Zrekonštruovaný byt s vysokými stropmi dýcha noblesou a eleganciou

05.06.2018  |     

Z chodby a schodiska bytového domu sála kúzlo zašlých čias. V mozaikovej dlažbe tu nájdeme letopočet 1889, rok, kedy bol dom postavený. V rovnakom, zľahka nostalgickom duchu zariadila architektka Kamila Ďuríková aj jeden z tunajších bytov a z obyčajného priestoru sa razom stalo miesto plné lesku a elegancie.

Najtvrdším orieškom bola skriňa na chodbe. Aby mala dostatočnú hĺbku, muselo sa zrezať z pôvodnej zárubne dverí do obývačky a napojiť na ňu rám skrine. „Myslím, že sa to perfektne podarilo,“ chváli architektka stolára.

 

Priblíženie k minulosti

O práci architektky nemali majitelia pražského bytu najmenších pochýb. Nebol to totiž ich prvý spoločný projekt – Kamila poznala ich vkus a oni vedeli, že ich čaká príjemná spolupráca. Hneď sa zhodli na tom, že by mal priestor znovu získať eleganciu a atmosféru konca 19. storočia. Doterajšie zariadenie bytu tomu totiž vôbec nezodpovedalo.

Izby boli vymaľované nažlto a vybavené sériovým nábytkom, kuchyňa bola technicky nedoriešená, s plastovým potrubím digestoru vedeným po stene. Inšpiráciu k premene našla architektka v pôvodných ozdobných prvkoch bytového domu. Prvou vecou, ktorú navrhla, boli ozdobné prvky na stenách a stropoch. Hoci by sama preferovala ešte výraznejšie úpravy, výsledok je kompromisom zohľadňujúcim želanie majiteľov.

K ďalším krokom patrilo vytvorenie dvojkrídlových dverí do jedálne, štýlovo zladených s ostatnými dobovými dverami. Interiér je zariadený príjemným mixom rôznych štýlov a materiálov, súčasný nábytok s retro prvkami je doplnený o starožitné kúsky. Výberom farieb pritom architektka vniesla do priestoru aj trochu súčasnosti. Ako hovorí: „Rada kombinujem netradičné farby. V tomto prípade sú to ale všetko tlmené tóny, ktoré spolu komunikujú.“ 

Pracovnú dosku si majiteľka priala z čo najkvalitnejšieho a originálneho materiálu, a jednoznačná voľba preto padla na žulu.

„Rada kombinujem netradičné farby, napríklad žltý konferenčný stolík, zelenú zamatovú sedačku, tyrkysový obraz a sivé pozadie steny. Sú to ale všetko tlmené tóny, ktoré spolu komunikujú.“

Kamila Ďuríková, architektka

Dvere v celom byte boli buď pôvodné zrekonštruované alebo veľmi kvalitné repliky. Nemalo zmysel ich prerábať, preto sme sa prispôsobili ich odtieňu „slonovej kosti“ či už soklami, dreveným obkladom v chodbe alebo farbou dverí na vstavaných skriniach.

Nič nie je len tak

Pri rekonštrukciách sa často objavujú rôzne komplikácie, ktoré sa nevyhli ani tomuto bytu. Tvrdým orieškom bolo napríklad nadviazanie šatníkovej skrine na obývačkové dvere v chodbe.. „Aby sa dosiahla dostatočná hĺbka skrine, museli sme z pôvodnej zárubne ubrať pár centimetrov. Podarilo sa ju však prirodzene napojiť na rám skriňových dverí.“

Ďalšie peripetie nastali s dlažbou. Do kuchyne a vstupnej chodby navrhla architektka geometrický vzor. Hľadanie vhodných a zároveň cenovo prijateľných dlaždíc však nebolo jednoduché. Dlažby, ktoré sa ukladajú pôvodným spôsobom, sú navyše náročné nielen na rozpočet, ale aj na zručnosť majstrov, čo bolo kameňom úrazu. Po rozložení časti dlažby nasucho sa zdalo, že je všetko jasné, no dláždiči v tom zrejme jasno nemali.

„Neverili sme vlastným očiam. Trojuholníčky nevytvárali pravidelný, opakujúci sa geometrický obraz, ale boli rozložené do náhodných foriem, z ktorých sa len točila hlava. Bol to dosť psychedelický pohľad.“ Dnes sa na tom už architektka zasmeje, vtedy sa však muselo všetko rozobrať, očistiť a položiť znovu. Majstrom sa celé dielo podarilo dotiahnuť bez chýb až na tretí pokus. Dnes sa tak majiteľom môže zatočiť hlava iba ak z čarovnej atmosféry, pripomínajúcej staré časy.

„Pôvodnú ozdobnosť som sa snažila do bytu vrátiť prostredníctvom výzdoby stien a stropov.“

Kamila Ďuríková, architektka

Klasické drevené parkety boli v zachovalom stave, preto nebolo nutné ich meniť či opravovať. Architektka ich len doplnila soklovými lištami, ktoré korešpondujú s dvernými zárubňami a ozdobnými fabiónmi.

Katkin pohľad

Byt s vysokými zdobenými stropmi dýcha noblesou a nostalgiou a musím uznať, že som sa doň trochu zamilovala. Vždy som obdivovala veľké a otvorené interiéry, no v tomto byte sa pri prechádzaní oddelenými miestnosťami cítim ako doma. Najprv som trochu nedôverčivo hľadela na dvoje dverí, ktoré vedú z obývačky do jedálenskej a  kuchynskej časti. Architektka však ušetrila majiteľom zbytočné kroky a ich prítomnosť oddychovú zónu nijak nenarúša. Pôvabný a jednoducho zariadený interiér dáva vyniknúť najmä stropom, stenám a dlažbe. Striedme doplnky sú unikátne a pútavé práve pre svoj „retro“ charakter. Príjemné textílie – koberce i kreslá na mňa v celom byte pôsobia vďaka svojim tlmeným odtieňom veľmi domácky a útulne. Modré prvky rozložené nenápadne po izbách jemne rozbíjajú okolité sivobiele a zemité tóny. Tento elegantný starosvetský byt má rozhodne moje sympatie.

 

ARCHITEKTKA
Ing. arch. Kamila Ďuríková
durikova.kamila@gmail.com

retro byt

dispozícia: 4 + 1 

plocha: 98 m2

lokalita: Praha

TEXT VERONIKA SLOMKOVÁ
FOTO JIŘÍ VANĚK
ZDROJ časopis Môj dom 5/2018

Tagy:
drevené parkety rekonštrukcie bytov byty v Prahe interiérové premeny mozaiková dlažba

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky