Inšpiratívny interiér plný nápadov

10.11.2014  |     

Aj priestor kaviarne, kam po práci či počas voľných dní radi zájdete s priateľmi, môže byť plný nápadov, ktoré možno preniesť do vlastného domova. Komorná kaviareň na úpätí bratislavského hradného kopca je žiarivým príkladom.

O kaviarni

Kaviareň vznikla z prirodzenej potreby jej majiteľov, ktorí hľadali miesto, kam by mohli chodiť s kamarátmi a známymi na kávu či víno. Všetci pracujú v jej blízkosti a denne ju niekoľkokrát navštevujú. Otvorili ju na mieste bývalého kaderníctva v jeseni minulého roka. Jedna majiteľka žila dlhšie v New Yorku, čo ovplyvnilo aj celkové ladenie a koncepciu Kava.Baru. Nemalou inšpiráciou bol aj Paríž, ktorý majitelia často navštevujú. Komorný priestor sa im dostal do rúk náhodne cez jedného známeho. Pri jeho zariaďovaní neoslovili architekta, ale všetko (vrátane úprav podlahy či stolov) zvládli vo vlastnej réžii. Až 90 % zariadenia, doplnkov a dekorácií pochádza z viedenského Naschmarktu, nábytok, najmä stoličky, doviezli z trhu v Budapešti. Kaviareň aktuálne ponúka okrem kávy a čajov domáce limonády či fľaškové pivá a raňajkové menu. Do budúcnosti sa plánuje rozšírenie ponuky. 

Kvetinový stolík predstavuje ideálne riešenie na prázdne miesta pri stene a do nevyužitých rohov, ktoré zívajú prázdnotou, no zapratať ich zbytočným úložným nábytkom by bolo ťažkopádne. Kvety prinesú sviežosť, správny výber stolíka zasa jemné ozvláštnenie, pri ktorom sa vždy radi pristavíte.

Priznaná tehla prežíva svoj veľký comeback. Zaujímavou možnosťou je natrieť ju bielou farbou, vďaka ktorej bude priestor pôsobiť jemnejšie. Inšpiráciou môže byť aj kaviarenské sedenie. Ak drevené stoličky doplníte výraznejšou bielou so vzorovaným čalúnením, určite nič nepokazíte.

Tabuľový náter na stene je v súčasnosti mimoriadne populárny. Priestor kaviarne dokazuje, že na ňom nemusia byť načmárané len jednoduché nápisy, nákupné zoznamy alebo kresby detí. Zaujímavým detailom je prepojenie maľby a nástenného svietidla. Aktuálny motív má na svedomí Ľubomír Hanigovský.

Špecifickým znakom kaviarne je porcelán, ktorý má už čo-to odžité. Prvé kusy priniesol jeden z majiteľov kaviarne od svojich rodičov. Ich zbierka sa postupne rozrastá, niektoré kusy dokonca priniesli hostia. 

Kava.Bar
Skalná 1, Bratislava

PRIPRAVILI LUCIA KUŠNÍROVÁ, NATÁLIA ŽÁKOVÁ FOTO DANO VESELSKÝ
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 10/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky