Súťaž Interiér roku: Leštená brazílska žula v hlavnej úlohe nadčasového interiéru

23.06.2018  |     

O rekonštrukciách rodinných domov, známych pod názvom Šumperák, už toho bolo napísané veľa, napriek tomu táto rekonštrukcia patrí k tým nie celkom typickým.

Prianie majiteľov bolo mať nadčasový interiér, a pretože milujú kameň, chceli ho dať aj do interiéru. Hlavnú úlohu v interiéri tak zohráva kameň, a to brazílska žula.

Zmena dispozície 

Byt sa nachádza na prvom poschodí domu, ktorý je koncipovaný ako dvojgeneračný. Prízemie je určené prarodičom, na poschodí žije manželský pár, deti sú už samostatné a s rodičmi nežijú. Pri pohľade na poschodie pretkané priečkami a rozdelené na malé izbičky, sa tak ponúkala možnosť priestor otvoriť a prevzdušniť. 

 

S návrhom vybúrať priečky a zmeniť tak výrazne dispozíciu majitelia bez váhania súhlasili. Konštrukcia domu je z betónu, a to aj vrátane priečok, preto k tomu svoje museli povedať aj statik a projektant. 

Čo sa zdalo byť na začiatku jednoduché a ľahké, nakoniec prinieslo veľa komplikácií, lebo aj 10 cm hrubé betónové priečky sa ukázali ako nosné. Museli sme preto prenášať zaťaženie do základov, a pritom nijako stavebne nezasahovať do dispozície prarodičov na prízemí – čo bola podmienka investora. Statik a projektant tak zažili niekoľko ťažkých chvíľ, riešenie však našli.

Kvalitné materiály

 Prianím majiteľov bolo použiť ako jeden z dominantných prvkov kameň. Došlo k jednoznačnej zhode na koncepte troch základných materiálov – kameň, sklo a drevo. Majitelia si išli osobne vybrať z niekoľkých variantov kameňov. 

Rozhodnutie bolo prekvapivo jednoznačné, svojím vzhľadom, originalitou a vyžarujúcou energiou ich okamžite oslovil kameň, ktorý k nám putoval až z Brazílie, a to brazílska leštená žula. Kameň, ktorý sami označili ako kameň s vnútorným géniom loci. Niet divu. Nádherná a večne moderná farebná kombinácia čiernej so zlatohnedou a bielou sa stala základnou farebnou kombináciou pre celý interiér. 

Veľkoformátová kamenná doska bola podľa vopred navrhnutej špecifikácie rozrezaná na dva diely s veľkosťou 320 x 190 cm tak, aby štrukturálne reliéfy na seba presne nadväzovali. A pretože kamenári urobili svoju neľahkú prácu odborne, interiérová „čerešnička na torte“ bola osadená na dominantné miesto do obývacej izby. Každého pri pohľade na túto stenu ohromí masa kameňa a pohľad na detaily nikdy neomrzí, pretože čo si budeme hovoriť, je to „made in natura“.

Svetlo 

Osvetlenie patrí medzi najdôležitejšie dizajnové prvky. Kameň a sklo ako nosné prvky celého konceptu boli preto použité i na svietidlá, ktoré sú špeciálne navrhnuté a vyrobené pre tento interiér. Hlavné svietidlo v obývačke je z fúkaného hutníckeho skla, nepravidelné tvary symbolizujú kamene, medzi ktorými sú zavesené ďalšie menšie sklenené kamene vo farbách, ktoré nájdete v brazílskej žule – teda čierna, zlatohnedá a jantárová. Aj osvetlenie nad jedálenským stolom je navrhnuté z fúkaného hutníckeho skla, opäť tu sú farebné kamienky vo farbách brazílskej žuly, aby sa líniová myšlienka zachovania jednotnosti prvkov neprerušila. Hra materiálov, tvarov, farieb a svetiel tak prepája celý interiér. Priestor dostalo aj niekoľko menších doplňujúcich svietidiel. Svetlá sú originálna česká výroba na zákazku.

Drevo

Toto je rovnako vďačný a aj luxusný materiál moderného dizajnu ako kameň či sklo a svojou povahou dokáže zatepliť atmosféru pri použití chladnejších materiálov. Preto bolo drevo použité predovšetkým ako podlahová krytina. Široké dosky na trojvrstvovej drevenej podlahe dodali novovzniknutému domovu útulnosť. Priestup medzi obývačkou a jedálňou bol tiež dekorovaný a aj stavebne upravený drevom. Steny dostali lamelový drevený vzhľad. Na stene za sedačkou je originálna tapeta s motívom tečúcej vody cez kamene.

Kúpeľňa 

Na mieste, kde bola predtým spálňa, vznikla kúpeľňa. Priestoru dominuje biela žiarivá vaňa z liateho mramoru. Steny sú obložené veľkoformátovým obkladom 80 x 240 cm v dekore bieleho mramoru. V kontraste je tmavá stena so stierkou „kreos drapé“, imitujúca opäť kameň, tentoraz bridlicu. Na podlahe je keramická dlažba v dekore dreva a okolo vane sú biele dekoračné kamene. Keramické umývadlo je osadené v kamennej doske, ako inak než z brazílskej žuly. Kúpeľňa má veľké okno zaisťujúce dobré vetranie a príjemné denné svetlo. Sprchovací kút je presklený, bez vaničky a s podlahovým kúrením, ktoré zaisťuje príjemné rozmaznávanie tela.

Vstupná hala je miestom, kde prvýkrát vstupujete do interiéru, také „antré“, ktoré návštevníkov naladí na to, či ich vo vnútri čaká niečo výnimočné, čo nenájdu všade. Na stene je preto dekoratívny obklad LL Rega, ktorý má semišovo hladkú štruktúru a tvorí tak kontrast k stojacej lampe. Na stene nad schodiskom sa nachádza veľkoformátová tapeta s motívom Eiffelovky.

Slovo na záver

Kameň v interiéri a zvlášť leštený kameň nemá v našich končinách veľkú tradíciu, ako je to napr. v Taliansku. Keď mu ale otvoríte priestor a pridáte vhodné prvky, vznikne výsledok nad očakávania. To čo na počiatku vyzeralo ako „science fiction“, má vďaka investorovi, ktorý bol ochotný prekročiť bežné a zaužívané hranice, na svedomí vznik interiéru, za ktorý by sa nemusela hanbiť žiadna luxusná vila na Bertramke. A to sa povie, Šumperák ... 

 

Návrh interiéru: Vladimíra Litworová - VL Atelier Design, s. r. o., v.litworova@v-latelier.eu, tel: 739 410 131

Spolupráca: JANKO Projekt, s. r. o., info@jankoprojekt.cz, tel: 603 588 925

Foto: Vladimír Skýpala, tel: 603 158 675

Realizácia: 2017

Veľkosť: 120 m2

Viac o súťaži Interiér roku 2017

Tagy:
rekonštrukcia bytu Súťaž Interiér roku brazílska žula kamenné dosky

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Stvárnená láska k vode: V tomto dome sa budete cítiť ako na lodi

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky