Čo dnes letí v interiéroch na stenách? Inšpirujte sa najnovšími trendmi!

10.08.2016  |     

Steny vo veľkej miere určujú celkový dojem z interiéru a to, ako sa budeme v miestnosti cítiť. Súčasné trendy sú pestré a na svoje si príde isto každý.

Popíšte si steny

Radi si píšete rôzne poznámky, zoznamy alebo termíny, tak aby ste ich mali na očiach? Môžete si zadovážiť tabuľu či dokonca domáce spotrebiče, na ktoré sa dá písať, alebo jednoducho namaľujte stenu vhodnou farbou. Špeciálny náter Primalex SCRIPTO vám umožní popísať či pokresliť nielen steny, ale aj nábytok a akékoľvek iné rovné plochy z pevného materiálu.

Náter je originálny v tom, že je transparentný, a tak sa zachová farebnosť pôvodného povrchu. Vytvára dokonalú ochrannú vrstvu, ktorá umožňuje naplno rozvíjať vaše myšlienky a kreativitu. Kresbu vášho dieťatka, poznámky z porady alebo odkaz od partnera potom ľahko a kedykoľvek zotriete handričkou. 

Valčeky sú späť

Plechová nádoba na farbu s držiakom a pár vzorovaných valčekov boli kedysi povinnou výbavou každej domácnosti. Pre nadšencov tejto kreatívnej hry s farbami a vzormi svieti opäť zelená. Všetko, čo potrebujete, je aplikátor s penovým valcom, vzorovaný valec a farba.

Veľmi obľúbené sú kvetinové vzory, ornamenty, ale aj vzory zvieratiek. Aplikovať ich môžete na najrôznejšie povrchy. Aby sa farba neošúchala, použite oteruvzorné farby, na dekorovanie nábytku, drevených alebo betónových podláh sú vhodné vodou riediteľné akryláty a na vankúše, závesy či obrusy zvoľte farbu na textil. Valčeky sa vyrábajú zo silikónu alebo z plastových jadier a majú štandardizovanú šírku 15 centimetrov. 

Dnes letí betón 

Naozaj, vidíte ho všade, kde sa obzriete. Či už v podobe hladkých alebo štruktúrovaných povrchov stien, podláh, pracovných dosiek či nábytku. Pohľadový betón si zachováva všetky technické vlastnosti konštrukčného betónu, väčší dôraz sa však kladie na kvalitu povrchu. Konštrukcie z pohľadového betónu sa dajú zhotoviť priamo na stavenisku pri stavebných prácach alebo v dielni.

Táto technika je však podstatne náročnejšia na presnosť aj materiál než bežná betonáž. Ak chcete mať steny so vzhľadom betónu už v hotovej stavbe, môžete použiť „betónové“ tapety alebo špeciálne stierky, ktoré imitujú jeho vzhľad.


Do interiérov sa vracia štýl vzorovaných alebo obložených stien v pomere jedna ku trom - jedna stena s povrchovou úpravou, zvyšné tri hladké. Hitom je pohľadový betón, tehlové steny, ale aj znovuobjavené maliarske valčeky.

Pestrý, hravý alebo geometrický

Aj taký môže byť váš príbytok, ak si zvolíte tapety. V ponuke sú rôzne typy: klasické papierové, vinylové, vliesové, textilné, s kovovým efektom alebo tapety z prírodných materiálov. Najmenej náročné na prácnosť sú vliesové tapety. Nemusíte ich ani vlhčiť, ani natierať, stačí na stenu rozotrieť lepidlo a tapetu priložiť. Veľkou výhodou je ich ľahké odstránenie.

Tapety nie sú len dekoračným prvkom, ale aj ideálnym prostriedkom, ako prepojiť jednotlivé zóny bez toho, aby ste museli zložito kombinovať a vymýšľať. Pri výbere nezabudnite prihliadať na priestorový efekt – zvislé vzory miestnosť opticky skracujú, vodorovné znižujú, drobné svetlé vzory priestor zväčšujú a naopak, veľké tmavé ho zmenšujú.

Zaodeté do džínsoviny

Jedným z trendových riešení v povrchových úpravách stien sú zvláštne dekoračné techniky. Pomocou nich dosiahnete efektný povrch pripomínajúci prírodný kameň, travertín, kôru dreva, mramor a dokonca aj štruktúru džínsoviny, ktorá stenám dodá viditeľnú módnu pečať. Na ich realizáciu je potrebné mať k dispozícii správne náradie, farby a trochu fantázie.

Príprava podkladu je v zásade pri všetkých technikách rovnaká. Je potrebné zahladenie podkladu, brúsenie a impregnácia. Džínsový reliéf vytvárate pomocou hrubého štetca, keď farbu najskôr nanášate zvislo a po 24 hodinách fixácie vodorovne. Ak chcete dosiahnuť výdatnejšiu vrstvu, náter zopakujte. Ostatné techniky sú náročnejšie, preto zvážte pomoc odborníka.

Zlaté tóny sa objavia v dizajne a architektúre a nahradia medené, ktoré boli aktuálne v minulom roku. Farby majú navodiť upokojujúcu atmosféru. Trendom sú odtiene modrej, ako námornícka a džínsová, v kombinácii s ružovou alebo so zelenou.

Kov a perleť v jednom

Kto obľubuje v interiéri lesk, luxus a štýl glamour, určite nech zvolí steny s perleťou. Využitím rôznych maliarskych techník (valčekovanie, striekanie, náter štetcom) je možné vytvárať jemný, noblesný až umelecký vzhľad stien. Vhodnou voľbou na tento účel je dekoratívna farba REMAL EFEKT s kovovým a perleťovým vzhľadom.

Farba je vodou riediteľná a umývateľná, možno ju aplikovať na steny, drevený nábytok, rôzne doplnky a vytvárať s ňou rôzne štruktúry a dekoratívne maľby. Pri citlivom ladení vynikne ako dominanta obývacích či spoločenských miestností. Je k dispozícii v šiestich farbách – zlatej, striebornej, medenej, perleťovej, perleťovostriebornej a perleťovoružovej.

Tehla aj do obývačky

Použitie tehly v architektúre dostalo za posledné roky úplne nový, estetický rozmer. Tehlu nenájdeme už len vonku, ale najmä vnútri, v našich obývačkách, kuchyniach, spálňach alebo vo vstupných priestoroch. Tehlový obklad sa krásne vyníma nielen vo vidieckom, ale aj vo funkčnom, škandinávskom štýle. Sú rôzne spôsoby, ako si takúto stenu zhotoviť. Ak máte základy z tehly, stačí osekať omietku, očistiť stenu a dať prípadne vhodný náter.

Trendom vo farbách je prirodzený tehlový odtieň, biela alebo sivá. Druhou alternatívou sú obklady. Dostupné sú tenké tehlové pásiky z pálenej hliny, rôzne imitácie z plastu, kameňa a betónu. 

Biela predstavuje eleganciu, čistý štýl, prevzdušní priestor a opticky ho zväčší, preto je dobrou voľbou do malých priestorov. Vo veľkej miere sú jej v tom nápomocné sklo a zrkadlá.

Biela stálica 

Biela je neutrálnou farbou, preto sa nikdy nezunuje. Predstavuje čistotu, sviežosť a vzdušnosť. Dá sa kombinovať so všetkými farbami a podobne ako ostatné, aj biela má viacero odtieňov, pričom rozlišujeme jej teplé a studené tóny. Tie sa môžu navzájom kombinovať, treba však dodržať zásadu: teplé s teplými a studené so studenými, inak bude výsledok disharmonický.

Niekoľko bielych odtieňov pripravil Primalex v edícii Inspiro Jemné tóny bielej. Ide o svetlé tóny, zložené z bielej farby a malého množstva farebného pigmentu. Vanilková belosť a krémové kapučíno sú teplými farbami, ktoré dobre ladia s hnedou, žltou alebo zelenou. Prírodný ľan a holubičia sivá ako studené tóny zas pasujú k sivej, modrej alebo ružovej.

PRIPRAVILA: MIROSLAVA MACEKOVÁ
FOTO: ISIFA/SHUTTERSTACK, ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 7/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky