Ako na premenu malého bytu, aby vyhovoval potrebám moderného muža

02.05.2018  |     

Premeniť malý byt tak, aby vyhovoval potrebám moderného muža nie je jednoduché. Musí poskytovať pohodlie pre relax, pokojný spánok, ale tiež priestor pre stretávanie sa s priateľmi, či prácu.

Veľké zmeny aj bez búrania

Pôvodná dispozícia bytu ho členila na dve oddelené miestnosti. Keďže takto bol predtým čerstvo rekonštruovaný, nemalo zmysel riešiť významnejšie dispozičné úpravy a búrať deliacu stenu. Napriek tomu sa interiér dočkal mnohých premien a výsledok stojí za to. Pôsobí sviežo, moderne, čisto a poskytuje všetko, čo klient potreboval.

 

Ostrovček ako centrum

Po vstupe do bytu sa ocitnete v kuchyni s jedálňou. Architekti tvrdia, že si tu aj napriek relatívne malým rozmerom miestnosti dovolili vytvoriť ostrovček. Ten dnes funguje ako stredobod celej miestnosti. Je praktický nielen pri varení. Predĺžením ostrovčeka vznikol pult s barovými stoličkami, ktorý je zároveň jedálenským kútikom. Toto riešenie poskytuje domácemu pánovi dostatok svetla pri varení, výhľad z okna, ale tiež nemusí byť pri tejto činnosti otočený chrbtom k hosťom. Barový dojem umocňujú podsvietené police.

Spálňa a obývačka v jednej miestnosti, a predsa oddelene

Druhá samostatná miestnosť je multifunkčná, spája obývaciu miestnosť so spálňou. Keďže domáci pán má veľmi nepravidelný pracovný režim, architekti navrhli oddeliť nočnú časť od dennej posuvnými panelmi. V prípade potreby je možné miesto na spanie úplne oddeliť. Časť deliacich stien je presklená, ale je ju možné zatieniť tmavými roletami. V obývacom priestore pri okne sa nachádza pracovný stolík, ostatné zariadenie obývacej miestnosti tvorí jednoduchá sivá pohovka a konferenčný stolček. 

Dôležité detaily

Malému priestoru pomohli viaceré šikovné a vtipné detaily.  Napríklad, nad jednoduchým botníkom vo vstupnej časti bytu je nainštalovaný držiak na bicykel. Malý kút s okrúhlym oknom architekti využili ako samostatný odkladací priestor zatvárateľný posuvným panelom. Obvodové steny bytu sú obložené bielym lícovým murivom. Farebnosť interiéru je charakteristická pre jednoduchý a príjemný škandinávsky dizajn: biela, sivá a drevo. 

 

Interiér bytu Praha 7 v skratke

architektonický ateliér: Boq architekti

autori: ing. arch. Miroslav Stach, ing. arch. Jana Stachová

lokalita: Praha 7, ČR

úžitková plocha: 36 m2

rok realizácie: 2016

Sabína Zavarská
Foto: MgA. Tomáš Dittrich

Tagy:
rekonštrukcie bytov byty v Prahe interiérové premeny

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 9/2019 v predaji


8 originálnych návštev
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky