Ako sme oživili interiér zastaranej chalupy

18.04.2013  |     

Ako si žiť krajšie? Pozbierali sme nápady, pomocné sily, kadejaké zvyšky materiálov a začali sme robiť všetko inak ako včera. Detašovaným pracoviskom EkoBývania sa tentokrát stala chalupa s pokazeným zubom času.

Bezpochyby veľké chyby

Keď starí rodičia už nevládzu toľko, čo za mlada, veci okolo nich začínajú trošku chradnúť. O chalupu, ktorá bola kedysi podľa slov babičky „najkrajšia spomedzi ostatných“, sa už dlhšie nik poriadne nestaral. Slúžila len ako prechodné stanovište medzi prácou na záhradke a odchodom domov či ako skladisko starých, nepotrebných vecí. Chalupu šikovný deduško zariadil v duchu obmedzeného výberu materiálov vtedajšej šablónovej doby – nepekné linoleum, nalepený ešte nepeknejší obklad okolo pece, stará a vôbec nie jará sedačka... Iskrička nádeje sa však v tomto neveľkom priestore našla, a tak sa do osviežovania záhradnej chalupy pustili samozvaný dizajnér, tesár, krajčír a premenyvedúca Chilli.
 
Rozpočet: 
blížiaci sa k nule
Utratené: 
129,43 €*
 
*Dekorácie nie sú započítané v celkovej sume. Zapožičali nám ich Bella Rose a Ateliér Papaver, farby sponzoroval Chemolak. Pozn.: Aj bez dekoračných prvkov vyzeral interiér chatky lepšie ako predtým. 
 

Hlavný štýl premeny: ČO DOM DAL

Čo budete potrebovať?

• staré palety 
 farby určené na drevo alebo moridlo (prípadne aj nič :-)) 
• staré matrace   
• staré látky (závesy, svetre, košele)
 

Ako na to?

Staré palety natrite (nechajte farbu uschnúť), položte ich tak, ako potrebujete vzhľadom na priestor, poukladajte na ne matrace oblečené do novo-starých poťahov. 

Podlaha nedrahá 

Pracovali sme z toho, čo sme mali k dispozícii a na čo sme si trúfali a, pravdupovediac, občas sme hľadali aj trochu jednoduchšie, podľa nášho slovníka – lenivé riešenia. Ak sme chceli dať priestoru šmrnc, museli sme sa zbaviť starého nevábneho linolea. OSB dosky či zlacnená laminátová podlaha? Ani vo sme by nám nenapadlo, že skončíme znovu pri linoleu, ktoré sa nám zdalo pre chatu najideálnejším riešením. Nepoškriabe sa, jednoducho sa udržuje a zvládne ho položiť takmer každý. Lacné a navyše, ak ešte aj imituje drevo... Nemali sme nad čím premýšľať. 
 

Netají sa, že bol stromom

O stolíku bolo viac-menej rozhodnuté. Mali sme k dispozícii kmeň starej slivky. Pokazilo sa však všetko, čo sa dalo, a tak, aby sme stolík dokončili, museli sme mu najskôr prejsť cez rozum. Počas odkôrňovania sa nám kmeň prelomil na polovicu, a tak sa začala improvizácia. Použili sme preto len už odkôrnenú polovicu a z vysokého stolíka sa stal menší, skoro prízemný. Bolo treba vyriešiť ešte dosku. Okrúhle plexisklo sme nestihli zohnať, sklo sa nám zdalo príliš sklené do interiéru chalupy, preto prišli na rad staré fošne, ktoré sme mali odložené u starej mamy. A tak namiesto vysokého stola máme nízky a namiesto plexiskla, ktoré by neskrylo krásnu štruktúru prierezu kmeňa, máme kus starej fošne. Účel však zostal rovnaký. Veď stôl ako stôl. A najhorší zasa nie je. :-)
 

Čo budete potrebovať?

• kus kmeňa stromu (kmeň zo starej, suchej a najmä už predtým spílenej slivky)
• kus fošne
 dve krátke latky 
 

Ako na to?

Kmeň stromu odkôrnite, vypílite si v ňom dva zárezy podľa rozmeru latiek a od jedného zárezu k druhému dlátom tento priestor vydlabte. Do takto pripraveného priestoru vložte pripravené krátke latky, ktoré priskrutkujte ku kmeňu. Vrchnú dosku stola zasa priskrutkujte k latám. A hotovo!
 

Žabky na stene

Keď už sme mali pocit, že je všetko pripravené, ozval sa hlas neodbytného detailistu, ktorý rozhodol. Starý, žltý a lepidlom prilepený obklad na stene za pecou musí ísť preč. Našla sa aj lacná alternatíva, ktorá ho mala nahradiť – ploské kamene, detskom jazyku tzv. žabky.
„Ploské kamene určite nekupujte. Na prírodnom štrkovisku ich nájdete množstvo. Vyhraďte si len čas na ich zbieranie, vyberanie, preberanie. A hlavne jedna rada navyše: Zamerajte sa na väčšie „žabky“, ušetríte tým najmenej tri štvrtiny času pri obkladaní.“
 

Čo budete potrebovať?

• ploské kamene
• lepiacu zmes (napr. Baumacol T)  
• vodu  
• gumené rukavice
 

Ako na to?

Ploské kamene umyte a nechajte osušiť. Zmes na lepenie si pripravíte z lepidla zriedeného s vodou (recept na lepidlo nájdete na jeho obale). Na očistenú stenu naneste tenkú vrstvu lepidla. Zároveň lepidlo nanášajte aj na jednotlivé kamene a postupne ich lepte k podkladu. Prebytočné lepidlo, ktoré získate po pritlačení kameňa k stene, využite na vyplnenie škár medzi jednotlivými kameňmi. 
 
Pozn.: Je to prplačka, ale výsledok stojí za to. 
 
„Keď sme vytvorili jednu vec, zrazu nám skrsli v hlave ďalšie. Bez konkrétnych plánov a jasnej vidiny, ako to nakoniec celé dopadne, sme skladali a skladali (z toho, čo sme mali), až kým sa nám nezdalo, že je toho dosť. Takto nejako pracujú samozvaní dizajnéri.“
Chalupa si nevyžaduje dokonalé riešenia, a tak namiesto toho, aby sme sa trápili maľovaním a škárovaním, zachytané či miestami obité steny sme prekryli vrecom z jutoviny alebo rohožou z tŕstia. K stene sme ich pripevnili drobnými klinčekmi.
 

Druhá šanca pre palety

Po podlahe nastal čas prejsť ku kreatívnejšej časti. Začalo sa vyrábať.
 
Podľa slov babičky „na chatu je škoda nový nábytok“ (a ešte dodala: „... veď ten starý je dobrý...,“ ale to už sme do úvahy nebrali). Rozhodli sme sa túto šporovlivú náturu podporiť. Zo starých vyradených paliet sme vyrobili tzv. paletohovku. Jej drsný povrch sa nám, pravdupovediac, šmirgľovať nechcelo. A tak sa k slovu dostali matrace. Vyprášené, navlečené do poťahov ušitých zo starých zvyškových látok či závesov pohovku spohodlnili. Na bočné strany paliet, ktoré zostali voľné, sme pritĺkli drevené odrezky. Nie však z rozmaru – poslúžia ako odkladací priestor na poháre či taniere.

„Na staré vyradené palety sa pýtajte vo väčších obchodných reťazcoch. Možno sa ich radi zbavia, možno vám ich predajú za symbolickú sumu. 

Ak nemáte k dispozícii staré matrace, hľadajte v bazároch alebo na internete, kde ich ponúkajú za, chvalabohu, skutočne smiešne ceny. Zapamätajte si: nie vždy potrebujete všetko nové.“

Staré látky či závesy získate, ak si pretriedite oblečenie. Košele, svetre, rifle, ktoré už nenosíte, jednoducho čokoľvek sa môže stať skvelou obliečkou na vankúš.

Detailné postupy so zoznamom materiálu nájdete v časopise Urob si sám 01/2013 

 


Text: Lucia Pristachová Hô-Chí styling: Ateliér Papaver, Ateliér Fresh!
Foto: Dano Veselský, Lucia Pristachová Hô-Chí
Zdroj: časopis môj dom ekoBývanie JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky