Návrh trojizbového bytu s prvkami provensálskeho a škandinávskeho dizajnu

25.03.2015  |     

Byt, ktorý sa mal stať dlhodobým bývaním pre pracovne vyťažený pár, mal byť pokojným útočiskom vo vyhranenom provensálskom štýle s prvkami Škandinávie.

Problém čitateľky

Milá redakcia,
už nejaký čas sa pasujem s dispozíciou a zariadením svojho nového bytu, do ktorého sa chcem čím skôr nasťahovať. Trojizbový byt má zatiaľ slúžiť mne a partnerovi, tretia izba bude zatiaľ pracovňou, keďže často robím z domu. S dispozíciou by sme po toľkom trápení už nechceli priveľmi hýbať. Momentálne je pre nás dôležité jeho zariadenie. Chceme svetlý, príjemný byt, štýlovo by sme sa vedeli nájsť v provensálskom alebo škandinávskom dizajne, páčia sa nám prírodné materiály a biela farba.
 
Verím, že sa obraciam na správnu adresu, za návrhy vopred ďakujem.

Vaša čitateľka Ivica

Profi riešenie

Keďže sme boli oslovení až tretí v poradí, na byte sa už odrazili riešenia dvoch architektov. Odstránili sme podľa nás nepraktické nánosy, ako sú sadrokartónové podhľady, ktoré zbytočne uberali priestoru z výšky, ako aj stenové niky. Majiteľka má veľmi dobrý vkus a my sme sa snažili aplikovať ho na jej byt.

Využili sme prvky provensálskeho aj škandinávskeho dizajnu, prevahu má biela farba doplnená prírodnými materiálmi, ako sú drevo, koža, vlna a prútie. Zámerne sme vyberali nie príliš ženské prvky, aby sa tam cítil dobre ktokoľvek. Drevené podlahy v celom byte (s výnimkou kúpeľne a vstupnej haly) tvorí bielený dub. V návrhu sme nechali priestor na ďalšie dekorovanie, len sme ho naznačili. Fotografie, obrazy, knihy sú výrazným prvkom tohto štýlu, ktorý do bytu vloží sama majiteľka.

Obývačka oddelená od kuchyne bola podmienená panelovou konštrukciou bytového domu. Architekti teda v kuchyni umiestnili aspoň raňajkový pult.

„Koncept takéhoto bytu s prvkami tradičnými, ale nutne aj modernými, sme sa snažili už viac nekomplikovať. Spoločne s majiteľkou sme všetky prvky vyberali tak, aby zapadli do jej štýlu, a snažili sme sa, aby mali pridanú hodnotu, ako napríklad obklad za TV.“

Zavesené levandule sú nenáročným detailom, ktorý však interiér štýlovo zútulní a prevonia.

Drevený obklad na rošte umožňuje skryť vedenie kabeláže zavesenej TV  do konštrukcie.

Vzorovaný obklad za kuchynskou linkou vyberali architekti tak, aby sa trafil do tónov svetlého duba. Obklad Bijou nájdete v predajni Keramika Soukup.

Jedálenské stolovanie v štýle klasického Provence dopĺňa závesné prútené svietidlo, ktoré ladí s konferenčným stolíkom.

p a v l e c h : : p a u l i š i n architekti
Ing. arch. Marek Pavlech, 
Ing. arch. Michal Paulišin

Máte problém so zariadením svojho príbytku? Naši spolupracujúci dizajnéri vám radi pomôžu. Mailujte na adresu: riesenie@jaga.sk.


Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Drevostavba s takmer nulovou spotrebou energie

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky