Súťaž Interiér roku: Rekonštrukcia bytu v Starom Meste s prvkami škandinávskeho dizajnu

08.04.2018  |     

Byt s výmerou 118,4 m² sa nachádza v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto, kde bol postavený ešte v povojnových rokoch.

Pôvodne bola jeho výmera oveľa väčšia, plynutím rokov a výmenou majiteľov však došlo k jeho rozdeleniu na dva menšie byty, ktorých plocha je však na dnešné pomery stále veľkorysá.

Pôvodný stav a dispozícia bytu nevyhovovali úplne predstavám majiteľov. Byt bol dostatočne priestranný, avšak rekonštrukcia a dispozičné zmeny boli v tomto prípade nevyhnutné.

Najdôležitejšie bolo vymeniť skryté inštalácie vody, kanalizácie a elektriny. Vykurovanie jednotlivých izieb v byte absentovalo. Pôvodným kúrením boli len jedny centrálne plynové gamatky v obývacej izbe, prepojené kozubovým komínom do jednej z obytných izieb.

Náročnou a kompletnou rekonštrukciou prešli všetky povrchy. Steny, stropy,či vytvorenie stabilného podkladu podre masívnu podlahu s prihliadaním na pôvodný raster ukladanie podlahy. Nevyhnutná bola takisto výmena okien a dverí na lodžiu vyrobených na mieru, zachovávajúc fasádny raster.

 

Zmena dispozície sa najviac dotkla priestorov kuchyne, kúpeľne a jednej z priechodných izieb (v súčasnosti spálne). Požiadavky klienta boli jasné a opodstatnené, tie sme pretvorili do plnohodnotných funkčných priestorov. Vytvorili sme samostatnú kuchyňu s prístupom do špajzy a technickej miestnosti zároveň, kúpeľňu s WC a ďalšie samostatné WC.

Lokalita a architektúra bytu s vysokými stropmi boli našou predlohou pri návrhu interiéru. Zámerom bolo vytvorenie otvoreného priestoru a akceptovanie pôvodných prvkov, ktoré robia byt tým, čím je. Pomocou oceľových rámových konštrukcií, vyrobených na mieru podľa našich požiadaviek, sme dosiahli ľahkosť a presvetlenie priestoru. Dizajn bytu je inšpirovaný prvkami škandinávskeho dizajnu v kombinácii s dobovou architektúrou z 50. a 60. rokov minulého storočia. Aj napriek rozsiahlej rekonštrukcii sa nám týmto podarilo zachovať jeho špecifický charakter a atmosféru.

Farby a materiály použité v interiéri pôsobia naozaj jednoducho. Farebná schéma je postavená na kombinácii teplých odtieňov masívnej dubovej podlahy v kontraste s nábytkom a interiérovými doplnkami. Tie sú v neutrálnych odtieňoch sivej s občasným použitím karmínovočervenej farby na zvýraznenie detailov.

V interiéri dominujú kvalitné prírodné materiály, striekané plochy v poltónoch sivej farby, ktoré na seba prirodzene nadväzujú.

Dostatočnú pozornosť sme pri rekonštrukcii interiéru venovali aj výberu interiérových doplnkov a detailov. Premyslený, ale opodstatnený výber zvýrazňuje prepojenie súčasných trendov a dizajnu z polovice minulého storočia, keď vznikali ikonické dizajny zvučných mien.

Je to napr. dánska značka VOLA, pre ktorú Arne Jacobsen vytvoril originálne dizajny batérií. Karmínovočervená verzia jeho batérie dominuje neutrálnemu priestoru kuchyne.

Ikonické vypínače Berker Serie 1930, vyrobené z kvalitného porcelánu, pozná z minulosti asi každý z nás. V našom prípade krásne podčiarkli historický charakter celého bytu.

Ďalej sú to detaily konštrukčného riešenia otočného panelu/dverí do spálne s integrovaným bezkľučkovým systémom otvárania, frézované typy úchytiek, či kazetové panely pri nábytku vyrobenom na mieru.

 

Autor interiéru:

ARCHSTYL s.r.o.
Mgr. art. Zuzana Horniaková
www.archstyl.com

Viac o súťaži Interiér roku 2017

Tagy:
rekonštrukcie bytov Interiér roku byty v Starom Meste

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky