Čo s priechodnou kuchyňou bez jedinej súvislej steny, ktorú nemožno prakticky zariadiť?

18.03.2016  |     

Priechodnú kuchyňu bez jedinej súvislej steny bolo takmer nemožné prakticky zariadiť. Komplexnou rekonštrukciou bytu však získala plnohodnotnú plochu aj tvar.

Problém čitateľky

Vážená redakcia,
kuchyňa ako súčasť pôvodného trojizbového bytu je pri jeho zariaďovaní momentálne jednou z hlavných starostí. Prístupná je z chodby a obývacej izby a z plochy jej uberá malá komora. Mojím cieľom je čo najviac ju prepojiť s obývacou izbou, súčasťou ktorej by mala byť multifunkčná jedáleň a pracovňa. Keďže rada varím, ocenila by som čo najväčšiu pracovnú plochu a dostatok úložných priestorov, ale tak, aby miestnosť nepôsobila stiesnene. Súčasťou kuchyne by mal byť aj raňajkový pult. Aby priestor zapadol do zvyšku bytu, uprednostnila by som neutrálnu farebnosť, prírodné farby a jemný vintage štýl. 

Za cenné rady vopred ďakujem, čitateľka Zuzana

Profi riešenie

Keďže nie je potrebné, aby kuchyňa bola priechodná z oboch strán, reorganizáciou dispozície bola z jednej strany uzavretá a z druhej strany naopak plne otvorená. Podstatne  tomuto priestoru pomohlo aj odstránenie komory, ktorá ho spolu s nenosnou priečkou delila od obývacej izby. Namiesto štandardnej kuchynskej linky s dolnými a hornými skrinkami boli úložné priestory rozdelené v inom pomere. Na dlhšiu stenu oproti oknám sa umiestnili dolné skrinky s pracovnou plochou, kratšiu stenu tvorí súvislá plocha vysokých skriniek vhodných na zabudovanie spotrebičov a vytvorenie veľkého objemu úložných priestorov.

Najvýraznejším prvkom v kuchyni je vzorovaná vintage dlažba. Doplnená je bielym drevom a lesklým keramickým tehličkovým obkladom steny oproti oknám. Tá je ozvláštnená závesným žiarovkovým osvetlením.

Ing. arch. Lucia Kušnírová
architektka (FA STU Bratislava)
T: +421 910 984 860
M: luc.kusnirova@gmail.com

Aj keď kuchyňa prišla o plochu novovytvoreného šatníka, upravením jej proporcií a zrušením dverí vznikol roh s dvomi stenami vhodnými na umiestnením pomerne veľkej kuchynskej linky.

Legenda
1 chodba 2 WC 3 kúpeľňa 4 spálňa 5 obývacia izba 6 kuchyňa 7 Izba 8 šatník 9 sklad

Vďaka voľnej stene bez horných skriniek pôsobí kuchyňa širšie a priestrannejšie. 

 

Ak je kuchyňa prepojená s obývacou izbou, je dôležité, aby si zachovala praktické členenie zón, ktoré by mali kopírovať procesy pri varení. Jej vizuálne splynutie môže byť tvorené použitím rovnakých materiálov a farieb ako v obývacej izbe.

Lucia Kušnírová, architektka

 

Ing. arch. Lucia Kušnírová
T: +421 905857680
M: lucia.kusnirova@hausmaus.sk
W: www.hausmaus.sk

Máte problém so zariadením svojho príbytku? Naši spolupracujúci dizajnéri vám radi pomôžu. Mailujte na adresu: riesenie@jaga.sk.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Vidiecke bývanie plné slnka a pohody: Čo sa stane, keď časť strechy otvoríte slnku?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky