Priestranná obývacia izba zariadená farebne, ale elegantne

20.07.2015  |     

Cieľom manželov bola priestranná, no útulná obývacia izba zariadená farebne, ale elegantne. Čiastočné protiklady, ktoré sa spojili v interiérovom návrhu, čo splnil ich predstavy.

Problém čitateľky

Milá redakcia, 
Chceli by sme vás poprosiť o návrh, ktorý by nám pomohol zariadiť holobyt v novostavbe. Kuchyňu by sme chceli čiastočne oddeliť od obývačky, ale tak, aby priestor bol stále čitateľný ako jeden celok. Jedálenský stôl by sme potrebovali pre 4 – 6 osôb a ak to priestor dovolí, doplnili by sme ho barovým pultom. Počítame tiež s umiestnením knižnice, rozkladacej sedačky pre hostí a TV steny s dostatkom úložného priestoru. Najviac nám však robia starosti materiály a farby. Na podlahu plánujeme klasické dubové parkety, máme radi sýte farby na veľkých plochách a výrazné vzory, no bojíme sa, že priestor bude pôsobiť tmavo a stiesňujúco. 

Budeme vďační za akúkoľvek radu, vaši verní čitatelia Ivana a Matúš

Profi riešenie

Otvorený centrálny priestor je aj napriek pomerne veľkým očakávaniam, čo sa týka dispozičného naplnenia (veľký stôl, sedačka, barový pult a veľa rôznych úložných priestorov), stále dostatočný na ich logickú organizáciu. Kuchyňu navrhujem oddeliť len nábytkovou zostavou v časti pred spotrebičmi s hustejším rastrom, aby ich zakrývala z pohľadu obývačky. Druhá polovica môže slúžiť ako otvorený barový pult so stoličkami, ktoré možno z dôvodu šetrenia priestorom úplne zasunúť. Jedálenský stôl našiel miesto v zadnej časti, za veľkou sedačkou tvaru L. Klasické parkety možno vkusne doplniť svetlejším drevom, bielymi plochami nábytku na mieru kombinovanými s čiernymi akcentmi, ktoré pôsobia v priestore elegantne. S týmto neutrálnym podkladom možno ďalej voľne pracovať. Všetky doplnky – textílie, koberce, vankúše, závesy – ponúkajú priestor na farby a vzory. Majitelia majú kedykoľvek možnosť zmeniť názor a tieto prvky jednoducho vymeniť. V návrhu som zvolila vínovobordovú farbu vhodne kombinovanú so svetlomodrou.

Ing. arch. Lucia Kušnírová
architektka (FA STU Bratislava)
T: +421 910 984 860
M: luc.kusnirova@gmail.com

Dispozícia je delená prostredníctvom nábytku na kuchynskú, jedálenskú a obývaciu časť. Posledná menovaná ostala centrom priestoru, zatiaľ čo kuchyňa je opticky čiastočne krytá knižnicou.

Nábytok na mieru je navrhnutý v bielej farbe na docielenie väčšieho splynutia s bielymi stenami. Kuchynská linka naplno využíva úložný potenciál až do výšky stropu.

„Výrazné farby a vzory sú v návrhu dominantné, no nie definitívne. Sú zastúpené v mobilných prvkoch ako koberec, závesy, vankúše, aby majiteľov tieto prvky neobmedzovali, mohli s nimi ďalej narábať a meniť interiér podľa stále vyvíjajúceho sa vkusu.“

Drevené plochy tvorí niekoľko odtieňov, výsledok v interiéri je tak oveľa prirodzenejší. Masívny drevený stôl je v tomto duchu z tmavšieho dreva ako podlaha.

Stohovateľné stoličky z lakovaného impregnovaného dreva sú vhodné aj na terasu. Majitelia tak budú mať stále používaný multifunkčný kúsok, ktorý vnútri ocenia pri väčších návštevách. V bežný deň budú „odložené na terase“, nebudú zavadzať v skrini.

„Odtieň marsala - zemitá, vínovočervená farba je vyhlásená za farbu roka 2015. Jej použitie v interiéroch je takmer neobmedzené, výborne sa kombinuje s modrou (džínsovinou), zelenou či béžovou a zlatými doplnkami.“

Ing. arch. Lucia Kušnírová
T: +421 905857680
M: lucia.kusnirova@hausmaus.sk
W: www.hausmaus.sk

ZDROJ časopis Môj dom 6/2015

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 10/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky