V čom spočíva efektivita riešenia priestoru v byte s rozlohou len 28 metrov štvorcových?

25.05.2016  |     

Takmer každý pokus vtesnať všetko potrebné do bytu s plochou menšou ako 30 metrov štvorcových sa skončí neprehľadným chaosom. Skôr alebo neskôr jeho obyvateľ musí pristúpiť ku kompromisu a niektorých vecí sa jednoducho vzdať. Zdá sa byť takmer nemožné zariadiť malý byt takým spôsobom, aby bol zároveň praktický, funkčný, ale aj štýlový, elegantný a najmä, aby pôsobil priestranným a uprataným dojmom.

Profesionálom z talianskeho štúdia studioWOK sa tento neľahký cieľ podarilo splniť. Rekonštrukciou bytu s podlahovou plochou 28 m² vytvorili priestor, v ktorom je využitý skutočne každý centimeter štvorcový. Projekt s názvom Batipin Flat je dokonca uspôsobený tak, že umožňuje jeho majiteľovi žiť bohatým sociálnym životom a ubytovať u seba aj prípadných nocľažníkov. 

Batipin v preklade znamená preglejka. Tá sa stala hlavným motívom interiéru. Na využití modulárnych panelov z preglejky je postavený celý systém, ktorý sa uplatňuje v byte. Prostredníctvom dômyselných riešení je možné priestor modelovať podľa aktuálnej potreby. 

Byt tvoria tri samostatné jednotky – kuchyňa, kúpeľňa s toaletou a hlavná miestnosť, ktorá slúži aktuálnemu účelu – vie byť obývačkou, spálňou, jedálňou, študovňou, pracovňou či hosťovskou izbou. Veľmi podstatným prvkom dizajnu je presklená stena, za ktorou nájdeme pomerne priestrannú lodžiu. Vďaka presklenej stene sa do priestoru dostáva štedrý objem denného svetla, ktoré je nevyhnutné pre optické zväčšenie a prevzdušnenie celej izby. 

Modulárne steny ukrývajú vysúvateľnú sedačku, sklápaciu posteľ, posuvné dvere do kuchyne aj kúpeľne, šatník, úložné priestory a technické podhubie klimatizácie.

Kuchyňa, ktorá bola v pôvodnej dispozícii včlenená do hlavnej izby, je po rekonštrukcii samostatnou miestnosťou. Kúpeľňa ostala oddelená, no presunula sa na iné miesto. Obe miestnosti sú ladené v modro-bielych odtieňoch a napriek svojmu malému objemu ukrývajú všetko potrebné a poskytujú obyvateľovi bežný komfort.

Byt Batipin je výborným príkladom toho, ako sa aj z malého priestoru pri správnom členení a uplatnení modulárnych systémov dá vytvoriť pohodlný priestor pre každodenný život.

Prehľad:

Realizácia: apríl – máj 2015
Klient: privátny
Lokalita: Miláno, Taliansko
Autor: studioWOK
Realizačná firma: Edil 2000 srl

Text: Anna Martausová
Foto: Federico Villa
Zdroj: homedsgn.com

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky