2 návrhy ako zariadiť garsónku, keď ste už v koncoch

18.04.2019  |     

Dobrý deň, bývam v garsónke, ktorá nie je navrhnutá veľmi „šťastne". Necítim sa v nej dobre. Priestor nestačí na umiestnenie kuchyne, ale keďže je to len moje prechodné bydlisko, až tak veľmi ju tam nepotrebujem.

Mám rada otvorené, vzdušné a ničím neprepchaté interiéry, páči sa mi minimalizmus a v hlave mám toľko nápadov, že ich neviem do jednej izby vtesnať. Je mi do plaču, keď vidím veľké priestranné byty, ja si to však momentálne nemôžem dovoliť, pretože som študentka. Prosím Vás o radu, ako si čo možno najlepšie zariadiť garsónku. Pekne, štýlovo, a útulne... :) 

Ďakujem a prajem všetko dobré.

Jana

Garsónka je bývanie na veľmi malej ploche, ale na prechodné ubytovanie študenta často stačí. Záludnosťou pri zariaďovaní garsónky býva, ako dostať všetky potrebné funkcie do malého priestoru. Je potrebné využiť každý voľný centimeter, aby mohlo vzniknúť miesto na hygienu, varenie, oddych, ale aj odkladanie vecí. V tomto článku vám ukážeme, ako sa pohral s garsónkou oslovený architekt. Predstaví nám jedno riešenie v dvoch dizajnovo odlišných návrhoch. 

Garsónka je v pôvodnom riešení vnímaná ako dva priestory. Obývacia izba tvorí jeden a kuchynka s kúpeľňou a chodbou druhý. V návrhu sa dispozičnými a dizajnovými úpravami docielilo, aby sa kuchynka a kúpeľňa stali súčasťou obytnej časti, ale zároveň poskytovali dostatok súkromia.

Dôležitým bodom pri riešení interiéru bolo preusporiadanie priestoru kuchyne a kúpeľne. Pôvodné riešenie neposkytovalo dostatok miesta na kuchynskú linku. Preorganizovaním priestoru tak, aby sa do kúpeľne vchádzalo z kuchynky, sa vytvorí kuchynský kút. Kúpeľňa a kuchynka sú vyvýšené o jeden schodík nad pôvodnú podlahu, to umožňuje slobodnejšie umiestňovanie zariadenia a ľahšie vedenie inštalácií. Dvere do kúpeľne sú posuvné, aby zaberali málo miesta. Pocit stiesnenosti potlačia sklenené steny, dovoľujúce vnímať priestor za sebou.

Do obývacej časti bolo potrebné vtesnať priestor na spanie, prácu oddych, prijatie návštevy, ale aj odkladací priestor. Aby interiér ostal čistý a jednoduchý a zbytočne sa nečlenil, všetky zariaďovacie prvky sú navrhnuté tak, aby sa v prípade nepoužívania dali schovať. V časti napravo od vstupu vzniklo miesto na odkladanie, ktoré pozostáva z výsuvných regálov hlbokých 1,1 m. Jeden z regálov slúži ako pracovný stôl.

Kúpeľňa a kuchyňa sú spojené do jednej hmoty a farebne odlíšené od obvodových stien. Vyzerajú ako bunka vložená do priestoru. Pomohlo to garsónku opticky zväčšiť, keďže bunka je vnímaná len ako jeden zo zariaďovacích prvkov. Zo strany obývacej izby sú na stene kuchynky tri otvory, po otvorení slúži jeden ako barový pult, druhý ako prístup k práčke a v treťom je ukryté premietacie plátno.

Oba varianty vychádzajú z rovnakého funkčného využitia a dispozície. Rozdiel je len v architektovej predstave o cieľovom klientovi. Prvý variant je určený mladému študentovi, ktorý má rád jednoduché formy a mestskú prísnosť. Druhý človeku inklinujúcemu k prírode a jej jemnosti.

Ing. arch. Martin Bugáň

www.mabu.sk

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky