Keď sa maličký byt stane priestranným: Spálňa v skrini, kúpeľňa za sklom

01.08.2018  |     

V starej mestskej vile v centre Bratislavy sme na pár štvorcových metroch našli množstvo dobrých nápadov a originálnych riešení, vďaka ktorým sa maličký bytík stal priestranným, a zároveň získal veľmi príjemnú, pohodovú atmosféru.

Farebnosť a materiály stien i podlahy zároveň zreteľne vyčleňujú kúpeľňu z okolitého priestoru. K chlapskému komfortu patrí v tejto miestnosti pohodlný sprchovací kút, LED osvetlenie s regulovateľnou intenzitou a rádio.

 

Vzdušných 36 m2

Michal sa mal sťahovať do nového. A hoci išiel do malého bytu (či skôr práve preto), požiadal o pomoc s jeho rekonštrukciou svojich bývalých susedov, architektov Pulmanovcov z ateliéru NOØ. Mal predstavu otvoreného priestoru a výnimkou z tohto konceptu nemala byť ani kúpeľňa. Keďže celý byt pozostával len z chodby, maličkej kúpeľne, kuchyne a izby, s dispozíciou sa veľmi čarovať nedalo, no aj zmenou zdanlivých detailov sa architektom podarilo vytvoriť v ňom dojem vzdušnosti.

Využili pritom tiež fakt, že byt je orientovaný na dve svetové strany – docielili, aby svetlo bez prekážok prúdilo naprieč celým priestorom, čo podporilo pocit voľnosti. V okolí je navyše množstvo zelene, takže výhľady z okien sú veľmi príjemné. Michal ich dnes naozaj intenzívne vníma a stali sa dôležitou súčasťou jeho bývania. 

Aby sa priestor čo najviac otvoril, pôvodne chceli architekti odstrániť celú priečku medzi kuchyňou a obývačkou. Išlo však o nosnú stenu, a tak museli zásah do nej minimalizovať. Nakoniec ostalo len pri rozšírení dverného otvoru. O niečo zväčšili aj kúpeľňu, ktorá navyše pôsobí priestrannejšie aj vďaka sklenenej priečke. „Sklom v kúpeľni sme sa snažili dosiahnuť jej prepojenie s kuchyňou a  to, aby bolo v celom priestore čo najviac svetla,“ vysvetľuje architektka Martina Pulmanová.

Knižnica je naším obľúbeným kusom zariadenia,“ prezrádzajú architekti. „Majiteľ tu môže ukázať niečo svoje osobné a to máme radi.“ Všetko tu má svoje vymedzené miesto, presne podľa jeho predstáv.

Recept pre malý byt

„Naša zásada je, že malý byt by mal byť funkčný,“ hovorí Martina Pulmanová. „Aby ho človek mohol slobodne využívať a mal pocit vzdušnosti, ale zároveň, aby poskytoval aj dostatok miesta na odkladanie,“ vysvetľuje. „Úložné priestory musia byť teda navrhnuté tak, aby boli vyvážené s voľným priestorom.“

Odkladacie priestory boli pre Pulmanovcov aj v tomto byte kľúčové – mali byť nenápadné, aby nepôsobili rušivo alebo príliš masívne, a zároveň mali mať aj svoju estetickú hodnotu. Veľmi dôležitý bol tiež návrh miesta na spanie tak, aby celý byt nepôsobil ako spálňa. „To sa v jednoizbových bytoch často stáva,“ upozorňuje Martina. Aj v tomto prípade bolo výhodou, že Pulmanovci mali sami skúsenosti s bývaním v podobne malom byte, a tak mali na mnoho vecí veľmi praktický pohľad. Pre Michala navrhli sklápaciu posteľ, ktorú zakomponovali do väčšej, na mieru vyrobenej skrine. Zároveň tu vytvorili aj miesto na police, na kôš na špinavú bielizeň, na uloženie perín atď.

Pohoda na celých 36 m. Aby sa priestor čo najviac otvoril a prepojil, v nosnej priečke medzi kuchyňou a obývačkou vznikol široký otvor lemovaný masívnou kazetovou zárubňou. „Byt bol prestavaný a do obývačky viedli obyčajné dvere, kedysi tu však evidentne boli dvojkrídlové, zrejme s podobnou zárubňou. Vlastne sme sa priblížili pôvodnému stavu,“ prezrádzajú architekti.

Pri výbere nábytku a doplnkov nemal majiteľ vďaka šikovne zvolenému základu interiéru veľa obmedzení. Príjemne vyváženú trojicu tvorí rafinovaná zamatová sedačka, klasický koberec a moderná knižnica, ktorá veľa prezrádza o obyvateľovi bytu, podobne ako obrazy a predmety na poličkách.

V malom priestore urobia veľa aj použité materiály. Pri povrchových úpravách a detailoch, ako sú klasické drevené parkety, kazetová zárubňa či drevené okná, bolo pritom zámerom architektov vrátiť bytu pôvodného staromestského ducha. „Drevo a ďalšie kvalitné materiály sú síce drahé, ale pri vytváraní atmosféry starého bytu boli dôležité,“ konštatujú.

Vznik spálne v štyroch krokoch  

Erikin pohľad

V malom byte je veľmi dôležité nájsť správnu mieru. Bez dobrých nápadov sa tu nezaobídete, no ani s kreativitou sa to však nesmie preháňať. A tu sa správnu mieru podarilo udržať s nonšalanciou. Páči sa mi princíp kombinácie tradičného s moderným, ktorý začína od základu interiéru – tradičné povrchy a prvky dopĺňa jednoduchý, moderný vstavaný nábytok, ktorý vytvoril funkčné jadro bytu. Jeho podstatou je praktickosť, nenápadne splýva s okolím, a zároveň nenútene vytvára miesto na oživujúce doplnky aj pozadie pre zaujímavé nábytkové solitéry. Sympatické je, že architekti vytvorili priestor, aby sa v byte mohol prejaviť vkus majiteľa, aby sem mohol vniesť niečo svoje. To je pre príjemné bývanie naozaj dôležité. Vznikla tak veľmi sympatická kombinácia praktického s osobným, starého s novým, nenápadného s tým, na čom sa môže zastaviť pohľad. Je to pre mňa skvelý recept na vytvorenie domácej pohody.

Autori

Ing. arch. Martina Pulmanová a Ing. arch. Michal Pulman, NOØ architekti
www.noo.sk

 

O rekonštrukcii

Celý byt kompletne zrekonštruovali v priebehu dvoch mesiacov – vybúrali otvor medzi kuchyňou a obývačkou aj priečku na kúpeľni, vymenili podlahy, okná, vstupné dvere aj rozvody, zrealizovali novú kúpeľňu a vstavaný nábytok. Komplikácie spôsobila predchádzajúca rekonštrukcia, pri ktorej celý priestor zvnútra oblepili sadrokartónom. Väčšinu bolo potrebné prácne odstrániť, sadrokartónový podhľad však v byte ostal, pretože jeho likvidácia by práce zbytočne predražila.

malý byt

dispozícia 1 + 1 

plocha 36 m2

lokalita Bratislava

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: NORA A JAKUB ČAPRNKA
ZDROJ: časopis Môj dom 7/2018

Tagy:
úložné priestory drevené parkety malé byty rekonštrukcie bytov maé byty

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky