Premena obývacej izby za minimálne náklady

30.04.2012  |     

Niekedy musia veci alebo situácia dospieť do určitého bodu, z ktorého, ako sa zdá, vedie len jedna cesta – k zmene. Ten okamih nastal aj v tejto obývacej izbe: záclony viditeľne poznačené od mačacích pazúrikov, sedacia súprava s pomaly sa vytrácajúcim dezénom... a vôbec, všetko bolo akési všedné, ba až nudné. Žiadala sa nová identita.

Keďže sa začínalo od podlahy, bolo jasné, že z izby musí všetko preč, samozrejme, okrem šikovných rúk a materiálu. Koncept nadchádzajúcej zmeny bol jasný od začiatku – vynovená izba musí pôsobiť sviežo, optimisticky. Tomu sa prispôsobil aj výber podlahy – laminátová voľba, svetlý odtieň.

Návraty

Ako prvé sa do obývačky vrátili všetky rastliny, ktoré sme pri tejto príležitosti presadili do nových kvetináčov s modrými a zelenými odtieňmi. Výber farieb dával tušiť ďalšie smerovanie. Kvetináče sa stali akýmsi impulzom pre textílie: biele závesy s modro-zelenými stromami a veľké podušky na sedenie na zemi z tej istej látky. Textílie zohrali podstatnú rolu aj pri sedacej súprave. Keďže čalúnenie neprichádzalo z rozpočtových dôvodov do úvahy, zvolil sa lacnejší variant – zahalili sme ju do tmavomodrého plédu, ktorý podľa potreby možno oprať, vyprášiť či vymeniť za iný. Farebnú a látkovú rozihranosť sme doplnili bledomodrými a zelenými dekami, ktoré v prípade potreby ochotne poslúžia ako prikrývka. A pod hlavu či ako opierka pre chrbát je tu zopár vankúšov v rovnakých farbách ako deky.

▶   Pri výbere podlahy berte do úvahy praktické aj estetické hľadisko (údržba, stupeň namáhania v danej miestnosti a podobne).
▶   Stále platí: svetlé podlahy miestnosť rozjasňujú, pričom žlté odtiene jej prepožičiavajú teplo a tie bledšie zasa vytvárajú dojem chladu (čím bledšia, tým chladnejšia); tmavé podlahy priestor zútulňujú, najmä v kombinácii s farebnými stenami a vhodne zvolenými doplnkami pôsobia upokojujúco, treba si však dať pozor, aby v miestnosti nebolo veľa tmavých farieb – opticky jej uberajú z proporcií a riskujete ponurú atmosféru.

Stromy v obývačke

Keďže farieb bolo dosť na závesoch, vankúšoch aj dekoráciách, stenám sme ponechali čistú bielu. Iba sem-tam ju narúšajú alebo skôr dopĺňajú stromy, ktoré akoby z oka vypadli tým zo závesov. Sú namaľované akrylovými farbami a doplnené vtáčikmi. Samozrejme, tiež len maľovanými. Veď pri mačke by tu živé vtáčiky veru asi neprežili.  

Staré a nové

Inšpiráciu na vynovenie starých skriniek sme našli v jednom francúzskom časopise. Tam sa vyhrali s červenou a ružovou, my sme zvolili kombináciu syntetickej zelenej, modrej a bielej.


 
Keďže izba je orientovaná na juh, bielo-modro-zelená farebná kombinácia v nej v lete vytvára príjemnú chladivú atmosféru. Množstvo živých rastlín vnáša do priestoru trochu prírody.

Čo stála táto zmena?

závesy a podušky so stromami, 5 €/m, Ikea
bledomodré vankúše,
0,99 €/ks, Ikea
tmavomodré a zelené obliečky na vankúše,
2 €/ks, Ikea
bledomodrá deka,
1,19 €/ks, Ikea
zelená deka,
2,49 €/ks, Ikea
svetlomodrá keramická miska,
1,99 €/ks, Ikea
svetlomodrý hrnček,
1,79 €/ks, Ikea
zelená miska,
1,29 €/ks, Ikea
tmavomodré koberčeky,
7,50 €/ks, bauMax

text, foto a realizácia: Janetta Bublíková
Zdroj: časopis môj dom ekoBývanie, JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 5/2019 v predaji


21 horúcich jesenných trendov
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky