Súťaž Interiér roku: Nutná rekonštrukcia malého bytu v paneláku

27.02.2018  |     

Byt s rozlohou 24 m2 v klasickom panelovom dome v Prahe bolo nutné zrekonštruovať tak, aby zodpovedal súčasným požiadavkám na single bývanie, prípadne bývanie pre pár. Cieľom bolo otvoriť pôvodný pôdorys a vytvoriť tak voľný priestor, v ktorom by zároveň vznikol aj dostatočný úložný priestor.

Návrh preto pracuje s dvoma časťami interiéru, ktoré sa od seba odlišujú nielen svetlou výškou, ale aj materiálom. V prvej časti sa nachádza vstup, kúpeľňa a kuchyňa; druhú časť tvorí voľný obytný priestor.

 

Prvá časť, teda vstup s kuchyňou, má podlahu a aj znížený strop navrhnuté v imitácii dreva. Vo vstupnej zóne sú umiestnené vstavané skrine, ktoré vďaka zrkadlovej prednej časti tvoria súvislú zrkadlovú stenu. Tá opticky zväčšuje priestor na dvojnásobok a zároveň poskytuje dostatok prirodzeného svetla aj do hĺbky bytu. Zároveň tieto skrine ponúkajú množstvo potrebného úložného priestoru. 

Kúpeľňa je navrhnutá účelne, s dôrazom na maximálne využitie priestoru. Nájdeme tu priestrannú sprchu a toaletu, nad umývadlom je umiestnená praktická skrinka s prednou zrkadlovou časťou, ktorá je osvetlená stropným LED pásikom. Dvere do kúpeľne sú vyrobené z mliečneho skla, rovnako ako posuvné dvere oddeľujúce zádverie s kúpeľňou od kuchyne.

Materiály použité v kuchyni kombinujú lamino bielej farby a lamino v imitácii dreva. Vďaka rozmiestneniu dvojplatničky, drezu a chladničky tu vzniká praktický pracovný trojuholník. Na kuchynskú linku nadväzuje výklopný jedálenský stôl, ktorý spolu s barovým sedením vytvára plnohodnotný jedálenský priestor.

Druhú časť interiéru tvorí voľný obytný priestor, ktorý má vyššiu svetlú výšku. Je tu príjemné nepriame osvetlenie tvorené svetelnou rampou. Nájdeme tu rozkladaciu pohovku, TV na malej skrinke pri stene a dva plastové stolíky. Tie spolu tvoria buď konferenčný stolík, alebo sa v prípade rozloženia pohovky použijú aj ako nočné stolíky. Televízny stolík materiálovým spracovaním nadväzuje na kuchynskú časť tak, aby celý interiér pôsobil kompaktne.

Autori: MA3 Architekti, Ing. Arch. Štěpán Malý, Ing. Arch. Jan Adámek

Viac o súťaži Interiér roku 2017

 

Tagy:
malé byty rekonštrukcie bytov bývanie v Prahe Interiér roku MA3 Architekti panelákové byty

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky