10 interiérov, ktoré vás očaria svojou atmosférou

23.06.2014  |     

Keď zariaďujeme, vytvárame si priestor na život, no predovšetkým na prežívanie. Profesionálne dizajnérske aj intuitívne laické hlavičky vedia, že šikovným tvorcom nálady, dojmu a emócie v miestnosti býva svetlo. Preto s ním spolupracujú, využívajú ho, nechávajú ho, aby im pomohlo urobiť dobrý (nielen) prvý dojem. Aj Lorenzo Pennati vie, čo to spraví, keď svetlo prichádza zo správneho uhla, pretože ako fotograf má s ním ten najintímnejší vzťah. Zachytil to pre nás takto...

Tento panoramatický výhľad vás namočí do takmer všetkých podôb prirodzeného svetla úplne celých. Zasklenými stenami zachytí západ slnka nad mestom a romantické duše sa môžu cítiť ako v sne. Kde inde sa to hodí, keď nie do spálne? Snovo zahmlenú náladu podporuje aj jemne sivá farebnosť. Aby sa vyhla menej žiaducej sychravosti, získava miestami béžový nádych. Pomáha aj teplý odtieň vychádzajúci zo svietidla nad posteľou.

V tejto spálni nás víta viacero zaujímavých prvkov a napriek tomu by mohla mať problém so šedivosťou, keby si jej autor nepovedal: „A bude svetlo!" A je. Tým, ako preniká zhora, priestor oživuje, necháva vyniknúť inak veľmi jednoduchú teplú drevenú plochu. Vtedy nám svitne: menej je viac.

Posedenie, ku ktorému sa plazia prúžky svetla a náznaky zelene zo zasklenej terasy. Zástena by pokojne mohla byť moderným odkazom na stromoradie. Vytvára pocit, že interiér je chránený a oddelený od toho, čo je vonku, no práve svetelné hadíky v ňom zároveň nechávajú zlomok dramatickej „lesnej" atmosféry.

Pri priznanom kameni a neomietnutom starom murive môže nastať opačná situácia. Pôvodné „surové" steny síce dodávajú miestnosti potrebnú fascinujúcu dramatickosť, no pri večernom súmraku môžu pôsobiť trochu drsne a nevľúdne. Jemné bočné osvetlenie a mäkké krivky sedačky to s radosťou zjemnia.

Čierna má mnoho tvárí. Vie byť luxusná, ale keď chce, dokáže sa stotožniť s našimi smutnými náladami. V tomto kútiku jej to však nedovolili a vytiahli na svetlo jej pozitíva. Odrazy lúčov na lesklom povrchu svietidla prinášajú nádych elegancie. Okrúhle tvary dodávajú harmóniu. Prirodzená zeleň, ktorá inšpirovala odtieň stoličiek, navyše upokojuje.

Ak však tmavé steny neustrážime, môžu zabiť svetlo prichádzajúce z veľkého okna. Zaujímavé netradičné doplnky sa pri mnohých pohľadoch do miestnosti zmenia na ponuré tiene.

Riešením je pritom správny kontrast. Podporu svetelnému toku vyjadruje bledý nábytok. Vyniknú tak všetky línie a trendové nuansy tmavej aj svetlej časti...

... keď pridáme ešte kvapku červenej, skóre s tmavým podkladom sa vyrovná ešte viac. Starý, ale efektný trik – rozžiari interiér aj obyvateľov.

Poďme ešte na chvíľu na druhý breh farebného spektra, aby sme si vyskúšali pôsobenie prebytku svetla. Šokujúci prechod, šokujúca zmena atmosféry. Môže za to viacero vecí, no nebudeme opakovať, kto je hlavný „vinník".

Okná sú zdrojom nielen prirodzeného svetla. Popri ňom vpúšťajú do interiéru aj zaujímavé „zelené“ obrazy, ktoré na svoj vznik nepotrebovali ruku žiadneho umelca, a predsa sú jedným z hlavných nositeľov nálady v miestnosti.

foto: home-designing.com

Zuzka

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky