Ako sme v jednoizbovom byte vytvorili priestor

05.08.2013  |     

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu. Často vídam izby predelené kusmi nábytku. Dalo by sa niečo také zrealizovať aj v mojej izbe, keďže je dosť malá? Chcela by som do nej vtesnať aj miesto na spanie, ktoré bolo doteraz v kuchyni. Izbu si predstavujem ako obývačku so sedačkou, niekde miesto na spanie a, pravdaže, nesmie chýbať dostatočný odkladací priestor. Ide o jednoizbový byt, takže veľa možností v ňom nie je.

Zmeny plánujem aj v kuchyni, kde sa chystám vymeniť dlažbu. Momentálne tam je zelený koberec. Terajšia farebnosť sa mi páči, ale dlažby takej farby sa bojím, keďže sa niekedy v budúcnosti nebude dať len tak vymeniť, ako koberec. Rozmýšľala som nad nejakou bledou farbou, ale nie som si istá, či sa bude hodiť k bukovej kuchynskej linke. Ak bude moc bledá, nebude kuchyňa pôsobiť veľmi sterilne? Vopred vám ďakujem.

-------------------------------------------------------------------------------------------

S podobnými požiadavkami, ako máte Vy, sa stretávam pri jednoizbových bytoch dosť často. Riešení, ako vytvoriť v malom byte priestor na každú potrebnú funkciu, je viac. Ja vám ukážem jedno z nich, ktoré považujem za zlatú strednú cestu.

Priestor na spanie je veľmi osobná záležitosť. V byte by mal byť umiestnený tak, aby bol oddelený od dennej časti kuchyne a obývacej izby – priestoru, kde prijímate návštevy. V jednoizbovom byte, aký máte, neodporúčam predeľovať obývaciu izbu na nočnú časť a obývačku. Miestnosť nie je dosť veľká. Predelením by vznikla veľmi malá obývačka, ktorá by neposkytovala dostatočné možnosti na kvalitné užívanie. V mojom návrhu som preto spojil obývačku s kuchyňou. Vznikol tak veľký vzdušný obytný priestor. Dve okná mu dodávajú dostatok denného svetla. V obývačke som odstránil pod oknom parapet a vytvoril tak francúzske okno. Týmto zásahom sa prepojil interiér s exteriérom a opticky zväčšil obývačku o plochu balkóna.

Kuchynská linka je navrhnutá do tvaru “L”. Poskytuje tak dostatok priestoru na prácu, a zároveň jedna jej hrana oddeľuje kuchynskú časť od obývacej. Nad kuchynskou linkou je v priestore zavesený digestor, ktorý dané rozdelenie zvýrazňuje.

Vyvýšením nočnej časti som vytvoril malú bariéru v podobe schodov, ktoré dostatočne určujú hranicu medzi polosúkromnou a súkromnou časťou bytu. Nepriehľadné sklo oddeľujúce nočnú časť zabraňuje neželaným pohľadom do súkromia, ale stále prepúšťa veľa denného svetla.

V tomto návrhu som podlahu v kuchyni a obývacej časti zjednotil, keďže ide o jeden priestor. Možnosť dať do kuchyne dlažbu nevylučujem, ale spájal by som ju s dlažbou v predsieni. Neodporúčam dávať jednofarebnú tmavú lesklú dlažbu. Je na nej vidieť každú špinu a ja náročná na údržbu. Skôr sa prikláňam k vzorovanej.

Možností na kvalitné riešenie bytu je viac. V návrhu som dbal na to, aby bolo potrebných čo najmenej zásahov do pôvodnej dispozície a nemuseli sa prerábať inštalácie vody, plynu a elektriny.

Ing. arch. Martin Bugáň

www.mabu.sk

https://www.facebook.com/pages/MABU/171770509672231

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky