12 dekoračných tipov, ako oživíte aj tú najmenšiu kúpeľňu

31.10.2017  |     

Nikdy nedovoľte, aby štvorcové metre obmedzovali vaše dizajnérske snahy. Vždy je miesto na dobrý nápad. Niekedy len dlhšie trvá, kým sa k nemu dopracujeme. Zopár štýlových ponúkame aj my.

1. Stále sa nosí biela. V moderných aj vo vidieckych kúpeľniach. Rovnako ako neutrálne odtiene béžovej, sivej či krémovej je nadčasová – nepodlieha dočasným módnym výstrelkom. A ak niekomu príde fádna či nebodaj až nudná, vždy je možnosť zahrať to „do autu“ s doplnkami, kvetmi, textíliami aj obrazmi. Tie možno obmieňať a meniť tak aj atmosféru v kúpeľmi. Čarovné. 

 

2. Využiť umývadlovú skrinku ako starú komodu či toaletný stolík je skvelý spôsob, ako ušetriť rozpočet (v prípade starožitného kúska z antikvariátu to neplatí) aj životné prostredie. Samotní dizajnéri neraz v snahe vytvoriť nadčasovú kúpeľňu siahnu po historizujúcich prvkoch, ako sú viktoriánske komody či voľne stojaca vaňa na nožičkách. Keď sa rozhodnete vniesť takéto „ťažké" prvky do malého kúpeľňového priestoru, je dobré zvoliť na pozadie neutrálny, najlepšie svetlý základ. Nehazardujte s mixom farieb, nemuselo by sa to totiž vyplatiť.  

 

tip

Istú dramatickosť a eleganciu dodá kúpeľni s vysokými stropmi luster.   

3. Mix zdanlivo nesúrodých štýlov nie je nič nové. Minimalizmus, purizmus, ktorý povyšuje najmä funkčnosť nad všetko ostatné, je skvelý v tom, že ho môžete doplniť prvkom, ktorý vôbec nezapadá do jeho konceptu, a pritom nebude pôsobiť rušivo. Zrkadlo v ozdobnom pozlátenom ráme môže pôsobiť nanajvýš mierne dominantne v kúpeľni – bude to prvé, na čom „uľpejú“ oči. 

4. Nebojte sa výrazných farieb na doplnkoch, najmä ak je interiér kúpeľne ladený minimalisticky. Farebný sprchový záves, koberčeky, košíky, odkladacia stolička či uteráky sú predsa veci, ktoré možno kedykoľvek vymeniť a nemusíte pre ne ani siahnuť hlboko do vrecka. Pri výbere farieb sa pokojne riaďte tým, čo vám núka váš šatník. Napokon, ide len o „sezónnu záležitosť“. 

5. Staré je znova nové, idea recyklácie sa nákazlivo (v tom najlepšom zmysle) šíri a majitelia bytov a domov sú čoraz viac naklonení myšlienke dať veciam druhú šancu aj pri zariaďovaní ich domácnosti. Okrem repasovaného nábytku sa recyklujú hranoly, fošne, dosky, sklo... a zrazu sú z nich police v nikách či dosky pod umývadlami. A ešte aj vyzerajú štýlovo!

Prírodný vzhľad

6. Aj keď obklady ponúkajú nesmierne možnosti, na stenách kúpeľne dokážu parádne „zahviezdiť“ aj farebné nátery, určené špeciálne do vlhkých priestorov. Kúpeľňový priestor je tak odľahčený od váhy keramických obkladačiek. Ide o nízkonákladové riešenie, ktoré však pri vhodne zvolených farebných kombináciách a dodržanom technologickom postupe nijako nepokrivkáva za obkladmi. 

7. Základom úspechu, teda kúpeľne, s ktorou budete roky spokojní, je neutrálny základ. Zaručený spôsob, ako siahnuť hlbšie do vrecka pri jej zariaďovaní, je držať sa aktuálnej módy, ktorá sa neustále mení. Ak dnes letí popolavá modrá, zajtra to môže byť zelená. Urobte teda investíciu na dlhé roky a voľte skôr neutrálne farby, najmä na steny. Klasika má tú výhodu, že obstojí v skúške časom. Sivá a biela sa dobre kombinujú so všetkými farbami.

8. Zrkadlá sú tromf vo vašich rukách. Zabudnite na rovnicu: čím viac a väčšie, tým lepšie (aj keď platí: čím viac, tým lepšie). Ich potenciál sa naplno prejaví len vtedy, ak k nim vhodne umiestnite lampy. Dve a viac zrkadiel, hoci aj na toalete, to nie je znakom márnivosti (aj keď k nej zvádzajú). Ak k nim na stenu zavesíte aj repliku zaujímavého obrazu, ocitnete sa v tak trochu imaginárnej galérii. 

 

9. Opätovne po nich siahame čoraz častejšie a častejšie. Tapety sa prebojovali už aj do kúpeľne. Nespočetný výber motívov umožňuje dodať kúpeľni veľmi osobitný charakter. PVC tapeta KitchenWalls Portugal 1401 s ekopotlačou je vlastne kuchynská zástena, je odolná proti vode, možno ju ľahko odstrániť a znova použiť na inom mieste, čistí sa pomocou handričky a teplej vody. A čo je dôležité, vyzerá skvele aj v kúpeľni. Rozmery 300 × 60 cm, 125 €, www.design-shop.sk.

 


 

10. Použitie dvoch alebo viacerých typov dlaždíc vytvára vizuálny kontrast. Použite dlaždice v rôznych mierkach, materiáloch alebo tvaroch, ale v jednotnej farbe – bude fungovať ako zjednocovací prvok. 

11. Búrať steny je skutočný strašiak pre rozpočet. Namiesto toho skúste na vytvorenie políc využiť rôzne doteraz nevyužité výklenky. Tak získate úložný priestor aj bez toho, aby ste si ukrojili z drahocenných centimetrov z podlahy. Na lepšiu organizáciu kúpeľňových drobností využívajte koše a dózy – sú praktické, kúpeľňa vyzerá s nimi upratane a prach sa tiež utiera lepšie ako pri miliónoch fľaštičiek a túb. 

 

12. Najlepší a celkom jednoduchý spôsob, ako dostať do kúpeľne stredomorský temperament a hrejivosť, sú vzorované obkladačky. 

Majú v sebe hravosť a zvodnosť, tú napokon prepožičajú aj kúpeľni. Dlažba v hlbokom zemitom odtieni pridáva priestoru ďalší rozmer. 

text Martina Deríková
foto Dulux, IKEA, isifa/Shutterstock a archív firiem
zdroj časopis Tvorivé bývanie 4/2017

Tagy:
dlaždice kúpeľňový nábytok zariaďovanie kúpeľne kúpeľňové dlažby sprchové závesy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky