Štýlový minibyt na 25 metroch štvorcových: Čo všetko do jednej miestnosti vojde?

22.08.2017  |     

Viete si predstaviť život na 25 metroch štvorcových? Vraj primálo? Pre mladého človeka môže byť i takáto malá metráž vo veľkomeste dostačujúcim životným priestorom. Záleží na tom, ako je riešený interiér.

Napriek tomu, že pavlačový byt v Prahe má len jednu obytnú izbu, architekt Jakub Heidler zo štúdia STUDIO-REAKTOR do nej umiestnil všetko potrebné, navyše byt pôsobí vzdušne a štýlovo.

Čaro sklápacej postele

Pri takto maličkom byte ťažko hovoriť o dispozícii, ale predsa. Z vonkajšej pavlače sa vchádza do predsiene. Hlavná časť je rozdelená do troch funkčných zón. Z predsiene sa vpravo vchádza do kúpeľne, o jej stenu je zo strany izbu pripevnená kuchynská linka. Strednú časť izby tvorí miesto na sedenie – priestor na stolovanie, ale aj debaty s priateľmi.

Zadná časť miestnosti je určená pre miesto na spanie, nachádza sa tu útulný spací box s knižnicou zo svetlého dreva, ktorá vytvára pocit súkromia. Špecialitou dvojlôžkovej postele je fakt, že vo dne tvorí elegantnú súčasť steny a na noc sa dá jednoducho sklopiť, čím sa vytvorí miesto na spanie.

 

Osem metrov skríň

Úsporným a elegantným spôsobom sú riešené aj úložné priestory, ktoré neuberajú z objemu bytu, a predsa poskytujú dostatočný priestor na odkladanie vecí. Čiernobielu kombináciu zútulňuje drevo, nechýbajú ani prvky moderného industrializmu, ktoré prezentuje miestami sa vyskytujúci pohľadový betón, svietidlo visiace na šnúrach, zabudované spotrebiče – jednoducho v obytnom priestore nič nevytŕča a nič nie je navyše. Kúpeľňa je riešená v sivobielej kombinácii a jej veľkou výhodou je okno. I v tejto miestnosti je všetko, čo sa dá zabudované v stene. 

Vyspia sa aj dvaja

Byt je určený pre jednu mladú osobu, ale nie je problém pozvať na návštevu kamaráta, či stráviť tu súkromný čas vo dvojici. Pri realizácii boli dôležité aktuálne akcie a čo najnižšie náklady: strakatý dub bol v zľave, nábytok je skoro celý vyskladaný z IKEA. Z nedostatku omietkovej zmesi zostal na stene obraz pôvodného muriva. Na vyklápacej posteli si však stolári poriadne „zamakali“! 

 

Ako vidí byt samotný architekt?

„Parametre bytu sú ideálne. Keď je vo vzťahu dusno, je možné vyvetrať štyrmi oknami s výhľadom do vnútrobloku. Do osemmetrovej skrine schováte úplne všetkých kostlivcov, uprostred garsónky nájdete rozkladací stôl pro bandu priateľov z facebooku. Intimitu v kúpeľni zaistí pi horúcej sprche samozahmlievacie sklo. Na pavlači nechýba sklad pre hromadenie nezmyslov. Na víkend prezlečiete periny, zamknete drahé kovy do trezoru a prenajmete byt cez AirBnb. Na výlet je zarobené,“ komentuje svoj projekt s humorom Jakub Heidler. 

Rekonštrukcia minibytu

Architektonické štúdio: STUDIO-REAKTOR – Jakub Heidler
Úžitková plocha: 25 m2
Lokalita: Praha, ČR
Rok realizácie: 2017

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: STUDIO-REAKTOR – Jakub Heidler

Tagy:
rekonštrukcia bytu malé byty bývanie v Prahe byty v Prahe

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Vidiecke bývanie plné slnka a pohody: Čo sa stane, keď časť strechy otvoríte slnku?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 2018/06 v predaji


Darček k časopisu katalóg projektov rodinných domov
Predplatné

E-shop

E-verzia časopisu

Najnovšie príspevky