Ako vytvoriť na 17 metroch štvorcových dôstojné podmienky na bývanie

27.08.2015  |     

Stačí 17 metrov štvorcových na plnohodnotný život? Večná úvaha o minimálnej veľkosti príjemného bývania bola kľúčová pri zrode riešenia zdanlivo malého, no v skutočnosti zložitého zadania.

Architektov z pražského ateliéru SAEM oslovil investor, majiteľ dvoch neveľkých bytových jednotiek, ktorý ich chcel „zobytniť“ na účely prenájmu. Zámerom bolo čo najviac zlepšiť úžitkovú aj estetickú hodnotu bytíkov – vytvoriť v nich dôstojné podmienky na prechodné bývanie. Výsledkom práce tímu SAEM sú dva plne funkčné minibyty s neštandardným vzhľadom, aké by si nejeden mladý pár želal aj ako svoj prvý vlastný domov...

Vstavaná konštrukcia. Umným využitím konštrukčných a estetických vlastností moderného materiálu – panelov z krížom vrstveného masívneho dreva (CLT) s pohľadovou kvalitou – zmenili architekti z ateliéru SAEM dva minibyty na dva minimezonety s neporovnateľne vyššou úžitkovou hodnotou.

„Treehouse“ 

Na želanie investora mali vzniknúť dve nájomné jednotky pre mladých ľudí alebo užívateľov, ktorí dochádzajú za prácou do Prahy a hľadajú niečo netradičné. Po niekoľkých štandardných návrhoch dostali architekti nápad vytvoriť stredovú drevenú konštrukciu symbolicky odvodenú od stromu. „Pôvodne sme uvažovali pomaľovať drevo v štýle graffiti, ako vidno na vizualizáciách,“ vysvetľuje Michal Procházka. Výrazný výtvarný prvok v tejto podobe by však priestor opticky zmenšil, preto nakoniec autori ponechali drevené panely v ich prírodnej podobe. Spolu s farebným konceptom ostatných súčastí vybavenia vytvára svetlá drevina v neveľkých priestoroch dojem priestrannosti, príjemnú sviežu atmosféru a zároveň je vhodnou kulisou ostatných dočasných prvkov v interiéri.

Hra o centimetre

Hlavnou zásadou celého konceptu bolo nestrácať výšku na miestach, kde to nie je nevyhnutné – či už išlo o kuchynskú linku, stôl, skrine, umývadlo, alebo toaletu. V hornej časti oboch malých bytov so svetlou výškou 3,1 m sa vďaka tomu podarilo vytvoriť komfortné miesto na spanie a rozšíriť tým úžitkovú plochu o cenné štvorcové metre. Udávaná plocha oboch bytov je stále pri každom 17 m2, v podstate však ide o dva malé mezonety, v ktorých slúži vyvýšená podesta na spanie a odkladanie časti vecí. Kúpeľňa a predsieň sú v každom minibyte oddelené dispozične, kuchyňa a spálňa len opticky.

Vykurovanie je v oboch bytoch vyriešené podlahovou infrafóliou, ktorá je praktická práve pri podobných rekonštrukciách.

Architekti ponúkli dôvtipný návod na riešenie bytu s neveľkou plochou. Umne pritom uplatnili ušľachtilý materiál, ktorý zlepšil úžitkové aj vizuálne parametre priestoru.

Ušľachtilý materiál v dôvtipnom riešení

Pretaviť myšlienku „nadstavenia dispozície“ do kultivovanej formy bol ďalší oriešok, s ktorým si autori návrhu takisto bravúrne poradili. Siahli po modernom materiáli na prírodnej báze s výbornými konštrukčnými a estetickými vlastnosťami – ako hlavný konštrukčný materiál na „vstavaný interiér“ použili drevené panely v pohľadovej kvalite (NOVATOP). Zužitkovali pritom naraz ich tri výhody v jednom: subtílnosť (panely majú hrúbku len 42 alebo 84 mm), statickú únosnosť (okrem panelov neboli potrebné žiadne iné nosné konštrukčné prvky) a do tretice estetický interiérový povrch v podobe masívneho smrekového dreva. Povrch panelov pri tejto realizácii ošetrili len bieliacou voskovou lazúrou, ktorá prirodzený odtieň materiálu jemne zosvetlila. 

Zrkadlá sú overeným receptom na optické zväčšenie priestoru, ktorý tu architekti predpísali viackrát. Najúčinnejšie v tomto zmysle je, keď zrkadlo siaha od podlahy až po strop a rozprestiera sa na celej šírke steny. Presne také nemohlo chýbať ani v predsieni, kde zároveň prakticky plní svoju pôvodnú funkciu. 

V kocke

Prestavba interiérov dvoch minibytov, Praha

Autori: ATELIER SAEM
Rok dokončenia: 2013 
Konštrukčný systém/hlavný použitý materiál: NOVATOP

Tím pražského ateliéru SAEM – Michal Procházka, Jiří Deyl, Helena Dvořáková, Jana Študentová – má aktuálne na konte viaceré prestížne ocenenia za drevostavbu Dom v úžine.

TEXT: ING. ARCH. ĽUBICA FÁBRI
VIZUALIZÁCIE A NÁKRESY: ATELIER SAEM
FOTO: ARCHÍV SAEM, NOVATOP
REDAKČNE UPRAVILA: ERIKA KUHNOVÁ

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 10/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky