Keď sa do rekonštrukcie bytu pustia tri ženy, nemôže to dopadnúť inak

04.07.2018  |     

Rekonštrukcia tohto bytu nemohla dopadnúť inak, len nežne. Bola totiž od počiatku v rukách troch žien. Nad návrhom dispozície a interiéru sa zišli Monika Younis a Ivanka Kowalski, aby pre majiteľku bytu vytvorili prechodný pražský domov, kde môže relaxovať po náročnej práci alebo stráviť nejaký čas aj so svojou rodinou.

Vtipné riešenie prechodu šesťuholníkovej dlažby do drevenej podlahy zaujme hneď pri vstupe do bytu. Originálny nábytok tvorený blokmi je vyrobený na mieru – rovnako ako ostatné na mieru vyrobené kusy nábytku ho navrhla Ivanka Kowalski.

 

Čarovanie s dispozíciou

Pri úpravách dispozície bytu panovala od počiatku zhoda. Dôležitá bola výmena funkcií miestností na protiľahlých stranách vstupnej chodby – spálne dnes majú okná smerom do dvora, obývačka s kuchyňou zas do ulice. Sprevádzal ju aj razantný stavebný zásah, ktorým bolo odstránenie priečky deliacej dnešnú otvorenú obývačku na dve menšie miestnosti. Izba tak získala veľkorysé rozmery a vzdušnosť.

Pôvodné parkety, ktoré boli v katastrofálnom stave, museli odstrániť a nahradila ich dubová podlaha. Renovácie sa, naopak, dočkali dvere a okná. Pôvodný štýl bytu podporili vysoké podlahové lišty a stropná bordúra. Predsadená stena, do ktorej je zapustený kozub na bioalkohol, zas pripomína tradičný kozub. Tento nápad však prospel obývačke nielen esteticky, ale vytvoril sa tým tiež šikovný pracovný kút. Do bytu sa podarilo dostať dve plnohodnotné kúpeľne a k dispozícii je aj samostatné WC, takže i keď je doma celá rodina, na rannú hygienu sa nestojí v obvyklom rade.

Ako potvrdzujú autorky návrhu, hoci bola rekonštrukcia náročná, prebiehala hladko, bez problémov či prekvapení, aké často striehnu v starej výstavbe. Tu sa však už do príbehu vložila aj mužská ruka, i keď vedená návrhmi žien. O všetky stavebné práce aj výrobu nábytku na mieru sa postarala firma Decor Studio pod vedením Patrika Jakubovitsa.

Kuchyňa je vyrobená na mieru. Zdržanlivá kombinácia sivého betónu a čiernej otvorenému priestoru pristane a vyvažuje hravosť ostatných zón. 

Obraz nad jedálenským stolom je výrazným dekoratívnym prvkom, ktorý predurčil farebné ladenie nábytku v interiéri.

Koberec od The Rug Company vyzerá ako dlho hľadaný kus, ktorý dokonale zapasuje do konceptu bytu.  Bola to však skôr šťastná náhoda. Keď ho z Londýna doručili do Prahy, nastala v realizačnom tíme veľká radosť, že je do bytu ako stvorený. 

Hravú kompozíciu pred kozubom dotvárajú sklenené čierne stolíky na kovovej podnoži a subtílna stojacia lampa značky Polpo.

V pastelových tónoch

V byte panuje príjemná a uvoľnená atmosféra, ktorá plynie aj z jeho funkčnosti. Subtílny nábytok i doplnky boli vyberané veľmi starostlivo. Všetko je zladené, jednotlivé prvky sa voľne opakujú a vytvárajú harmonický celok. Hoci je základ interiéru vyhotovený v kombinácii sivej, antracitovej a prírodnej farby dreva, vhodne zvolené solitéry v pastelových tónoch a tiež mäkkosť ich tvarov dodávajú bytu hravú farebnosť a optimizmus.

Pri vybavení prevláda jemnosť a subtílnosť, či už sú to svietidlá, čierne sklenené stolíky na kovovej podnoži, barové stoličky pri kuchynskom pulte, alebo tapety v detskej izbe a spálni. Keby sme mali charakterizovať interiér jednou vetou, bolo by namieste povedať, že je vkusne zábavný. Prekvapivo príjemne pôsobia i dômyselne riešené kúpeľne, oživené veľkými zrkadlami, dlažbou s geometrickým vzorom a osvetlenými nikami. V byte akoby ste postupne objavovali, ako premyslene a vtipne je navrhnutý aj zariadený.

Praktická stránka vrátane umiestenia spoločných, privátnych i pracovných zón do jedného zladeného celku sa naplnila, a napriek tomu pôsobí byt milo rozviatym a osobitým dojmom. 

Mirkin pohľad

Rafinované riešenia mám rada, pretože vedia prekvapiť a zároveň v interiéri vyriešia množstvo praktických záležitostí. Dá sa povedať, že doslova čarujú: to, čo nechcete mať na očiach, skryjú, ušetria priestor alebo vás tak nadchnú, že taký dobrý nápad musíte zrealizovať aj vy. V tomto útulnom pražskom byte je ich niekoľko, a tak obyčajný „trojizbák“ dostal úplne iný rozmer. Páči sa mi spojenie romantického štýlu s industriálnymi prvkami. To sa nevidí tak často. Jedinú malú výhradu mám k spálni a detskej izbe, kde autorky už upustili od tohto spojenia a priemyselné prvky nahradili romantickými tapetami a textíliami, ktoré mi do celkového konceptu nezapadajú.

 

AUTORKY

Návrh dispozície, interiéru a nábytku na mieru – Ivanka Kowalski a Monika Younis.

www.ivankakowalski.com, www.myhomecz.cz

byt v centre

dispozícia 3 + kk 

plocha 106 m2

lokalita Praha

TEXT: MARTINA PAULOVÁ
FOTO: ROBERT ŽÁKOVIČ
ZDROJ: časopis Môj dom 6/2018

Tagy:
byty rekonštrukcia bytu navrhovanie interiéru dizajn interiérov

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Stvárnená láska k vode: V tomto dome sa budete cítiť ako na lodi

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky