Drsný byt rozdelený na bunky popiera trendy aj mýty!

20.07.2018  |     

Kombinácia studeného betónu a harmonizujúceho dreva sa môže zdať absolútne kontrastnou, avšak finálny efekt, ktorý sa v rekonštruovanom interiéri podarilo vytvoriť ukazuje opak. Projekt „Štyri zákutia“ získal ocenenie „Najlepší interiérový dizajn“ АРХИWOOD 2018.

 

Nie spájať, ale členiť do buniek

Priestor bytu sa tiahne pozdĺž radu okien pri čelnej fasáde výškovej budovy. Je opakom dnes tak častého zjednocovania priestorov do veľkých celkov, a to je tiež dôvod, prečo pôsobí útulne. Byt je priečnymi nosnými betónovými stenami rozčlenený do menších buniek. Každá má svoj charakter. Mierne ošumelý a schválne nedbalý vzhľad týchto múrov dáva celému interiéru „tvrdú povahu“. Architekt, ktorý je nositeľom viacerých významných ocenení, zdôraznil rozdelenie bytu na jednotlivé sekcie aj ďalšími prvkami. Odhalil dva betónové stĺpy a premenil ich na umelecké artefakty. 

Spálňa na inej úrovni

Netradičným spôsobom je riešená spálňa, ktorá kontrastuje so sivou betónovou obývacou miestnosťou či pracovňou. Na inú úroveň je povýšená nielen bohatým použitím dreva, ktoré je aj na stenách, ale tiež reálne – je položená do vyššej úrovne ako ostatné miestnosti. Do spacej bunky sa dostanete po schodíkoch. Pôsobivý moment (v inak farebne nevýraznej sivo-čiernej obývacej miestnosti spojenej s bielym kuchynským kútom) vytvára hrdzavá stena s hrubou textúrou, za ktorou sa skrýva vstup do spálne. Drevo v spálni je podobnej farby. Hrdzavá, či oranžová farba sa tiahne celým bytom – okrem steny, schodiska do spálne, podlahy v spálni má túto farbu aj šatník. 

3D okno medzi spálňou a obývačkou

Tretím materiálom, ktorý zohráva pri tejto rekonštrukcii interiéru úlohu je sklo. Momentom, ktorý sa oplatí spomenúť je trojrozmerné sklené okno medzi spálňou a obytnou miestnosťou. Priestor osviežuje, presvetľuje. V byte je ponechaný pravý stavebný betón ošetrený povrchovou úpravou. Efekt tvrdosti priestoru posilňuje náter stien tmavým priesvitným olejom, ktorým sú ošetrené najmä spodné časti.  

Hra bodového osvetlenia

Použitie dreva v každej miestnosti zjemňuje drsný efekt betónu a tmavých farieb. Tento atypický interiér dostane špeciálne čaro pri použití osvetlenia, ktoré je riešené zväčša ako bodové. Paradoxne, kombinácia bodového osvetlenia s drsnými textúrami robí priestor bytu útulným. 

 

Interiér „Štyri zákutia“ v skratke

Architekt: Alexey Rozenberg

Lokalita: Moskva, Rusko

Plocha: 115 m2

Rok realizácie: 2017

Sabína Zavarská
Foto: Victor Chernishev 

Tagy:
betón byty rekonštrukcia bytu interiérový dizajn Moskva

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky