Náročná rekonštrukcia povojnového bytu v bratislavskom Starom meste

18.07.2018  |     

„Kľúčom k výnimočnému dizajnu je zachytenie požiadaviek klienta a podstaty samotného priestoru,“ tvrdia architekti zo štúdia .archstyl. Na ploche takmer 120 metrov štvorcových bolo možné takmer čarovať.

Napriek priestrannosti mal povojnový byt v bratislavskom Starom meste mnoho negatív a vyžadoval si dôslednú rekonštrukciu. Výsledok je prekvapivo moderný, ale odkazy na históriu nájdete v každej miestnosti.

 

Prvoradá úloha: výmena inštalácie

Na tomto byte bolo podobne ako na väčšine starších bytov vidno mnoho nánosov, ktoré priniesli so sebou predchádzajúce úpravy. Prvoradou úlohou bolo vymeniť inštaláciu vody, elektriny a kanalizácie a zabezpečiť vykurovanie každej miestnosti. Pôvodne sa tu kúrilo len v obývačke centrálnymi gamatkami. 

„Náročnou a kompletnou rekonštrukciou prešli všetky povrchy: steny, stropy, či vytvorenie stabilného podkladu pre masívnu podlahu s prihliadaním na pôvodný raster ukladanie podlahy. Nevyhnutná bola takisto výmena okien a dverí na loggiu vyrobených na mieru, zachovávajúc fasádny raster,“ vysvetľujú architekti. 

Zmena dispozície 

Súčasní majitelia bytu s vysokými stropmi potrebovali zmeniť dispozičné riešenie, aby lepšie vyhovovalo ich potrebám. Táto zmena sa najviac týkala pôvodných priestorov kuchyne, kúpeľne a jednej z izieb. Vznikli hodnotné plne-funkčné priestory. Napriek súčasnému trendu je v tomto prípade kuchyňa riešená ako samostatná. Naopak, priestor obývacej miestnosti a jedálne je riešený veľkolepo ako otvorený.

Pôvodné prvky akceptovali

Byt sa tak dočkal mnohých zmien, ale architekti mysleli aj na jeho bohatú históriu. Akceptovali pôvodné prvky, ktoré dodávajú celému bytu špeciálny charakter. Prostredníctvom na mieru zhotovených oceľových konštrukcií dosiahli ľahkosť, vzdušnosť a presvetlenie bytu. 

V akom štýle je riešený interiér?

Najväčšie slovo dostali prvky škandinávskeho dizajnu v kombinácii s dobovou architektúrou z 50-tych a 60-tych rokov minulého storočia. Tým sa podarilo zachovať špecifickú atmosféru bytu. Interiéru dominujú protiklady, aj pokiaľ ide o použité materiály. Teplé odtiene dubovej podlahy sa striedajú s odtieňmi sivej na nábytku a striekaných plochách, strope. Osviežením sú detaily v karmínovočervenej farbe. 

Nájdete tu aj zvučné mená

Dostatočnú pozornosť sme pri rekonštrukcii interiéru venovali aj výberu interiérových doplnkov a detailov. „Premyslený, ale opodstatnený výber zvýrazňuje prepojenie súčasných trendov a dizajnu z polovice minulého storočia, kedy vznikali ikonické dizajny zvučných mien. Je to napríklad dánska značka VOLA, pre ktorú Arne Jacobsen vytvoril originálne dizajny batérií. Karmínovo červená verzia jeho batérie dominuje neutrálnemu priestoru kuchyne. Ikonické vypínače Berker Serie 1930, vyrobené z kvalitného porcelánu pozná z minulosti asi každý z nás. V našom prípade krásne podčiarkli historický charakter celého bytu. Ďalej sú to detaily konštrukčného riešenia otočného panelu/dverí do spálne s integrovaným bezkľučkovým systémom otvárania, frézované typy úchytiek, či kazetové panely pri nábytku vyrobenom na mieru,“ špecifikujú interesantné detaily bytu autori rekonštrukcie. 

 

Rekonštrukcia bytu v Starom meste v skratke

Architektonické štúdio: www.archstyl.com

Autori: Mgr. Art. Zuzana Horniakova, Ing. Juraj Krč, Ing. Zoltán Horváth

Návrh: 2017

Realizácia: 2017

Lokalita: Bratislava

Obytná plocha: 118 m2

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Cubedesign s.r.o., Tomáš Manina

Tagy:
byty rekonštrukcia bytu zmena dispozície Staré mesto škandinávsky dizajn

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky