Pri zariaďovaní jednoizbového bytu využite jeho tretí rozmer

03.06.2013  |     

Nedostatok odkladacích priestorov je typickou bolesťou malých bytov. Dve mladé architektky však našli na 38 m2 miesta na odkladanie až-až a ostalo ho dosť aj na obývačku, spálňu, pracovňu, knižnicu... Hľadali totiž nielen na ploche, ale využili aj tretí rozmer priestoru.

Jednoizbový byt s obytnou plochou 38 m2 zariaďovali architektky z KIVVI architects pre mladý pár. Dispozícia ostala pôvodná, všetky staré problémy vyriešili len novým zariadením. „Toto usporiadanie miestností je v danom priestore asi najlepšou možnosťou, navyše, veľké stavebné úpravy či presúvanie rozvodov by boli zbytočne drahé,“ zdôvodňuje Kika.

Takéto riešenie je vhodné do vysokých miestností. Tam, kde budete chodiť alebo stáť vzpriamene, potrebujete výšku asi 200 – 210 cm, na posteli by sa malo dať pohodlne sedieť (priestor nad ňou aspoň 90 cm).

 
Pod posteľou je šatníková skriňa, ktorá siaha asi do polovice jej hĺbky – jednak pre konštrukciu postele, jednak z dôvodu praktického používania skrine. Za skriňou je vykurovacie teleso, ktoré bráni kondenzácii vlhkosti v tomto uzavretom priestore – posteľ je totiž pri obvodovom múre starého domu.
 
Pod laminátovou podlahou v neutrálnej sivej farbe je podlahové vykurovanie.
 

Štvrtý rozmer – farba

Svetlé farby stien a nábytku sa postarali o to, aby miestnosti pôsobili vzdušne, doplnky v sviežich odtieňoch zelenej zas pôsobia mladistvo.

Knižnicové mimikry. Dvere medzi kuchyňou a izbou sú priestorovo úsporné – posuvné. Nenápadne sa zasúvajú za knižnicu v pracovnom kúte. Zadnú stranu knižnice tvorí doska MDF, natretá rovnakou zelenou farbou ako celá stena, takže pôsobia rovnako a rozdiel v hĺbke políc je takmer neviditeľný.

Záves, ktorý by mal oddeliť posteľ od zvyšku miestnosti, zatiaľ neprišiel na rad. A mladej dvojici ani veľmi nechýba.

Veľká knižnica je nielen ďalším úložným priestorom, ale aj estetickým prvkom interiéru.
 
KIKA
Snažili sme sa vytvoriť čo najviac odkladacích priestorov tak, aby byt nepôsobil stiesnene.
 
V schodoch je ďalší odkladací priestor – zásuvky. V pláne ich síce bolo viac, pre konštrukciu schodov sa ich však nepodarilo zrealizovať všetky.
 
V pódiu s knižnicou je úložný priestor skrytý pod „padacími dverami“. Využíva sa na veľké neskladné predmety ako kufre či lyže.
 
Rozkladacia sedačka je z Ikey. Presne sa sem zmestila, bola za výbornú cenu, a ak niekto potrebuje prespať, pokojne môže. Hoci v návrhu sa počítalo so sedačkou na mieru, štandardné rozmery priestoru, ktorý na ňu architektka vyčlenila, umožnili aj konfekčné riešenie.
 
Obraz Migration od Ingrid Kepkovej, www.sashe.sk/Time.Store
 
Sadrokartónový podhľad znížil výšku miestnosti – proporcie úzkeho dlhého priestoru tak pôsobia príjemnejšie.
 
Hnedá dlažba tvorí príjemný kontrast k bielemu nábytku a stenám.
 
KIKA
Takáto úzka kuchyňa veľa možností na zariadenie nedávala – toto je podľa mňa najlepšie možné riešenie usporiadania. 
Pult s barovým sedením využívajú domáci najmä na raňajky.
 
Drez s ďalšou pracovnou plochou je na konci miestnosti.
Farebnosť kuchyne nadväzuje na zvyšok bytu. Malému bytu by priveľká pestrosť uškodila – priestor by rozbila a vyzeral by menší. 
 

Kuchyňa je veľmi úzka. V najužšom mieste má šírku asi 1,6 m, v rozšírenom 2,1 m – to je tak akurát na skrinku pri jednej stene.

 

KIVVI ARCHITECTS

Mgr. art. 
Kristína Poržoltová
Ing. arch. 
Ivana Kolomazníková

 


Text: ERIKA KUHNOVÁ
Foto: DANO VESELSKÝ A ARCHÍV KIVVI ARCHITECTS
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky