Rekonštrukcia historického bytu so zameraním na využitie jeho veľkorysosti a zachovanie pôvodných prvkov

03.09.2018  |     

V prípade rekonštrukcie historického bytu v časti Praha-Vinohrady neboli architekti len autormi projektu premeny, ale ich úloha bola o čosi rozsiahlejšia. Byt, aký si predstavovali majitelia, mali aj vyhľadať.

Nakoniec ho objavili spoločne. Tento priestor bol v pôvodnom stave a nachádzali sa v ňom zachované historické prvky. To boli základné faktory, od ktorých sa dalo skvele odraziť. 

 

Bez väčších zásahov, ale s množstvom malých

Architektonické štúdio 0,5 Studio má bohaté skúsenosti s rekonštrukciami historických bytov, tak sme boli zvedaví, ako sa im podarilo premeniť byt s rozlohou 108 metrov štvorcových v dome z roku 1910. Pôvodnú dispozíciu z 3+1 zmenili na 4+kk, pričom nebolo potrebné robiť žiadne väčšie zásahy. Podarilo sa zachovať historické dvere a ostenie okien. Drobných zmien bolo nemálo a výrazne zvýšili komfort užívania bytu. 

Presuny kuchyne a spálne

Hlavnou požiadavkou majiteľov bolo zmeniť polohu kuchyne: po novom nadväzuje na obytný priestor. Spálňa sa presunula do pokojnejšej časti bytu, ktorá má okná smerom do vnútrobloku. Ako charakterizujú autori projektu proces premeny? 

„Hlavnou myšlienkou návrhu bola snaha o obnovu pôvodnej atmosféry a maximálne využití veľkorysosti bytu. Spájajúcim prvkom celej rekonštrukcie sa stala farebnosť. Priestor je minimalisticky zjednotený bielou farbou, tá sa objavuje na oknách, dverách, vykurovaní a vstavanom nábytku. Biela podporuje svetlosť bytu a historickú atmosféru. Vďaka neutrálnemu bielemu pozadiu môžu vyniknúť osobné veci obyvateľov  (obrazy, fotky, knihy a iné artefakty).“ 

Parkety v duchu minulosti + moderné LED osvetlenie

Všetky miestnosti sa dočkali nových parkiet v stromčekovom vzore, aký je typický pre domy z 19. storočia. Kúpeľňa je riešená bielou dlažbou aj obkladačkami. Výrazným prvkom, ktorý kontrastuje s históriou je moderné LED osvetlenie, ktoré bolo vyrobené na mieru. Nájdete ho v chodbe a v obývacej miestnosti. 

Aj v byte sa dajú vytvoriť zóny: pokojnejšia a rušnejšia

Obývacia miestnosť s kuchyňou je orientovaná do ulice k priľahlému parku. Oproti v pokojnejšej časti bytu je spálňa a detská izba. Zaujímavú atmosféru v obývacej miestnosti vytvára priečka s pôvodným obložením, ktorá oddeľuje kuchyňu od obývacej zóny. Centrom bytu je veľká sedacia súprava, z ktorej je možné sledovať aj projekcie na stene. 

Vstavaný nábytok a dostatok úložného priestoru

Kuchyňa je riešená vstavaným blokom, ktorý využíva celú výšku bytu, všetky povrchy sú zjednotené do jedného odtieňa. Dominantou kuchyne je masívny dubový stôl a podnožie z ohýbaných rúrok. Tvar stolu vyplynul z funkcionalistických stoličiek z 30. rokov. Tak ako kuchyňa, i spálňa poskytuje dostatok úložného priestoru, všetok nábytok vrátane šatníka, postelí a políc sú vyrobené na mieru. V druhej časti rekonštrukcie prišiel rad na detskú izbu. Tá je špecifická vstavaným „puebo“ s množstvom skrytého odkladacieho priestoru, ktoré bude rásť s deťmi.    

 

Rekonštrukcia bytu Vinohrady v skratke

Architektonické štúdio: 0,5 Studio / Pavel Nový, Vít Svoboda

Lokalita: Praha - Vinohrady

Realizácia: 2016 sž 2018

Plocha: 108 m²

Sabína Zavarská
Foto:  01-23 MgA. Peter Fabo
Vizuálizace: 0,5 Studio 

Tagy:
úložné priestory rekonštrukcia bytu vstavaný nábytok LED osvetlenie historické byty

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 2/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky