Ako spraviť na 24 metroch štvorcových obývateľný a plne funkčný byt?

11.10.2018  |     

Malometrážne byty je vždy problematickejšie prispôsobiť potrebám majiteľov ako väčšie, ktoré majú dostatok priestoru. Napriek tomu, že miesta nie je veľa, sa dá i z takéhoto interiéru vytvoriť priestor, v ktorom určite nebudete trpieť klaustrofóbiou ani sa cítiť stiesnene. Pozrite, ako sa s malým bytom v Prahe vyhrali architekti Jan Adámek a Štěpán Malý.

Maximálne využitie minimálneho priestoru

Cieľom rekonštrukcie malometrážneho pražského bytu bolo vytvorenie priestoru, ktorý by vyhovoval potrebám na bývanie jednej či dvom osobám. V prvom rade bolo teda treba maximálne využiť daný priestor. Interiér po premene nie je ani čisto minimalistický, ani tradičný, naopak, využíva kombináciu tradičných a netradičných materiálov a prvkov.

Optické zväčšenie

Svetlá farebnosť interiéru priestor opticky zväčšuje a cítite sa tu príjemne. Lesklá biela na kuchynskej linke je doplnená svetlým drevom, ktoré nájdeme na viacerých miestach. Ostrovček v kuchyni zároveň slúži aj ako jedálenský pult. Efekt presvetlenia a optického zväčšenia bytu dosiahli architekti umiestnením zrkadlových obkladov do malého priestoru vstupnej časti. Ten sa ešte umocní, keď zasvietite nad pultom kuchyne.

Dominantná sedačka

Hneď veľa kuchynskej linky sa nachádza obývací kút miestnosti s dlhou úložnou skriňou pod televízor. Rovnako je riešený vo svetlých farbách. Nepôsobí však mĺkvo, pretože túto časť bytu spestruje príjemná tyrkysová pohovka. Vzdušnosť obývacieho kútu podporujú dva rovnaké konferenčné stolíky z plexiskla so štvorcovou základňou. Charakter bytu zdôrazňuje metaforický obraz nad pohovkou: čiernobiely motív zvýraznený len jednou farbu – v tomto prípade červenou.

 

Pre väčšie pohodlie

Premeny sa dočkalo aj hygienické zázemie bytu riešené v kombinácií bielej, svetlohnedej a neodmysliteľného skla. Vstupný priestor s kúpeľňou je možné od samotného obytného priestoru oddeliť dverami z mliečneho skla, a tak zvýšiť pocit súkromia. Byt zútulňujú biele po zem dlhé záclony s béžovými závesmi.

Kto sú ma3 architekti?

Tento ateliér založili v roku 2007 Jan Adámek a Štěpán Malý. Ponúka komplexné služby v oblasti architektúry stavieb, interiérov, rekonštrukcií a dizajnu. Spôsob svojej práce charakterizujú slovami: „Spôsob našej práce zabezpečuje tvorivý charakter s vysokým stupňom individuálneho autorského prístupu ku každej zákazke.“ Individualitu cítiť aj pri riešení premeny malého pražského bytu.

 

Rekonštrukcia bytu v Prahe v skratke

Architektonický ateliér: ma3 architekti

Autori projektu: Jan Adámek, Štěpán Malý

Lokalita: Praha, ČR

Podlahová plocha: 24 m2

Rok realizácie: 2017

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: ma3 architekti

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky