Premena panelákového bytu krok za krokom - 1. časť - Začíname!

16.02.2016  |     

Čas ukázal, že aj staré panelákové byty na zabývaných sídliskách majú svoje prednosti. Väčšina z nich však má najlepšie roky za sebou a rekonštrukciu potrebujú ako soľ. Kompletnou premenou škaredého káčatka na šik bytík nás deň po dni prevedie Martin Duchoň z ateliéru Greenstudio.

Skôr ako začnete s rekonštrukciou bytu v panelovom dome, je dôležité si povedať, čo od výsledku očakávate. Mali by ste akceptovať fakt, že luxusná vila z neho nikdy nebude. Je to panelákový byt, ktorý má svoje limity, preto nemá zmysel komplikovať si život drahou a nezmyselnou rekonštrukciou. Aj s ľahkosťou a vtipom sa dá dopracovať k veľmi príjemnému modernému bývaniu.

Dispozícia a plány. Ideálne je začať dôslednou projektovou dokumentáciou vrátane plánu uloženia obkladu v kúpeľni. Aby sa rekonštrukcia nepredražila, dispozícia bytu sa v tomto prípade nemenila, len sa logicky upravila. Do kuchyne sa predtým vchádzalo z obývačky aj z chodby, čo vzhľadom na veľkosť bytu nie je nutné. Vstup z chodby a jej časť preto využili na vybudovanie komory, ktorá je prístupná z kuchyne, a tiež práčovne, do ktorej sa vstupuje  z chodby.

Blízkosť inštalačného jadra, a tým aj jednoduché napojenie na vodu a odpad boli výhodou, vďaka ktorej sa zbytočne nezvyšoval rozpočet. Komplikáciou bol fakt, že ani jeden uhol v byte nie je pravý. V Greenstudiu preto navrhli do kuchyne a kúpeľne predsadené konštrukcie – v kuchyni vďaka nim nemuseli dať vyrobiť linku na mieru, čo by rekonštrukciu zbytočne predražilo, v kúpeľni sa tým zjednodušilo osadenie vane a obkladanie. Zároveň tieto konštrukcie využili na zakrytie novej vodoinštalácie a odpadových rúr. Nemuselo sa tak zasahovať do panelov, čo nie je vhodné z hľadiska statiky. 

 

Pôvodný „študentský“ stav. Cieľom je finančne a technicky nenáročná premena, ktorá prebehne relatívne rýchlo. Komplikáciu predstavujú tvary miestností, pretože ani v jednej sa steny nestretajú v pravom uhle. Priestory totiž kopírujú umiestnenie bytu, a ten sa nachádza v zalomenej časti panelového domu.

Celkom na začiatok. Ešte pred odštartovaním celkovej rekonštrukcie vymenili staré netesniace okná za plastové s izolačným trojsklom. Nezabudli ani na izolačné pásky, ktoré sú pre správne a tesné osadenie okna dôležité. Na tento detail sa často zabúda alebo sa v rámci šetrenia jednoducho vynechá. Ako však zdôraznil Martin Duchoň, v Greenstudiu nevynechávajú nič:  „V tomto prípade sme použili takzvanú aktívnu parozábranovú pásku, ktorá sa aplikuje len zo strany interiéru. Jej fólia mení svoju priepustnosť vodných pár podľa meniacej sa vlhkosti prostredia.“

text Kamila Ďuríková
foto Greenstudio a Dano Veselský
zdroj časopis Môj dom 12/2015 - 01/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 9/2019 v predaji


8 originálnych návštev
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky