Nápaditá spálňa, ktorá ladí s prírodou

12.02.2015  |     

Milovať jednoduchosť sa oplatí. Vyhnite sa zbytočnému zdobeniu. Aj vo farebnej či v zariaďovacej skromnosti je krása a nemusí jej chýbať vtip. Stačí sa inšpirovať prírodou.

Najväčší pokoj a priestor na oddych nájdete v prírode. A tak sa aj oni rozhodli skombinovať farby vo svojej spálni s rovnakou nenútenosťou, s akou príroda ladí skaly, stromy a kvety. Namiešali si skalnatú sivú a kde-tu len veľmi jemnú farbu kvetov. Odtiene dreva nechceli nijako podceniť. Na mieste, kde má telo relaxovať, sa ocitlo pár krásnych drevených kusov. Tie sú splneným snom majiteľov. Ona im dala meno, on im vdýchol dušu. Ich spojenie s príbehmi vecí tu stojacich či visiacich sa datuje od prvej myšlienky po ich výrobu, ktorá zostala v rukách manžela. O to viac si cenia všetko, čo tu majú a o to lepšie sa im tu snívajú ďalšie sny.

Prírodné materiály spoločne s industriálnymi prvkami pôsobia jemne a nenútene. A práve nimi sa zariaďovanie spálne začalo. Posteľ, ktorá podľa slov manžela prežije niekoľko generácii, je jeho vlastnou tvorbou. On si ju navrhol, dubovým drevom jej dodal masívnosť a pridal aj niečo navyše. Detaily jednoduchej konštrukcie tvoria hlavičky veľkých skrutiek, ktoré ju robia jedinečnou. Najdôležitejší kus nábytku si predsa nezaslúži kompromisy.

Vášeň pre kvalitné a nezvyčajné veci sa pretavila aj do nočných stolíkov. Keď skombinujete chladné s teplým, nemusí vám k pohodliu (ani k tomu vizuálnemu) chýbať vôbec nič. Kov v podobe vodoinštalačných rúrok poprepletaných do pevných nôh spoločne s drevom nepotrebujú už nič navyše. Samy si vystačia, dotvoria okolie tesne pri posteli a splnia svoju funkciu. Aj v manželstve sa však nahlasujú reklamácie a farba dreva umiesteného na kovových nohách je jednou z nich. Keď bude chvíľka času na opravy a úpravy, doska sa vymení za niečo neutrálnejšie a surovejšie. Žiadne laky, žiadne moridlá, len nezameniteľná krása starého dreva.

Základ spálne by bol, stačilo ju už len doladiť. Použité neutrálne farby ponúkali mnoho možností, manželia sa ale rozhodli ísť cestou striedmosti aj v doplnkoch. Výberovým konaním prechádzali staré obliečky, novšie obliečky, v spálni sa neustále striedali, až kým si Lucia nepovedala dosť. Do najužšieho výberu sa dostali sivé odtiene, ktoré v spojení s pastelovou ružovou zaujali miesto na posteli. 

Biela farba na stenách ponecháva veľmi veľa možností na vybláznenie a aj na podporu ľudí okolo seba. Napríklad malé obrázky, čo zdobia stenu, sú dielkom skutočnej lesnej víly – blogerky, maminy a milovníčky prírody, ktorej láska k lesu sa pretavila aj do práce. Zavesené len tak na vešiakoch sa stali jednoduchým doplnkom bielej steny, ktorá ich necháva vyniknúť v celej kráse.

tip
Chlad, ktorý vyvolávajú použité farby či surové materiály, podporuje dobrý a tvrdý spánok. Nohy nočných stolíkov zhotovené z vodoinštalačných rúrok sú na výrobu nenáročné a pevné zároveň. Premyslite si ich tvar a potom už len skladajte.

Rada

Aby ste kúzlo nezvyčajnosti podčiarkli a zároveň zvýraznili hodnotu vecí vymyslených a vytvorených mladšou generáciou, podporte skutočne kreatívnych ľudí v ich snažení. Jednou z nich je aj grafická dizajnérka a ilustrátorka, ale najmä vymýšľajúca mama Janka Kloučková Kudrnová, na ktorej blogu www.zlesa.blogspot.sk nájdete mnoho prírodou navoňaných inšpirácií.

A potom už stačili len látky či knihy v spoločnosti krajčírskej figuríny, ktorú Lucka dostala od svojho manžela k narodeninám po pár rokoch zúfalého nariekania, že by takú chcela, a priestor dostal presne to, čo mal. Nič viac, nič menej netreba na snívanie.

„Vždy sa všetko dá  urobiť lepšie. Ide hlavne o to, ako sa v priestore cítite vy. A nám sa spí naozaj dobre. Nič viac v spálni nepotrebujeme. Ak by sa nás spýtali, čo by sme najviac chceli, tak len tráviť tu viac času.“


Jednoduché prísady dostali aj svietidlá. Kým niektoré pamätajú každé jedno sťahovanie, to závesné je novinkou, ktorá však pamätá čosi iné. Veľký kus dreva vyplavený Dunajom očistili, zavesili a obliekli do farebných káblov. Svetlo do priestoru prinášajú žiarovky s viditeľnými vláknami, ktoré sú samy osebe svetelnou dekoráciou.

Nie všetko treba hneď skryť. Sú veci, ktoré aj vo svojej nedorobenej podobe vyzerajú skvelo. Také sú aj klbká čohokoľvek. Tým, že ich máte neustále na očiach, dochádza vám, že niečo treba dorobiť. Z týchto budú pufy na sedenie. Ešte o tom nevedia, ale raz to „zistia“ :-).

Aby ste udržali čistotu priestoru, treba na to skriňu. Nenápadná je najlepšia. Manžel sa postaral o jej výrobu, spodnú časť zladil s podlahou a vrchná pôsobí natoľko jemne, že ponecháva miestnosti vzdušnosť. Vo svojom vnútri skrýva darček pre manželku – zásuvku na šperky. Na prvý pohľad neviditeľné dary sú tie najkrajšie. A čo lepšie je na zem ako koža? Jednoducho sa udržuje, stačí ju vytriasť a je zase tip- top.


Text: Lucia Pristachová Hô-Chí
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Tvorivé bývanie

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 1/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky