Súťaž Interiér roku: Rodinný dom v Banskej Štiavnici postavený ako kópia baníckeho domčeka

14.03.2017  |     

Dom v Banskej Štiavnici s výnimočnou polohou pod Paradajzom, s priamym výhľadom na mesto a Kalváriu bol navrhnutý ako kópia pôvodného baníckeho domčeka, posledné roky v havarijnom stave.

Dom je  riešený ako jednopodlažný objekt s podkrovím, kde súčasťou prízemia je vstupná veranda a prestrešenie technického zázemia nachádzajúceho sa v teréne pozdĺž svahu. Prestrešený je manzardovou, polvalbovou strechou, podkrovie je presvetlené tromi vikiermi s pultovými strieškami a oknami v štítových múroch. Dom nie je podpivničený.

Použitie materiálovej bázy je prispôsobené charakteru okolia. Objekt je navrhnutý ako samostatne stojaca novostavba identicky umiestnená na mieste pôvodne stojaceho domu. V harmonickom súlade ľudovej architektúry s prírodným prostredím a krajinou, v rozvoľnenom osídlení vytvára prívetivý model bývania, čo sa prenieslo aj do riešeného interiéru. 

Základné časti interiéru vychádzali z pôvodného a ich detaily a proporcie boli konzultované s pamiatkarmi a znalými remeselníkmi. Drevený trámový strop je riešený kvôli statike ako zdvojený: nosný a pod ním pohľadový s jednoduchými detailmi pôvodného. 

Okná aj so spôsobom otvárania sú replikou. Kazetové interiérové dvere taktiež. Drevená trojvrstvová podlaha bola volená ako kompromis kvôli podlahovému vykurovaniu. Krb s otvoreným ohniskom je odkazom na "čierne kuchyne" baníckych obydlí. 

Prvotné a priebežne zdôrazňované zadanie od investora bolo, aby interiér nevyzeral "ako kolotoče". Preto som zamietla eklektické vyskladanie interiéru solitérnymi kusmi z rôznych období ako je v Štiavnici zvykom, a skoro všetok nábytok bol navrhnutý a vyrobený na mieru. Aby sme sa vyhli strohosti moderného nábytku, ale aj dekoratívnosti južanských vidieckych interiérov, opakujúce sa tvaroslovie vyšlo z tradičného baníckeho nábytku. 

Sústružené nohy, vložené kazetové dvierka, stôl so šuflíkmi, kredenc. Farebnosť interiéru je ladená taktiež s odkazom na miestne zaužívané odtiene. 

Ďalšou požiadavkou bolo vytvoriť čo najviac izieb aj s kúpeľňami pre početné rodinné a priateľské návštevy a k tomu prislúchajúci aj počet miest pri stolovaní. 

Zo vstupnej verandy sa prechádza do kuchyne po ľavej strane, po pravej strane sa nachádza komora. Centrum domu tvorí priestor pre stolovanie s krbom a dreveným schodiskom. Vedľa schodiska vedú dvere do technického zázemia, kde je priestor pre uskladnený materiál na vykurovanie a záhradný nábytok. 

Technické zázemie vzniklo prestrešením medzi domom a kamenným múrom, v ktorom sa nachádza štôlňa s vodou. Z hlavného obytného priestoru sa vchádza do hosťovskej časti s otvoreným krovom. Schodisko vedúce na poschodie s presvetlením cez minigalériu so svojím umelecky stvárneným zábradlím tvorí centrum domu. V podkroví s priznanými drevenými trámami sa nachádzajú tri spálne a dve kúpeľne. 

Úžitková plocha prízemia je 140 m2 a podkrovie má 61m2.

Autor interiéru: Ing. arch. Zuzana Gabrišová

Súťaž INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma aj v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Do niektorej z kategórií ďalšieho ročníka Interiér roku sa už od októbra môžu hlásiť architekti a interiéroví dizajnéri, a to nielen z Českej republiky, ale v tomto ročníku prvýkrát aj zo Slovenska!

Prihlásiť možno iba interiéry, ktoré vznikli v tomto roku. Uzávierka prihlášok je 20. 2. 2017 a výsledky budú vyhlásené v pražskom Centre súčasného umenia DOX, a to 28. 3. 2017 na kongrese o bývaní a architektúre Living Forum. V máji potom bude prebiehať výstava veľkoformátových fotografií súťažných interiérov.  

S najzaujímavejšími súťažiacimi budeme našich čitateľov postupne oboznamovať na webe www.mojdom.sk. Mojdom.sk je hlavným mediálnym partnerom súťaže na Slovensku, usporiadateľom súťaže je Inštitút bytového dizajnu.

Viac sa o súťaži dozviete na stránkach www.interierroku.cz

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkú borovicu na pozemku nevyrúbali, ale dom postavili okolo nej

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky