Kompletná rekonštrukcia panelového bytu v Petržalke bez zásahu do nosných stien

11.12.2018  |     

Bratislavská Petržalka je charakteristická panelovými bytovými domami, ktoré sú typické svojou limitujúcou dispozíciou. Inak tomu nebolo ani pri tomto byte, kde najväčšou výzvou bolo upraviť pôvodnú dispozíciu bez zásahu do nosných stien.

 

Dôležitou požiadavkou klientov bolo moderné riešenie s dôrazom kladeným na funkčnosť a dostatok priestoru pre mladú 4-člennú rodinu. S minimálnymi stavebnými úpravami sme dosiahli nový dispozičný koncept, v ktorom dominuje priestranná denná zóna s kuchyňou a jedálňou. 

Výrazným prvkom v obývačke je nábytková zostava TV steny, do ktorej sa nám podarilo zakomponovať aj skrytý pracovný kútik. Spálňa, ktorá získala pridanú hodnotu v podobe veľkého francúzskeho okna s prístupom na balkón, napriek svojim menším rozmerom poskytuje maximálny komfort a dostatok úložného priestoru. 

Detská izba je určená pre dve deti a je pomyselne rozdelená na dve časti tak, aby každé dieťa malo svoj rovnocenný priestor. Nový rozmer dostala aj kúpeľňa vďaka sekundárnemu presvetleniu denným svetlom cez svetlíky pod stropom, ktoré presvetľujú tiež vstupnú chodbu. Obe tieto miestnosti aj napriek svojim menším rozmerom pôsobia priestrannejšie.

Interiér bytu je ladený do kontrastu bielej a dreva. Pri tvorbe konceptu sme zohľadnili rozmery jednotlivých miestností a následne sme aplikovali pomer dreva a bielej v optimálnom vzťahu. Pri hmotovom riešení sme sa snažili vyťažiť z priestoru maximum a umiestniť v byte čo najviac úložného priestoru tak, aby pôsobil vzdušne. Materiálovo je byt riešený veľmi čisto a až minimalisticky. Bielu farbu a výrazné drevo doplňujú textílie v sivých odtieňoch použité na solitéroch a závesoch. 

Aj keď ide o starší byt, po rekonštrukcii vôbec nezaostáva za novými technológiami. Elektricky ovládané exteriérové žalúzie, klimatizácia či podsvietenia ovládané senzormi sú pre tento byt samozrejmosťou. 

 

Takmer všetok nábytok v byte je vyrobený na mieru stolármi na základe projektu. Srdcom tohto bytu je kuchyňa s jedálňou. Kuchyňa síce nie je veľká, no poskytuje maximálny užívateľský komfort. 

Pracovná plocha z technického kameňa kuchyňu rozžiaruje a dodáva jej eleganciu a nadčasovosť. K tomuto pocitu prispieva aj Senosan – materiál z vysokého lesku použitý na dvierkach. 

Celkový dojem návrhu dotvárajú kvalitne prevedené detaily a vybrané solitéry. Vďaka konceptuálnemu použitiu materiálov v celom byte sme vytvorili príjemný domov pre mladú rodinu. 

 

Rekonštrukcia panelového bytu v Petržalke

Architektonické štúdio: DOBRÝ INTERIÉR

Architekt: Ing.arch. Ivana Pilchová, Ing.arch. Michal Fekete

Rozloha bytu: 66 m2

Návrh: 2018

Realizácia: 2018

Lokalita: Bratislava – Petržalka

Text a foto: DOBRÝ INTERIÉR

www.dobryinterier.sk

Tagy:
byty rekonštrukcia bytu Petržalka nábytok na mieru panelové domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky