Preglejka je materiál, ktorý v domácnosti praje kreatívnym riešeniam

04.10.2016  |     

Preglejka je pri zariaďovaní interiérov čoraz obľúbenejší materiál. Disponuje množstvom benefitov a váš domov dotvorí jedinečnou kresbou dreva. Na prvý pohľad sa to možno nezdá, no dá sa použiť prakticky kdekoľvek.

Odborník radí

Ing. arch. Martina Kalusová Ateliér NOØ

Prečo práve preglejka?

Preglejka pozostáva z viacerých vrstiev lepených dýh, vďaka čomu je dostatočne pevná a stála. To umožňuje jej široké použitie v stavebníctve i nábytkárstve. Mimoriadne atraktívna je aj pre originálnu kresbu dreva, ktorú dopĺňa charakteristická vôňa.

V ponuke nájdete široký výber preglejok z rôznych drevín (u nás najčastejšie z brezy alebo borovice) a s rozmanitými povrchovými úpravami, resp. možnosťami použitia (stolárska, protišmyková, vodovzdorná). Ak ju chcete použiť vo vlhkom prostredí, prípadne priamo v kontakte s vodou, je nevyhnutné dôkladne ju ošetriť, prípadne použiť vhodne upravenú preglejku priamo od výrobcu.

Myslieť treba aj na to, že pri rezaní, resp. hrubšom použití, sa ľahšie opotrebuje a zničí. Je však trvácejšia ako drevotrieskové a drevovláknité dosky a oproti masívu má výhodu v stálosti tvaru. 

Keď potrebujete vyťažiť maximum

Vďaka svojej mimoriadnej tvárnosti a vysokej odolnosti je preglejka ideálna na stvárnenie rozmanitých nábytkových prvkov na mieru na miestach, kde je často nutné využiť naplno každý centimeter. Nápadité systémy často ukrývajú nielen nevyhnutné úložné priestory, ale aj postele či pracovné kútiky.

Priznaná kresba dreva interiér navyše opticky zohrieva a zútulňuje, čo je vo väčšine domácností viac ako žiaduci efekt. Obzvlášť pekne ukáže, ak v takýchto multipriestoroch, ale aj kuchynských linkách, necháte časť prvkov otvorených. Svoje miesto tu nájdu dekoračné predmety, knihy a každodennosti, ktoré do bytu vnesú ten správny punc domova.  

Hlavným konštrukčným materiálom sa aj v prípade tohto bytu stala preglejka (borovicová a betonárska), ktorá vyhovovala technicky aj svojou hrúbkou – z malého priestoru zbytočne neuberá a dodáva mu príjemný útulný charakter.

Na dotvorenie priestoru

Tvárnosť a neskrývanú krásnu preglejky možno uplatniť aj pri dekorovaní priestoru, napríklad vo forme obkladov stien – využiť ich možno nielen v obývacej izbe, ale aj v spálni či pracovni, kde výborne nahradia nástenku. Hoci je preglejka ako materiál ideálna na rôzne riešenia na mieru, ponuka rozmanitých hotových nábytkov a dekorácií (často rôzne poohýbaných) je čoraz bohatšia.

Policové regály, rozmanité stolčeky, variabilné nábytky, ktorých funkcionalitu možno s rastúcim vekom dieťaťa rôzne upraviť, a v neposednom rade svietidlá a dekoratívne drobnosti. Svojím jedinečným stvárnením sa často stávajú nevšedným spestrením, pričom vďaka štruktúre dreva len tak rýchlo neomrzia. 

  

PRIPRAVILA: NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 9/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 8/2019
v predaji


Najkrajšie rastliny v novembri
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky