Ako navrhnút detskú izbu, ktorá „porastie“ s deťmi

08.09.2015  |     

Navrhnúť izbu, ktorá „porastie“ spolu s deťmi a bude niekoľko rokov zvládať ich meniace sa potreby, nie je jednoduchá úloha. Tento mesiac ponúka jej riešenie štúdio MUUR.

Problém čitateľky

chcela by som vás poprosiť o pomoc pri zariaďovaní detskej izby (prikladám pôdorys). Máme dvoch chlapcov (1 a 3 roky) a chceli by sme im zariadiť detskú izbu, ktorá by bola funkčná v tomto detskom, ale aj v školskom období. Potrebujeme úložný priestor (na veci, hračky a neskôr aj školské potreby) a bezpečný nábytok, ktorý im dobre poslúži aj neskôr. Rozmýšľali sme nad poschodovou posteľou, ktorá by sa časom dala rozložiť na dve samostatné postele.

Vopred ďakujem za radu. Vaša čitateľka Ľubica Č.

Profi riešenie

Dizajnéri zo štúdia MUUR rozdelili izbu na tri zóny s odlišnými funkciami. Na spanie a oddych slúži nízka celočalúnená plocha s viacerými výškovými úrovňami. Zaberá síce najväčšiu časť miestnosti, určite však neuberá z priestoru na detské hry, skôr naopak, rozširuje jeho možnosti. Zóna na učenie s klasickým stolom a s miestom na odkladanie školských potrieb a učebníc je umiestnená tak, že prepája osvetlenú časť pri okne so spacou časťou. Aj škôlkari ju určite využijú pri kreslení a ďalších aktivitách. Na odkladanie je určená kompaktná vstavaná skriňa – osvedčený spôsob, ako vytvoriť veľké množstvo odkladacích priestorov bez toho, aby miestnosť pôsobila chaoticky a zapratane. Všetky prvky sú zároveň uspôsobené pre malé deti – či už je to výškové členenie skrine, alebo riešenia bez ostrých rohov (celočalúnená posteľ  s ochrannými plochami pri všetkých stenách, kompaktná skriňa bez výčnelkov). Samozrejme, v detskej izbe nemôžu chýbať ani prvky podporujúce detskú kreativitu – magnetická tabuľa, silueta v obklade či hravý koberec. Sú originálne a pritom decentné, takže nechávajú miesto na ďalšie farby a tvary, ktoré používanie detskej izby so sebou prinesie. 

Interiérové a architektonické štúdio MUUR 
Dizajnérka Marianna Markusková a architekti Vladimír Netík a Radovan Volmut
muur@muur.sk www.muur.sk 
tel.: 0910/826 031

Svetlé farby vnesú do slabo osvetlenej izby optimizmus a svetelnú pohodu. Prírodné materiály (brezové drevo, ľanové čalúnenie) pôsobia príjemne a sú praktické, keďže znesú aj „hravé“ detské užívanie.

Šikovný tip: výsuvná polica v skrini poslúži ako stolík pre malé dieťa. Keď chlapci podrastú, nahradí ju plnohodnotná zásuvka.

Magnetická tabuľa za stolom je miestom na kreslenie a zároveň praktickou nástenkou.

Členitý strop a viaceré typy osvetlenia obohacujú priestor a poskytujú deťom bohatšie vizuálne stimuly než jediné svietidlo v strede miestnosti.

Grafickú siluetu v obklade na stene možno vymeniť za iný vzor, čím sa zmení pôsobenie celej miestnosti.

Koberec v zime príjemne izoluje. Keďže sa dá rozdeliť na menšie kusy, spôsoby a možnosti jeho využitia sú takmer neobmedzené.

Máte problém so zariadením svojho príbytku? Naši spolupracujúci dizajnéri vám radi pomôžu. Mailujte na adresu: riesenie@jaga.sk.

Návrh MUUR
Redakčne pripravila Erika Kuhnová
Zdroj časopis Môj dom 7/2015

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky