Kompletná rekonštrukcia bytu s rozpočtom 10 000 €

27.09.2012  |     

Dizajnérskym kumštom homestagingu sa stali bleskové premeny bytov s cieľom prenájmu – také, do ktorých majitelia nechcú investovať zbytočne veľa peňazí, času ani energie. Istú dávku vzrušenia dodá takejto akcii aj obmedzená výška rozpočtu a v kombinácii so šibeničnými termínmi ide často o zmeny doslova s vetrom opreteky.

 

Každý pes, iná ves. Heslo pôvodného vlastníka bytu, ktorý sa pre svoj zdravotný stav rozhodol byt predať. A tu prichádzajú na scénu súčasní majitelia. Keďže na zmeny v kupovanom byte bola ich predstavivosť krátkozraká, povolali si na pomoc odborníčky. Požiadavky boli pre homestaging trochu netradičné – nešlo totiž len o úpravu interiéru, ale o kompletnú rekonštrukciu vrátane malých dispozičných zmien. Niekto by sa možno zľakol a zutekal, Jacqueline a Patrícia začali hneď pracovať, nebol čas na otáľanie. S limitom 10 000 € na kompletnú rekonštrukciu bytu a s dvojmesačným harmonogramom prác rozpísanými v kalendári sa pustili do premeny.

Provizóriu odzvonilo 

V stave pred rekonštrukciou pôsobila obývacia izba ako odkladací priestor. Rozlohou veľká s oknom aj balkónom bola priechodná do spálne. A koberec skrýval to, čo nemalo byť vidieť – znehodnotené drevené parkety. Zachrániť sa už nedali. Drevo nahradil laminát. Nerovnosti steny za televízorom skryla štruktúrovaná farba. Jednoduchý a lacný nábytok z rovnakej série doplnila stará, ale jará rozkladacia pohovka, ktorá udala farebný tón ďalším doplnkom.

„Spaniareň“ na mieru

Drevené parkety prešli kozmetickou úpravou a nočný stolík bol vytvorený zo zvyškového dreva. S farebnou stenou v jednom rytme tancujú ručne vyrobené doplnky a obrázky – z farby na stenu, ktorá zostala. 

Z bordelárky slušňáčka 

Kombinácia bielej a čokoládovohnedej s antikorom kuchyňu zelegantnila a z niekdajšieho nevábneho priestoru sa vďaka stavebným úpravám stalo varné centrum. Zmenšením technického jadra vznikol kúsok od drezu priestor na rohový vstavaný otvorený policový diel, ktorý slúži na odkladanie gurmánskych ingrediencií. 

Rozlúčka s umakartom

Bola hračka opustiť jedného z najväčších nepriateľov moderného dizajnu – umakart. Pôvodné jadro doslúžilo a stará sanita si rovnako zaslúžila svoj pokoj. Dizajnérky im povedali zbohom už pri prvom stretnutí.
Priestorové možnosti kúpeľne znamenali značné obmedzenie, ale aj výzvu. Umakartové steny nahradili murované a kúpeľňa sa z každej strany rozšírila o 10 cm. Presvetlená bodovými svetielkami, ktoré ju opticky zosvetlili a otvorili, aj svetlom prichádzajúcim zo sklobetónových tvaroviek teraz znesie väčšiu vaňu, umývadlo a dokonca aj práčku. 
Takmer každého by stav bytu určite nepríjemne prekvapil. My sa však nepozeráme na hrozné detaily, ale zameriavame sa na potenciál nehnuteľnosti. Najdôležitejšie nie je umakartové jadro, špinavá stena pri vypínačoch alebo stará kuchynská linka, ale veci, ktoré nemožno ovplyvniť. Tými sú pre nás orientácia bytu, dispozícia, vymenené stúpačky, balkón. Všetko ostatné sa dá urobiť, i keď na to máte obmedzený rozpočet.“
Jacqueline a Patrícia sa spoločne venujú homestagingu, nízkonákladovej premene interiéru, ktorej výsledkom je zvýšenie jeho atraktívnosti pre širší okruh záujemcov, zhodnotenie nehnuteľnosti a zvýšenie jej nájomnej ceny, ako uskutočnenie predaja alebo prenájmu v čo najkratšom čase. Ak aj neplánujete dom či byt predať, s dôverou sa môžete obrátiť na homestagerky. 

 


Text: Lucia Pristachová Hô-Chí, realizácia: Jacqueline Brandisová a Patrícia Štofová
Foto: Dano Veselský, www.homestage.sk
Zdroj: časopis môj dom ekoBývanie JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky