Ako sme navrhli netradičnú garsónku

10.10.2012  |     

Vymyslieť dobre vyriešenú aj zariadenú garsónku je naozaj kumšt. Na túto tému sme uverejnili už zopár návrhov, tento však patrí určite k najlepším.

Dobrý deň,

už dlhšie som rozmýšľal, že vám do redakcie napíšem a poprosím o radu pri zariaďovaní. Nedávno som kúpil v Bratislave peknú garsónku s lodžiou a chcel by som ju zariadiť moderne, trendovo a štýlovo. Rád by som mal výnimočný a netradičný interiér, niečo iné ako nájdete v každom byte. Neviem si však poradiť s rozmiestnením nábytku tak, aby vznikla oddelená časť na spanie a na pobyt cez deň. Garsónku budem prenajímať jednej osobe, prípadne mladému páru, preto by mala byť posteľ dostatočne veľká. V byte by mohol byť, okrem kresiel alebo sedačky, umiestnený aj pracovný stôl. Kuchynská linka nemusí byť veľká, no mala by zapadať do celkového konceptu. Návrhy by mohli byť v rôznych farebných vyhotoveniach – jeden neutrálnejší, druhý vo výraznejších farbách.
 
Ďakujem veľmi pekne za nápady a teším sa na návrhy. Peter J.
 
Z minimálneho priestoru garsónky sme sa snažili vyťažiť maximum a umiestniť v nej všetok potrebný nábytok tak, aby nepôsobila zapratane, ale priestranne a príjemne. 
 

Variant A  

V tomto riešení je v obývacej izbe navrhnutá posteľ široká 160 cm, umiestnená na vyvýšenom pódiu. Pod ňou tak vznikol potrebný úložný priestor. K posteli sa ide po piatich schodíkoch. Môže sa využívať aj ako pohovka, pretože je z nej výhľad na televízor. Nad posteľou je nepravidelná knižnica a za ňou šatníková skriňa a ďalšie police, v chodbe je ešte šatníková skriňa a skrinka na topánky – v malom byte sa nám podarilo umiestniť dostatočné množstvo odkladacích priestorov, ktoré nepôsobia rušivo a sú praktické. 
Dve žlté kreslá s malým konferenčným stolíkom a stojacou lampou slúžia na oddych, čítanie alebo aj sledovanie televízie. V prípade potreby sa dá vytvoriť pracovný kút alebo väčší jedálenský stôl vytiahnutím stola – dosky spod postele (na jej opretie na náprotivnej stene slúži plytká polička). Na lodžii navrhujeme posedenie pri stolíku, ktoré býva v letných dňoch veľmi príjemné. 
Každodenné stolovanie je vyriešené barovým sedením na konci úzkej kuchyne. Rovnaké svietidlo, aké visí nad stolom, je použité aj pri posteli ako nočná lampa – tento dizajnový prvok dotvára celkový dojem z moderného interiéru. Neutrálna kuchynská linka v antracitovej a bielej farbe má tvar L a sú v nej zabudované všetky potrebné spotrebiče vrátane chladničky s mrazničkou. Podlaha je v celom interiéri svetlá. Biela farba nábytku s vysokým leskom je skombinovaná so sivými textíliami a výrazným odtieňom žltej, ktorá interiér rozžiari. Použitím svetlých farieb sme dosiahli, že garsónka pôsobí vzdušne a moderne.

Variant B 

Dispozičné riešenie obývacej izby sa od prvého návrhu líši, kuchynská linka však ostala na rovnakom mieste. Jedálenský stôl je orientovaný pozdĺž steny a tvar horných skriniek v kuchyni nie je taký čistý ako v prvom prípade, je skôr hravý a farebným ladením nadväzuje na celkovú farebnosť bytu. Celému priestoru dominuje tyrkysovomodrá farba – je použitá na zástene v kuchyni, na jedálenskom stole, textíliách, dokonca aj na rámikoch obrázkov. 
Rovnako široká posteľ je v tomto riešení tiež vyvýšená, ale je prístupná rebríkom na jej konci. Pod ňou je umiestnená sivá pohovka s  výhľadom na televízor a konferenčný stolík. Pohovka pritom poskytuje viac miesta na sedenie než kreslá v prvom návrhu.
Zásadný rozdiel medzi oboma riešeniami je v tom, že v druhom vznikol stály pracovný kút so stolom a priestrannou knižnicou, ktorá sa tiahne po celej jednej stene – vedľa postele, nad aj pod ňou. Poskytuje dostatočný priestor na knihy aj pracovné veci a drobnosti, ktoré sa časom nazbierajú v každom byte. Pod stolom sú praktické zásuvkové kontajnery na kolieskach, ktoré sa dajú podľa potreby premiestniť. Ďalšie úložné priestory sú vedľa okna, kde je situovaná šatníková skriňa a knižnica s boxmi. Televízna stena je na rovnakom mieste ako v prvom návrhu a je na ňu výhľad aj z pracovného kúta. Presunutím kresla ku knižnici vzniká miesto na relax a odpočinok, čím sa z obývačky stáva multifunkčný priestor.
Farebnosť tohto návrhu je veľmi podobná prvému – svetlá podlaha, biely lesklý nábytok a sivé doplnky. Rozdiel je len v dominantnej tyrkysovej farbe, ktorá je v tomto prípade chladnejšia ako žltá, no pôsobí príjemne a upokojujúco. 
 
Pripravené v spolupráci s www.interierovydizajn.com a ich architektkou Ing. arch. Ivanou Kolomazníkovou
Návrh: D.er Liliana Neves a Ing. arch. Adriana Krištofčáková

 

NÁVRHY a 
Text: D.er Liliana Neves, Interierový Dizajn Zodpovedná redaktorka: Jana Veselská
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky