zasklené plochy fasády spolu so svetlom zo strešných okien sa rovnomerne rozleje po celom priestore a opticky „nadýchaný“ interiér tak bude pôsobiť moderne a čisto.

Svetlo, vzduch a automatizácia

Obývací priestor navrhujeme presvetliť tromi strešnými oknami Velux  so zatemňujúcimi roletami a elektrickým ovládaním, prípadne aj domácou automatizáciou. Vďaka strešným oknám pritom získajú domáci nielen svetlý bungalov, ale aj ďalšiu možnosť vetrania – prirodzené vetranie takzvaným komínovým efektom vznikne pri súčasnom otvorení strešného okna a zasklenej fasády. Diaľkovým ovládačom s rádiofrekvenčným signálom sa dajú okná ovládať z ľubovoľného miesta domu, takže sa priestor dá kedykoľvek rýchlo, účinne a bez námahy prevetrať a znížiť tak relatívnu vlhkosť miestnosti hneď za prvých šesť minút až o 50 percent. Ak prší a obyvatelia nie sú doma, okno zatvára dažďový senzor namontovaný na okne. Okrem strešných okien sa dajú elektricky ovládať aj markízy a vonkajšie rolety. Domáca automatizácia je technológia, ktorá počas neprítomnosti majiteľov domu riadi vetranie a tienenie tak, aby mali vo svojom bungalove po návrate domov optimálnu teplotu a čerstvý vzduch. Celkovo sa pritom spotrebuje omnoho menej energie, ako by si vyžadovala klimatizácia priestoru.

Zdravé svetlo

Denné svetlo je súčasťou pohody v interiéri, od ktorej závisí zdravie človeka. Množstvo a typ svetla výrazne ovplyvňujú naše pocity, náladu aj biorytmus. Každá miestnosť si pritom podľa svojho účelu vyžaduje špecifické množstvo denného svetla. To by malo zohľadňovať tiež vek a aktivity obyvateľov domu. Vďaka kvalitnému presvetleniu interiéru možno šetriť elektrickú energiu, a tak prospieť domácemu rozpočtu aj životnému prostrediu. 

 


Text: Tomáš Lautr VIZUALIZÁCIE: VELUX
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky